علم و دانش

Masimo به خاطر سرقتِ فناوری‌هایِ خود در ساعت هوشمند اپل، از این شرکت شکایت کرد

Masimo به خاطر سرقتِ فناوری‌هایِ خود در ساعت هوشمند اپل، از این شرکت شکایت کرد

ساعت هوشمند اپل واچ به واسطه ویژگی‌های کاربردی و هوشمند خود– که حتی چند بار جان افرادی را هم نجات داده است – به عنوان همراه خوبی در زمینه تناسب اندام شناخته می‌شود. با این حال، شرکت Masimo که در زمینه فناوری‌های پزشکی فعالیت دارد، از اپل شکایت کرده و مدعی شده است کوپرتینویی‌ها از اختراعات و پتنت‌های ثبت شده این شرکت سرقت کرده‌اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت Masimo شکایتی علیه تنظیم کرده و مدعی شده که غول تکنولوژی دنیا از ده پتنت ثبت شده توسط این شرکت و زیرمجموعه آن، یعنی Cercacor Laboratories، بدون کسب اجازه استفاده کرده و قوانین ثبت اختراع را نقض کرده است. این پتنت‌ها شامل فناوری مهمی در زمینه نظارت بر سلامت بدن و نبض کاربر و دیگر سیگنال‌های فیزیولوژیکی است. در این دادخواست آمده است که اپل از این فناوری‌های ثبت شده در سری ۴ و سری ۵ ساعت‌های هوشمند اپل واچ (Apple Watch) استفاده کرده است. در حقیقت، Masimo مدعی‌ست که اپل از این موضوع و نقض قوانین ثبت اختراع کاملاً آگاهی داشته است اما با این حال، باز هم اقدام به انجام این کار کرده است.

طبق گفته این شرکت، اپل در سال ۲۰۱۳ میلادی برای همکاری نزدیک با این مجموعه تماس گرفته است. اما در اقدامی غیرحرفه‌ای، سازنده آیفون به صورت مستقیم با این شرکت همکاری نکرده و در عوض دو تن از اعضای ارشد Masimo را به استخدام خود درآورده است. مدیر ارشد پزشکی Masimo و یکی از محققان این شرکت، پس از پیوستن به شرکت اپل، از اطلاعاتی که قبلاً در شرکت مورد بحث بدست آورده‌اند، استفاده کرده و فناوری‌های ثبت شده توسط Masimo را در ساعت هوشمند اپل واچ به کار برده‌اند.

این شرکت به دنبال دریافت خسارت و غرامت به خاطر استفاده غیرقانونی از فناوری‌های ثبت شده‌اش است و می‌خواهد از استفاده مجدد از پتنت‌هایش در محصولات بعدی اپل، جلوگیری کند.

این بار نخستی نیست که شخص یا شرکتی از اپل به واسطه استفاده غیرقانونی از فناوری‌های ثبت شده‌اش شکایت می‌کند. پیشتر، شاهد تنظیم دادخواست‌هایی در رابطه با دستیار مجازی سیری (Siri) نیز بوده‌ایم.

باید دید سرانجام این شرکت و دادخواست چه می‌شود و آیا اپل می‌تواند از این اتهام و شکایت پیروز خارج شود یا مجبور به پرداخت خسارت خواهد شد.

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن