علم و دانش

ویروس کرونا در دمای ۳۵ درجه اتاق از بین نخواهد رفت

ویروس کرونا در دمای ۳۵ درجه اتاق از بین نخواهد رفت

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک گفت بر خلاف خبرهای منتشر شده، ویروس کرونا در دمای ۳۵ درجه اتاق از بین نخواهد رفت.

اخیرا خبرهای متعددی در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر این که دمای زیاد اتاق می‌تواند کروناویروس را غیرفعال کند. در همین رابطه سید مسعود هوشمند، عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک عنوان کرد بر اساس بررسی‌های زیادی که بر روی ویروس جدید کرونا انجام شده است، این ویروس می‌تواند به مدت ۲۸ روز در دمای ۴ درجه بر روی سطوح زنده بماند، اما اگر درجه حرارت محیط را به ۳۵ تا ۴۰ درجه بالای صفر برسانیم، این ویروس از بین نخواهد رفت، بلکه مدت زندگی این ویروس بر روی سطوح کمتر خواهد شد.

عدم نابودی ویروس کرونا در دمای ۳۰ درجه

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک در ادامه افزود در حال حاضر بسیاری بر این باورند که اگر دمای اتاق را به بیش از ۳۰ درجه برسانند، کروناویروس نابود می‌شود، اما چنین موضوعی صحت ندارد و فقط با افزایش دمای اتاق می‌توان مدت زندگی این ویروس را کاهش داد. وی افزود با توجه به این که دمای بدن خفاش‌ها حدود ۴۸ درجه است، به همین دلیل ویروس کرونا به آنها آنچنان آسیب نرسانده است.

افزایش عمر کرونا با رطوبت

سید مسعود هوشمند در ادامه بیان کرد در کنار میزان درجه حرارت محیط که بر عمر کرونا تاثیرگذار است، رطوبت ۵۰ درصد نیز عمر ویروس کرونا را افزایش می‌دهد. وی افزود کرونا ویروس جدید در دمای ۲۵ درجه اتاق حدود ۹ روز به آسانی زندگی می‌کند، اما اگر دمای اتاق به ۳۰ درجه برسد مدت زمانی زندگی این ویروس نیز کاهش پیدا می‌کند.

این عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک تاکید کرد استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده اتانول ۷۰ درصد باعث می‌شود این ویروس ظرف مدت یک دقیقه از روی سطوح نابود شود. همچنین استفاده از وایتکس برای سطوح می‌تواند عمر این ویروس را به شدت کاهش دهد.

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − شش =

دکمه بازگشت به بالا