تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۷

از جمله مهم­ترین نکات به منظور برقراری امنیت در آموزشگاه­ها، کنترل تردد یا به بیانی مدیریت ورود و خروج به شمار می­آید. به همین علت راه­اندازی سیستم access control در آموزشگاه­ها به عنوان اولین گام موثر در عملکرد مطلوب یک سازمان آموزشی معرفی می­شود. اما سوالی که ایجاد می­شود، این است که راه­اندازی کنترل تردد

از جمله مهم­ترین نکات به منظور برقراری امنیت در آموزشگاه­ها، کنترل تردد یا به بیانی مدیریت ورود و خروج به شمار می­آید. به همین علت راه­اندازی سیستم access control در آموزشگاه­ها به عنوان اولین گام موثر در عملکرد مطلوب یک سازمان آموزشی معرفی می­شود.

اما سوالی که ایجاد می­شود، این است که راه­اندازی کنترل تردد در آموزشگاه­ها اعم از مدارس، دانشگاه­ها، باشگاه­ها و.. به چه صورت انجام می­گیرد؟ در واقع برای بررسی اصول راه­اندازی سیستم کنترل تردد نیاز است که عوامل متعددی اعم از نوع سیستم­های قابل اجرا، بودجه، نیازهای امنیتی و.. مورد داوری قرار بگیرند. همچنین افزون بر کسب اطلاعاتی در خصوص انواع سیستم­های کنترل تردد، باید یک سری اصول یا ویژگی­ها، در نظر گرفته شوند تا در نهایت، سیستم راه­اندازی شده، بهترین عملکرد را داشته باشد. توجه داشته باشید که برقراری امنیت در محیط­هایی چون سازمان­های آموزشی، باید به صورت دقیق و حساب­ شده انجام گیرد، چرا که امکان وقوع هرگونه حادثه، تخلف و.. در چنین محیط­هایی بسیار زیاد است. از همین رو قصد داریم در ادامه به شرح اصول راه­اندازی کنترل تردد در آموزشگاه­ها به همراه احراز هویت بیومتریک، بپردازیم.

اصول راه­اندازی کنترل تردد در آموزشگاه­ها به چه صورت است؟

جدا از بحث اینکه چه سیستم­ها و تکنولوژی­هایی می­توانند برای کنترل تردد در آموزشگاه­ها مناسب باشند، باید به یک سری اصول کلی در رابطه با راه­اندازی کنترل تردد در این نوع از سازمان­ها توجه داشت تا در آخر یک سیستم کنترل تردد استاندارد و مناسب حاصل شود. همان­طور که در اجرای هر پروژه باید یک الگوریتم اولیه از روند کار طراحی شود، در خصوص احراز هویت بیومتریک آموزشگاه­ها نیز در گام اول باید مسیر پروژه را مشخص نمود.

برآورد و تحلیل نیازهای آموزشگاه

اصل اول در راه اندازی سیستم کنترل تردد در آموزشگاه­ها، تحلیل دقیق نیازهای آموزشگاه است. باید نیازهای مختلف و عواملی مانند تعداد دانش‌آموزان، تعداد کارکنان، ساعات کاری و نیازهای امنیتی مورد بررسی قرار گیرند تا سیستم مناسبی برای آموزشگاه انتخاب شود. به گونه­ای که سازگاری سیستم کنترل تردد می­تواند به عنوان مهم­ترین اصل برای استاندارد بودن سیستم در نظر گرفته شود. همچنین این نیازها شامل تعداد دقیق کاربران، نیاز به گزارش‌دهی، ثبت زمان ورود و خروج، ذخیره اطلاعات و قابلیت‌های دیگر مرتبط با آموزشگاه می‌شود.

کاربری ساده و قابل فهم

برای راه­اندازی سیستم کنترل تردد و مدیریت ورود و خروج، به صورت بهینه و اصولی، باید به این اصل توجه داشت که مراجعین و کسانی که قرار است از این سیستم عبور کنند، در سنین متفاوت هستند که به لحاظ سطح دانش و استفاده از تکنولوژی نیز متمایز می­باشند. لذا باید به این نکته توجه نمود که کاربری سیستم، ساده و قابل فهم برای همه افراد باشد.

پشتیبانی شبانه­ روزی

مهم­ترین اصل برای راه­اندازی کنترل تردد این است که یک سازمان در هر ساعتی از شبانه روز، تحت کنترل باشد. لذا در اجرای پروژه کنترل تردد آموزشگاه، حتما پروژه خود را به شرکتی بسپارید که فعالیت دستگاه­ها را به صورت شبانه روزی تضمین می­کند و در این زمینه پشتیبانی کاملی را ارائه می­دهد. همچنین ناگفته نماند که آموزش نیز باید به همراه پشتیبانی انجام شود؛ به گونه­ای که آموزش کاربران و فراهم کردن پشتیبانی فنی مناسب برای سیستم کنترل تردد نقش بسیار مهمی در موفقیت و عملکرد بهینه سیستم دارد. باید اطمینان حاصل شود که کاربران قادر به استفاده صحیح از سیستم هستند و در صورت بروز مشکلات، پشتیبانی فنی در دسترس باشد.

انتخاب تجهیزات مناسب

انتخاب تجهیزات مناسب برای سیستم کنترل تردد نقش بسیار مهمی در عملکرد و کارایی سیستم دارد. باید از تجهیزات با کیفیت و قابل اطمینان استفاده شود که قابلیت پشتیبانی از تعداد کاربران مورد نیاز را داشته باشند.

توجه به امنیت داده‌ها

یک سیستم کنترل تردد باید اطلاعات حساس مانند زمان حضور و غیاب دانش‌آموزان و کارکنان را به صورت امن و محافظت شده ذخیره و پردازش کند. بنابراین، امنیت داده‌ها یک اصل مهم در راه­اندازی سیستم کنترل تردد است.

امکان بروزرسانی مداوم

سیستم کنترل تردد باید امکان بروزرسانی مداوم و بروز نگه‌ داشتن را داشته باشد تا با تغییرات فناوری و نیازهای جدید آموزشگاه تطابق پیدا کند. البته منظور از بروزرسانی، تنها موارد مربوط به پیشرفت تکنولوژی یا تغییرات فناوری نیست، بلکه می­توان به افزایش تعداد کاربران یا نیاز به افزایش حجم ذخیره­سازی داده و از این دست موارد اشاره کرد.

توجه به تعداد مراجعین

به منظور راه­اندازی سیستم احراز هویت بیومتریک و یا هر نوع سیستمی جهت مدیریت ورود و خروج در یک سازمان آموزشی، باید به تعداد کاربرانی که می­خواهند از این سیستم استفاده کنند، توجه داشت.

کنترل تردد برای مدارس،دانشگاه ها و مراکز آموزشی  چگونه کار می کند؟

هنگام استفاده از سیستم‌های اکسس کنترل در مراکز آموزشی، در نظر گرفتن عواملی مانند میزان بودجه، سطح امنیت مورد انتظار، چالش‌های مربوط به تردد پرسنل و دانشجویان و مواردی از این قبیل تاثیرگذار است. به همین جهت در ادامه برخی از انواع گوناگون سیستم‌های کنترل تردد که می‌توانند در مراکز آموزشی مستقر شوند، را به طور خلاصه بررسی می‌نماییم.

بررسی و شناسایی مکان­هایی که نیاز به کنترل تردد دارند

قبل از راه‌اندازی سیستم کنترل تردد، باید تمام مکان‌ها و نقاط ورود و خروج مورد نیاز برای کنترل تردد مشخص شوند. این اطلاعات اساسی برای نصب و پیکربندی صحیح سیستم هستند. به بیانی دیگر این مکان­ها پیش از این توسط شرکت اجراکننده شناسایی شده­اند و برای هر مکان دستگاه استاندارد و مناسبی جهت مدیریت ورود و خروج طراحی شده است. به عنوان مثال برای سیستم حضور و غیاب می­توان از احراز هویت بیومتریک اثرانگشت استفاده کرد یا درب ورودی را با گیت­های کنترل تردد مجهز نمود.

در راستای اصول ذکر شده مهم است که راه اندازی سیستم کنترل تردد توسط کارشناسان فنی و متخصص ارزیابی شده و راهکار موثر برای مقابله با چالش های پیش رو به کار گرفته شود. از شرکت های پیش رو در زمینه‌ی کنترل تردد آموزشگاهی می‌توانیم شرکت طرح و پردازش غدیر به آدرس https://ghadir-security.ir/ را معرفی نماییم که راه­اندازی هر نوع سیستم کنترل تردد با بهترین عملکرد و مبتنی بر استانداردهای روز دنیا در آموزشگاه­ها توسط این شرکت امکان­پذیر است و شما می­توانید با تکیه بر دانش و تخصص شرکت غدیر، از نتیجه مطلوب کار اطمینان کامل داشته باشید.

در نهایت خوب است اشاره کنیم که اگر پروژه راه­اندازی access control آموزشگاه توسط یک شرکت کارآمد و توانمند در این زمینه انجام شود، تمام اصول و عواملی که در ابتدای راه یا در حین انجام پروژه باید در نظر گرفته شوند، توسط خود شرکت مورد بررسی و اجرا قرار خواهند گرفت؛ چرا که بالطبع یک شرکت متخصص در این حیطه، باید در رابطه با تمام اصول و موارد کلیدی کار آگاهی­های لازم را داشته باشد.

راه­اندازی سیستم کنترل تردد مبتنی بر احراز هویت بیومتریک

یکی از اصولی که در مدیریت ورود و خروج در سازمان­ها و آموزشگاه­ها باید رعایت شود، ذخیره داده­های مربوط به افراد گوناگون است تا هنگام دسترسی به سیستم و تقاضای عبور، سیستم بتواند مشخصات ذخیره شده را مورد مقایسه قرار دهد و در نهایت با تایید شدن مشخصات، اجازه عبور نیز صادر شود. با این حساب اجرای این سیستم در آموزشگاه­ها می­تواند سطح بالایی از امنیت را به ارمغان آورد. چرا که احراز هویت بیومتریک یک سیستم کنترل تردد اصولی و مطابق استانداردهای لازم برای مدیریت ورود و خروج است.

خروج از نسخه موبایل