اقتصادی

تعریف نقشه راه بیولوژی سینتیک/بسیاری از بیمار ها را می توان درمان کرد

تعریف نقشه راه بیولوژی سینتیک/بسیاری از بیمار ها را می توان درمان کرد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت:‌با یک تیم افراد فعال در زمینه بیولوژی سینیتک از چهار سال پیش تلاش کردیم تا نقشه راهی برای این موضوع تعریف شد.

تعریف نقشه راه بیولوژی سینتیک/بسیاری از بیمار ها را می توان درمان کرد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رضا ملک‌زاده امروز در اجلاس سراسری انقلاب صنعتی چهارم در هزار سوم اظهار داشت: هوش مصنوعی تکنولوژی اساسی در انقلاب چهارم صنعتی است؛ هوش مصنوعی وقتی برای رانندگی یا برای خلبانی استفاده شود، خطاها را کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: در تشخیص چهره با هوش مصنوعی تحول عظیم رخ می‌دهد. هوش مصنوعی موجب می‌شود بسیاری از کارها از بین برود و افرادی که کارهای ساده انجام می‌دهند بیکار شوند و این تحول عظیم اجتماعی را به دنبال دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت:‌ بشر توانست با هوش مصنوعی، سلول زنده بسازد، در بحث پزشکی، صنعت، محیط زیست و کشاورزی، بیولوژی سینتیک نقش اساسی دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: در بیولوژی سینتیک می‌توان گوشت تولید کرد بدون کشتن حیوان و بسیاری از بیماری‌ها را درمان کرد.

ملک‌زاده افزود: چالش‌های اجتماعی عظیم با بیولوژی سینتیک در پیش است و مهمترین آن، درمان بیماری‌هاست. امروز می‌توان طبق بیولوژی سینتیک ژن بیماری را اصلاح کرد.

وی گفت: ۲۵ درصد ایرانی‌ها مشکل رفلاکس معده و ۳۵ درصد مشکل کبد چرب دارند که لازم نیست برای درمان آنها همه به پزشک مراجعه کنند و نیاز به معاینه نیست، که می‌توان با یک سؤال از بیمار به آنها توصیه‌ای داشت تا رژیم غذایی را رعایت کنند، در حالی که ۹۰ درصد اینها آندوسکوپی می‌شوند و نیاز به آندوسکوپی ندارند.

وی ادامه داد: برای کبد چرب باید به مردم گفت وزن کم کنند و ورزش کنند که با یک اپلیکیشن امکان‌پذیر است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی افزود: همه محصولات غذایی را می‌توان با بیولوژی سینتیک درست کرد. گستره عظیم اجتماعی تحت‌تأثیر این تکنولوژی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ شرکت در بیولوژی سینتیک در دنیا کار می‌کنند، افزود: همه کشورها برای این حوزه نقشه راه دارند، این زیرساخت‌ها در خیلی کشورهای اروپایی به وجود آمده، ما ۲۵ دانشمند درجه یک در حوزه مذاکره بیولوژیک سینتیک در دنیا داریم.

وی گفت: بسیاری از معضلاتی که از نظر مختلف در دنیای امروز وجود دارد، با به کارگیری بیولوژی سینتیک رفع می‌شود.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای ایران نیز با یک تیم افراد فعال در این زمینه از چهار سال پیش نقشه راهی در حوزه بیولوژی سینتیک تعریف کردیم و انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه کار می‌کند. اولین کار ما تعریف نیروی انسانی در این مورد است.

ملک‌زاده گفت: ژن‌درمانی از این طریق نیز امکان‌پذیر است. یکی از آرزوهای بشر این بود که تغییرات ژنتیکی رخ‌داده را اصلاح کند.

وی اضافه کرد: در چهار سال گذشته تحول عظیمی در بیولوژی سینتیک رخ داده است. هموفیلی را می‌توان با ژن‌درمانی معالجه کرد. همچنین تالاسمی و درمان ۳۰۰ نوع معلولیت با ژن‌درمانی امکان‌پذیر است. ژن‌درمانی مهمترین درمان برای سرطان است. امروز ما ۵۰ درصد سرطان‌ها را نمی‌توانیم درمان کنیم که از طریق ژن‌درمانی امکان درمان دارد.

ملک‌زاده افزود: در ژن‌درمانی، ژن سالم وارد ویروس می‌شود و آن ویروس در بدن فرد تزریق می‌شود و دی‌ای‌ان را اصلاح می‌ کند که یکی از آنها ویروس ایدز است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: از منظر که بودجه کم داریم، قرار است مرکزیت تولید این ویروس‌ها برای ژن‌درمانی ایجاد کنیم که در این باره خیران به ما کمک می‌کنند. پنج مرکز در ایران طراحی کرده‌ایم و سازمان برنامه و بودجه با ما همکاری نکرده است.

ملک‌زاده گفت: شک ندارم ۲ الی ۳ سال آینده همین افراد هموفیلی که مقابل وزارت بهداشت تجمع می‌کنند و می‌گویند ما را درست درمان کنیم.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن