پزشکی

ارتباط پاهای بیقرار و مرگ زودرس

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد مردانی که از «سندرم پای بی‌قرار» رنج می‌برند، بیشتر در معرض خطر مرگ زودرس هستند.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، سندرم پای بی‌قرار که مشخصه آن، تمایل شدید برای حرکت دادن پاها است به احساس سوزش و کشیدگی در پاها می‌انجامد و علائم آن معمولا در شب تشدید می‌شود.

در این مطالعه که از سوی گروهی از پزشکان دانشگاه پزشکی هاروارد انجام گرفت، ۱۸ هزار و ۴۲۵ مرد با متوسط سن ۶۷ سال تحت آزمایش قرار گرفتند که هیچ‌کدام به بیماری‌های مزمنی چون دیابت، نارسایی کلیوی و یا التهاب مفاصل مبتلا نبودند.

همچنین یک گروه ۶۹۰ نفری دیگر که از این بیماری‌ها رنج می‌بردند نیز تحت مطالعه قرار گرفتند. ابتلا به این بیماری‌های مزمن در گروه دوم موجب می‌شد که علائم سندرم پای بی‌قرار در آنان وخیم‌تر نشان داده شود.

در این مطالعه آشکار شد مردان مبتلا به سندرم پای بی‌قرار در مقایسه با مردان سالم نزدیک به ۴۰ درصد بیشتر در معرض مرگ زودرس هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از ایندین تایمز، از سوی دیگر زمانی که این متخصصان، فاکتوری چون بیمار‌های مزمن مانند سرطان، امراض قلبی و فشارخون بالا را از آزمایشات خود حذف کردند دریافتند که وقتی مردان به این قبیل امراض مزمن دچار نیستند، احتمال مرگ زودرس در گروه‌های مبتلا به سندرم پای بی‌قرار ۹۲ درصد بیشتر از مردانی است که به این سندرم مبتلا نیستند.

لینک منبع

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*

code

fourteen + 2 =

Back to top button