کسب و کار

سید اسماعیل سید اشرفی اعلام کرد: دولت تاکنون هیچ حمایتی از کانون انجمن های صنفی کارفرمایان نکرده / آموزش در جامعه ما «مدرگ گرایی» شده است  

رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کشورگفت : امروزه کار در حوزه آموزش و مهارت در دستان افراد کاردان نیست و هر فرد متخصص یا غیرمتخصصی  در حوزه مهارت ورود  پیدا  کرده و خروجی آن آموزش های غیرکیفی در جامعه را رقم زده است .

به گزارش خبرنگار \hd’ کافه دانش، «نشست خبری کانون انجمن های صنفی کارفرمایان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای  کشور»، عصر روز پنجشنبه نوزدهم اسفندماه ۱۴۰۰، با حضور« سید اسماعیل سید اشرفی رئیس هیات مدیره  کانون انجمن های صنفی کارفرمایان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کشور، « مهندس مریم اصلانی » دبیرکل کانون در دانشگاه پیام نور واحد جنوب تهران با حضور جمعی از نمایندگان رسانه برگزار شد.

آموزش در جامعه ما «مدرگ گرایی» شده است

سید اشرفی تصریح کرد: ما ظرفیت وپتانسیل های لازم را برای توسعه آموزش های مهارتی در جامعه از نظر منابع انسانی و زیر ساختی دارا هستیم و متاسفانه تعریف آموزش در کشور ما منحرف شده است؛  این درحالی است که آموزش در کشور ما هدفمند نیست و نهایت آموزش در جامعه ما «مدرگ گرایی» شده است! و این امر موجب انحراف حوزه آموزش در کشور شده است.

وی با اشاره به صدور کسب و کارها در سه روز که در دولت سیزدهم در حال اجرایی است ضمن ستایش عملکرد دولت در این زمینه ؛ از این کار به عنوان  یک شمشیر دو لبه یاد کرد و گفت: باید ببینیم این آموزشگاه ها که مجوز سه روزه می گیرند اولا در چه رشته هایی هستند و دوم اینکه آیا از نظر فرهنگی  می توانند منجر به اشتغال زایی در مناطق خود شوند یا خیر؟

نیازمند هماهنگی و هم افزایی در بین دستگاههای مختلف آموزشی هستیم

سید اشرفی تاکید کرد: امروزه کار در حوزه آموزش و مهارت در دستان افراد کاردان نیست و هر فرد متخصص یا غیرمتخصصی  در حوزه مهارت ورود  پیدا  کرده و خروجی آن آموزش های غیرکیفی در جامعه را رقم زده است که برای برون رفت از آن نیازمند هماهنگی و هم افزایی در بین دستگاههای مختلف آموزشی است.

رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کشور تعداد آموزشگاه های فنی و حرفه ای کشور را قریب ۱۲ هزار آموزشگاه اعلام کرد و خبر داد کانون در قالب تفاهم نامه هایی که با چندین بانک و مجموعه منعقد کرده است به تمامی کارآموزان تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام ۵ ساله با کارمزد ۴ درصد اعطاء خواهد کرد تا این کارآموزان با این وام ، هم شهریه خود را بپردازند و هم سرمایه ای برای شروع به کار خود در اختیار داشته باشند.

پیام نور می تواند الگو باشد

سید اشرفی اعلام کرد: رسالت ما تربیت نیروهای بیکار کشور نیست بلکه رسالت ما ، ارتقاء مهارت های نیروهای شاغل است و در این راستا نیز تفاهم نامه ای را با ستاد کل نیروهای مسلح منعقد کردیم تا اولاد ذکور این نیروها که هنوز به خدمت اعزام نشدند تحت آموزش قرار بگیریند به گونه ای که به هنگام سربازی و با در اختیار داشتن مدرک آموزشگاه ؛ از معافیت هایی در حین خدمت برخوردار شوند.

وی ادامه داد: بسیاری از دانشگاه های کشور، کسر دانشجوی خود را درحوزه مهارت افزایی تامین می کنند درحالی که هیچ تخصصی در آن ندارند از تفاهم نامه با دانشگاه پیام نور که نگاه مشترکی با کانون دارد و این تفاهم را درجهت تربیت تولید کار مولد استو عملکرد دانشگاه پیام نور در این زمینه می تواند برای سایر دانشگاهها الگو باشد.

دولت تاکنون از ما هیچ حمایتی نکرده است

رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایان آموزشگا های آزاد فنی و حرفه ای کشور با اشاره به دولت گفت: دولت تاکنون از ما هیچ حمایتی نکرده است این درحالی است که ما نیز نیازی به حمایت های دولتی نداریم و تنها خواسته ما این است که دولت سنگی جلوی پای ما نیندازد و بروکراسی برای فعالیت های ما ایجاد نکند.

