اجتماعی

ذخایر ژنتیکی و زیستی؛ منبعی برای حفاظت و بهره‌برداری پایدار از طبیعت

در آستانه روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی مطرح شد

ذخایر ژنتیکی و زیستی؛ منبعی برای حفاظت و بهره‌برداری پایدار از طبیعت

ذخایر ژنتیکی و زیستی؛ منبعی برای حفاظت و بهره‌برداری پایدار از طبیعت

ذخایر ژنتیکی و زیستی برای کشورهای مختلف اهمیت بسیار زیادی دارند و مراکز نگهداری از نمونه‌های ژنتیکی و زیستی از این بابت دارای اهمیت هستند که نقش مهمی در تحقیقات بیوتکنولوژی و توسعه محصولات بیوتکنولوژیکی، اشتغال‌زایی، ایجاد زمینه‌های کسب و کار و ایجاد امنیت غذایی، سلامت و اقتصادی دارند و یک کارشناس تنوع زیستی می‌گوید: پژوهش‌های کاربردی بر ذخایر ژنتیکی و زیستی می‌تواند در جهت حفاظت و بهره‌برداری پایدار از منابع طبیعی موثر باشد.

به گزارش ایسنا، ۱۵ فرودین سال ۱۳۸۶، مقام معظم رهبری طی نامه‌ای دستور ایجاد مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی را صادر کردند. در نهایت، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در همان سال توسط جهاد دانشگاهی تاسیس و ۱۵ فروردین به عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران سال ۹۴ در تقویم رسمی کشور ثبت شد.

عبداله سالاری در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه هدف اصلی از نامگذاری و ثبت برخی روزها در تقویم رسمی کشور افزایش آگاهی و دغدغه جامعه نسبت به جایگاه و اهمیت آن مناسبت است، اظهار کرد: در گذشته توجه کافی به اهمیت موضوع ذخایر ژنتیکی و زیستی نمی‌شد اما با ثبت این روز در تقویم رسمی کشور اهمیت ذخایر ژنتیکی و زیستی در نظر مردم و مسئولان نسبت به گذشته بیشتر شد.

وی با اشاره به اینکه تنوع زیستی در سه سطح تنوع در اکوسیستم‌ها، گونه‌ها و ژن‌ تعریف می‌شود، اظهار کرد: ذخایر ژنتیکی شامل تمام اجزای تنوع زیستی از جمله گیاهان، جانوران، میکروارگانیسم‌ها و تمام اشکال حیات است و تمامی بهره‌برداری‌هایی که از ذخایر ژنتیکی صورت می‌گیرد وابسته به یکی از اشکال تنوع زیستی است.

وی ادامه داد: ایران به‌دلیل تنوع اقلیمی از غنای زیستی و اکوسیستمی بسیار بالایی برخوردار است؛ از انواع اکوسیستم‌های بیایانی، جنگل‌های هیرکانی و حرّا گرفته تا اکوسیستم‌های آبی و خشکی و به تبع آن حضور انواع گونه‌های گیاهی و جانوری در این اکوسیستم‌ها که هر یک نماینده و معرف بخشی از ذخایر ژنتیکی کشور هستند.

این متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش ضمن تاکید بر لزوم نگاه حفاظتی به ذخایر ژنتیکی و زیستی، اظهار کرد: تاکنون به ذخایر ژنتیکی به‌منظور حفاظت و بهره‌برداری پایدار از تنوع زیستی توجه کافی نشده است. این در حالیست که بخش مهمی از هدف ثبت، ضبط و پژوهش ذخایر ژنتیکی و زیستی باید معطوف به دستیابی به راه‌کارهای مناسب جهت حفاظت و بهره‌برداری پایدار از آن‌ها باشد.

به گفته وی، زمانی می‌توان در جهت بهره‌برداری پایدار از تنوع زیستی گام برداشت که شناخت کافی نسبت به گونه‌های گیاهی، جانوری و سایر جانداران وجود داشته باشد. اگر براساس پژوهش و بررسی‌های کاربردی نسبت به ذخایر ژنتکی و زیستی کشور شناخت کافی حاصل شود، می‌توانیم میزان، روش و نحوه بهره‌برداری از این منابع طبیعی را بررسی و به گونه‌ای طراحی کنیم تا ضمن بهره‌برداری پایدار و در عین حال حفاظت از این منابع، نسل آینده نیز از آن بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: شناخت ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی و راهکارهای حفاظتی از تنوع زیستی نیز از طریق ارتقاء آگاهی عمومی و انجام پژوهش‌های کاربردی محقق می‌شود.

سالاری در پایان با اشاره به مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور، گفت: این مرکز به‌ عنوان هماهنگ کننده بین بخشی و با انجام پژوهش‌های هدفمند در زمینه‌های مختلفی موفق عمل کرده است و لازم است در جهت حفاظت و بهره‌برداری از منابع طبیعی نیز گام‌های موثری برداشته شود.

انتهای پیام

منبع خبر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن