فرهنگی

یادداشت| "بیداری جهانی" بدون جهان

یادداشت| "بیداری جهانی" بدون جهان

نمی‌توان بخشی فراملی برگزار کرد و فقط فیلم‌های داخلی که دارای موضوعی بین المللی هستند را نمایش داد.

یادداشت| "بیداری جهانی" بدون جهان – اخبار فرهنگی –

خبرگزاری تسنیم- محمدرضا محمدی نجات*

جشنواره عمار به عنوان برگزار کننده یکی از رویدادهای فرهنگی تاثیرگذار، فراگیر و پرمخاطب کشور نقش مستقیمی در مشکلات ساختاری عرصه مستندسازی در فضای بین الملل ندارد. متولیان جشنواره عمار فقط به عنوان «یکی» از نهادهای دست اندرکار تولید این تیپ مستندها می‌توانند مورد سوال قرار بگیرند که فیلم‌های شاخصشان در این عرصه کجاست. تولیداتی که در این زمینه غایب بودند.

انتقاد بزرگی که به برگزارکنندهای جشنواره وارد است این است که نمی‌شود، بخشی فرا ملی برگزار کرد و تقریبا هیچ اثر خارج از کشوری در آن نداشت. ما این همه فیلم ساز، نه تنها در کشورهای همسو و هم خط خودمان، بلکه در کشورهای اروپایی و آمریکایی داریم که فیلم‌هایی با جهت‌ها و نگاه‌هایی که مدنظر ماست می‌سازند. وقتی تقریبا هیچ فیلم خارجی در بخش بیداری جهانی حضور نداشته باشد، این کم کاری متولیان جشنواره ما را تداعی می‌کند. این انتقاد به برگزارکنندگان جشنواره عمار وارد است که دروازه‌بانی خوب و مناسبی انجام نداند.

نمی‌توان بخشی فراملی برگزار کرد و فقط فیلم‌های داخلی که دارای موضوعی بین المللی هستند را نمایش داد. آن هم فیلم‌هایی که از سطح کیفی مناسبی برخوردار نیستند. نظر نویسنده در مورد فیلمهای راه‌یافته به بخش «بیداری جهانی» را می‌توانید در اینجا بخوانید.

یادداشت| یادداشت| چرا مستندهای بین المللی بی‌تاثیر می‌سازیم؟

*مستندساز و از داوران جشنواره عمار

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن