علم و دانش

مسابقه ماشین های پرنده الکتریکی امسال برگزار می‌شود!

مسابقه ماشین های پرنده الکتریکی امسال برگزار می‌شود!

ماشین های پرنده الکتریکی آینده مسابقات قدرتی و سرعتی وسایل نقلیه هستند؛ این ادعای یک کمپانی سازنده این نوع ماشین‌ها بوده که قصد دارد در سال جاری چنین مسابقه شگفت‌انگیزی را عملی کند.

شرکت آلادا – Alauda سازنده ماشین های پرنده الکتریکی به تازگی اعلام کرده که تامین بودجه لازم برای برگزاری مسابقاتی به منظور رقابت این نوع ماشین‌ها را به پایان رسانده است. خودروهای پرنده مدت‌هاست که در خبرهای گوناگون توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند و این‌طور که به نظر می‌رسد، بحث ساخت و همه‌گیری چنین وسایل نقلیه هیجان‌انگیزی به واقعیت نزدیک‌تر شده است.

مسابقه ماشین های پرنده الکتریکی امسال برگزار می‌شود!

نام خودرو الکتریکی پرنده شرکت آلادا، ایراسپیدر – Airspeeder بوده که اولین نمونه آن در سال ۲۰۱۹ به جهانیان معرفی شد. حال آلادا به سطحی از توسعه طرح اولیه رسیده که در حال انجام آزمایش‌های پیشرفته ابتدایی برای بررسی وضعیت ایراسپیدر بوده و ادعای جاه‌طلبانه مدیر عامل این کمپانی، برگزاری اولین مسابقه ماشین های پرنده الکتریکی قرن بیست و یکم در سال جاری است.

مسابقه ماشین های پرنده الکتریکی امسال برگزار می‌شود!

از همان ابتدای معرفی نمونه اولیه ایراسپیدر، کمپانی آلادا خلبان‌های نیروی هوایی ارتش ایالات ‌متحده را برای آزمایش ماشین‌ها استخدام کرد تا جنبه‌های گوناگون قابلیت‌های خودروهای پرنده مورد نظر را آزمایش کند. آخرین مدل ساخته شده از خودرو پرنده ایراسپیدر هم “MK4” نام گزاری شده و بنا به گفته مدیران شرکت سازنده، این مدل در مسابقات ماشین های پرنده الکتریکی شرکت خواهد کرد. البته در حال حاضر به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ هماهنگی‌های لازم برای عملی کردن این مسابقات کمی به تعویق افتاده است.

رقابت ماشین های پرنده الکتریکی

مسابقه ماشین های پرنده الکتریکی امسال برگزار می‌شود!

آلادا قصد دارد تا آینده مسابقات ماشین‌رانی و رقابت‌های مربوط خودروهای را دگرگون کرده و علاوه بر جذب مخاطبان چنین مسابقاتی، علاقه‌مندان به بازی‌های کامپیوتری و دنیای علمی تخیلی گیمینگ را هم هدف قرار دهد. این کمپانی اعلام کرده که در صورت موفقیت مسابقات مورد نظر، روزی می‌رسد که پخش زنده رقابت خودروهای الکتریکی پرنده برای تمامی علاقه‌مندان سراسر جهان در دسترس خواهد بود و حتی عده خاصی از طرفداران هم می‌توانند مسابقات را با چشمان خود و در پیست‌های تعبیه شده، تماشا کنند.

مسابقه ماشین های پرنده الکتریکی امسال برگزار می‌شود!

همان‌طور که اشاره شد، در ابتدا مدل MK4 به عنوان یک نمونه اولیه، در تابستان سال گذشته معرفی شد، اما بر اساس تازه‌ترین اطلاعات خلبان‌های ماهر و باسابقه در مسابقات پیش رو این خودرو پرنده برقی را هدایت خواهند کرد. به علاوه، آلادا اعلام کرده که برای دور نگه داشتن وسایل پرنده از یکدیگر در حین انجام رقابت، تکنولوژی لیدار (Lidar) که مخصوص حفظ امنیت اتومبیل‌های خودران بوده، در وسایل پرنده شرکت کننده به کار گرفته خواهد شد.

مسابقه ماشین های پرنده الکتریکی امسال برگزار می‌شود!

با بهره‌گیری از چهار موتور الکتریکی ۲۴ کیلووات، ایراسپیدر می‌تواند به سرعت حداکثری ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و در عین حال صد کیلوگرم بار را با خود حمل کند. این سری ماشین های پرنده الکتریکی در حدود ۲۲۷ کیلوگرم وزن داشته و گفته شده که نسبت قدرت به وزن آن‌ها از ماشین‌های مسابقه‌ای فرمول یک هم بیشتر است!

ویدیو معرفی مسابقات ایراسپیدر

دانلود ویدیو

آلادا اعلام کرده که در شروع مسابقات تکنولوژی کلی و تجهیزات لازم برای ساخت یک ایراسپیدر به تیم‌های شرکت کننده داده خواهد شد و هر تیم از این آزادی برخوردار خواهد بود تا به هر شکلی ماشین مسابقه‌ای خود را دستخوش تغییرات لازم کند. این سری رقابت‌ها از داستان‌های علمی تخیلی الهام گرفته شده‌اند و در کابین خلبان هر خودرو هم به کمک تکنولوژی واقعیت افزوده، اطلاعات لازم برای هدایت وسیله پرنده در دسترس خلبان قرار خواهد گرفت.

مسابقه ماشین های پرنده الکتریکی امسال برگزار می‌شود!

پرواز آزمایشی اولیه در صحرای آدلید (Adelaide) استرالیا انجام خواهد شد. آلادا اعلام کرده که نمونه‌های ساخته شده ایراسپیدر برای انجام آزمایش‌های مورد نیاز توسط خلبان‌های باتجربه آماده هستند و به محض برطرف شدن محدودیت‌های مربوط به شیوع بیماری کرونا، مراحل بعدی عملی کردن رقابت‌ها شروع خواهد شد. برنامه برگزاری اولین مسابقات در اواخر سال ۲۰۲۰ هم تا این لحظه تغییر نکرده‌اند و به نظر می‌رسد که در چندین ماه آینده شاهد اولین سری از این رقابت‌های شگفت‌انگیز خواهیم بود.

مسابقه ماشین های پرنده الکتریکی امسال برگزار می‌شود!لینک منبع: گجت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

3 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا