علم و دانش

انواع مختلف دستکش بهداشتی و کاربردهای آنها

انواع مختلف دستکش بهداشتی و کاربردهای آنها

میزان استفاده از دستکش بهداشتی و ماسک با هدف جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا به میزان زیادی افزایش پیدا کرد. از این رو قصد داریم شما را با انواع مختلف دستکش و کاربردهای آن آشنا کنیم.

با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران، پزشکان بهترین روش پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را رعایت بهداشت فردی و اجتماعی می‌دانند. از این رو بهتر است به صورت مدام دست‌ها را با آب و صابون شست‌وشو دهید و از روبوسی و در آغوش کشیدن با سایر افراد به شدت خودداری کنید. از طرفی برای رعایت بهداشت فردی میزان استفاده از ماسک و دستکش افزایش پیدا کرده است، اما کدام دستکش برای شرایط فعلی مناسبت است؟ در ادامه شما را با انواع مختلف دستکش بهداشتی و کاربردهای آن آشنا می‌کنیم.

انواع مختلف دستکش بهداشتی

دستکش نایلونی

طبق اعلام کارشناسان دستکش نایلونی و مشمایی در مقابل ویروس کرونا مقاومت مناسبی نخواهند داشت و در صورت ضدعفونی با اتانول میزان نفوذ ویروس افزایش پیدا می‌کند.

دستکش نیتریل

بسیاری از افراد دستکش نیتریل با رنگ آبی را می‌شناسند. این دستکش می‌تواند در مقابل ویروس کرونا مقاومت خوبی داشته باشد، اما مدت زمان استفاده از آن ۸ ساعت است. همچنین می‌توان آن را با اتانول ضدعفونی کرد؛ زیرا میزان نفوذ کرونا را کاهش می‌دهد.

دستکش لاتکس

بهترین دستکش برای مقاومت در برابر کرونا را باید لاتکس دانست که کارکنان بیمارستان از آنها استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان این دستکش را با اتانول ضدعفونی کرد و عمر مصرف آن نیز فقط ۱۶ ساعت است.

دستکش وینیل

وینیل یک نوع دستکش بی‌رنگ محسوب می‌شود و میزان نفوذ ویروس در آن حدود یک‌سوم است. طبق اعلام پزشکان این دستکش پس از ضدعفونی قابل استفاده نخواهد بود، چراکه قابلیت نفوذ آن با ضدعفونی افزایش پیدا می‌کند و خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش خواهد داد.

گفتنی است امروزه با توجه به افزایش استفاده از ماسک و دستکش، در پیاده‌روها بسیاری از این لوازم پزشکی به روشی نادرست معدوم می‌شوند که همین موضوع می‌تواند میزان ابتلا به ویروس را افزایش دهد. از این رو توصیه می‌شود این لوازم را در یک کیسه قرار دهید و پس از گره زدن در کیسه آن را در سطل زباله بیندازید.

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − نه =

دکمه بازگشت به بالا