علم و دانش

نانوبادی بدن شتر لاما می‌تواند باعث خنثی سازی کرونا شود

نانوبادی بدن شتر لاما می‌تواند باعث خنثی سازی کرونا شود

گروهی از محققان دانشگاهی در سوئد و آفریقا در بررسی جدید خود توانستند به کمک نانوبادی تولید شده از بدن شتر لاما باعث خنثی سازی کرونا شوند.

محققان دانشگاهی در سوئد و آفریقای جنوبی موفق شدند از طریق نانوبادی‌هایی که از یک آلپاکا (نوعی شتر لاما) تولید شده بود سطح ایمنی یک فرد مبتلا به کرونا را افزایش دهند که نتیجه آن جلوگیری از ایجاد عفونت ناشی از بیماری کووید ۱۹ در بدن بیمار شد. این محققان بر این باورند که کلید خنثی سازی کرونا در بدن آلپاکا قرار داد و به واسطه این حیوان می‌توان به خوبی به کنترل موج دوم شیوع کروناویروس پرداخت. گفتنی است آلپاکا نوع اهلی شده شتر لاما محسوب می‌شود.

جزئیات خنثی سازی کرونا با نانوبادی شتر لاما

در واقع باید نانوبادی را بخش بسیار کوچکی از آنتی بادی دانست که پروتئین‌های اسپایک می‌تواند با هدف قراردادن ویروس کرونا آنها را از بین ببرد. چنین تحقیقاتی روش‌های جدیدی برای خنثی سازی کروناویروس فراهم کرده است. افزون بر آن، محققان می‌توانند نانوبادی‌ها را با روش‌های ارزان و آسان به تولید برسانند؛ چراکه اندازه نانوبادی حدود یک‌دهم آنتی بادی معمولی بوده و کپی یا ویرایش آن برای محققان بسیار آسان است.

این نانوبادی که با نام Ty1 توسعه داده شده است توانست از یک آلپاکا ۱۲ ساله در مقابل بیماری کویید ۱۹ مراقبت کرده و بدن این حیوان را مقاوم سازد. سپس محققان نانوبادی‌هایی که از این شتر تهیه شده را ایزوله کردند. گفتنی است این نانوبادی مانع ایجاد عفونت ناشی از کووید ۱۹ می‌شود. این روش درمانی در مراحل اولیه قرار دارد و نتایج نهایی آن طی ماه آینده منتشر خواهد شد.

لینک منبع: گجت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

شانزده − هفت =

دکمه بازگشت به بالا