وی تاکید کرد: از دولت می خواهیم که نگاهش به ما هدایتی باشد و از نگاه های ارباب و رعیتی و دزد و پلیسی خودداری کند و زیرساخت های کشور را به متخصصین بسپارد ضمن اینکه من به دولت سیزدهم خوش بین هستم چون نگاه مردم محور دارد.

کاهش زمان آزمون های کتبی و عملی آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد

سید اشرفی از کاهش زمان آزمون کتبی و عملی آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد خبر داد و این زمان را صفر اعلام کرد و گفت: در همان روزی که هنرجو آزمون کتبی می دهد همان روز نیز آزمون عملی آن برگزار و مدرک آن صادر می شود.

وی همچنین شهریه ها در این آموزشگاه ها را شهریه های معقول و متناسب با توان قدرت خرید جامعه ، هزینه های آموزشگاه ها و نرخ تورم اعلام کرد.

دخالت های دولت در بخش خصوصی منجر به فساد و رانت می شود

رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کشور از طرحی به دولت سیزدهم خبر داد که در این طرح متعهد شده است ظرف ۱۸ ماه یک سوم از آمار بیکاری در کشور را کاهش دهد به شرطی که دولت هیچگونه دخالتی  به لحاظ مالی و اداری نداشته باشد چرا که معمولا دخالت های دولتی در بخش خصوصی می تواند فساد آور ورانت زا باشد. هزینه ایجاد یک شغل در کشور نیازمند یک میلیارد  و دویست میلیون تومان است و کانون می تواند بدون گرفتن حتی یک میلیارد و دویست هزار تومان شغل ایجاد کند ، به شرط اینکه دولت  دخالت نکند.

وی در پایان ابرازداشت: اگر کشور دارای تشکل های صنفی پرقدرت و سالم باشد بی شک ، شاهد اقتصاد و بازار سالم و قوی در کشور خواهیم بود ، امری که با تعامل و نگاه مثبت به آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای در کشور میسر است.

نکوداشت مدیران آموزشگاه های آزاد و فنی و حرفه ای کشور

مریم اصلانی دبیرکل کانون و مدیر اجرایی این مجموعه  نیز در این نشست خبری با اشاره به  برگزاری اولین نکوداشت مدیران آموزشگاه های آزاد و فنی و حرفه ای کشور، مسئولین و شرکای اجتماعی کانون کشور درنوزدهم اسفند در دانشگاه پیام نور واحد جنوب تهران اظهارداشت : سعی شد دراین نکوداشت ، جایگاه کانون و تشکل های صنفی بخش خصوصی در حوزه مهارت و آموزش های فنی و حرفه ای در راستای یجاد اشتغال پایدار؛ ارتقاء و تقویت شود .

تقویت جایگاه کانون و تشکل های صنفی بخش خصوصی

مریم اصلانی از رونمایی چندین طرح در این نکوداشت خبر داد و یاد آور شد : کانون انجمن های صنفی کارفرمایان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کشور به عنوان یک بازوی قدرتمند در حوزه آموزش های مهارتی  درحال نقش آفرینی  در این زمینه است.

رونمایی از نشان و آرم کانون انجمن صنفی کارفرمایان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کشور

وی افزود: در آئین رونمایی نشان و آرم کانون انجمن صنفی کارفرمایان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کشور، سعی شده است تا این آرم ، آرم معناداری باشد  و شرکای اجتماعی و رسالت اصلی ما نیز در این آرم لحاظ شده باشد.

اصلانی همچنین از مراسم تقدیر از پیشکسوتان و کارآفرین های برتر که نقش آفرینی های زیادی را در سالهای متمادی در حوزه مهارت آموزشی برعهده داشتند خبر داد وبا بیان اینکه حدود ۷۸ درصد از موسسین آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کشور با نوان هستند اضافه کرد: برخی از این بانوان را سرپرستان خانوار تشکیل می دهند.

تشکر از نگاه مثبت دولت جدید در توجه به کسب و کارها

دبیرکل کانون انجمن های صنفی کارفرمایان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای آزاد کشور از نگاه مثبت دولت جدید در توجه به کسب و کارها بویژه کسب و کارهایی که نیاز کمتری به سرمایه دارند تشکر کرد و ادامه داد: بخش خصوصی با تفاهم نامه هایی که با شرکای خودش منعقد کرده است بر این باور است که آموزش و مهارت بانوان کشور باید به گونه ای باشد که این بانوان طی آموزش های کوتاه مدت ،علاوه بر کسب شایستگی بتوانند به یک شغل پایدار و کسب و کارهای خانگی دست پیدا کنند.

فیلم، عکس و خبر: کوروش جم

تصاویر نشست خبری

فیلم های ویدئویی

گفتگوی اختصاصی – نشست خبری 

 

گفتگوی اختصاصی – داخل همایش

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 15 =

دکمه بازگشت به بالا