فرهنگی

۸ ماه گذشت اما انتخابات اتحادیه چاپخانه‌داران تایید نشد / نامه رئیس کمیسیون فرهنگی به وزیر صمت

۸ ماه گذشت اما انتخابات اتحادیه چاپخانه‌داران تایید نشد / نامه رئیس کمیسیون فرهنگی به وزیر صمت

از برگزاری انتخابات اتحادیه چاپخانه‌داران تهران ۸ ماه می‌گذرد،‌ انتخاباتی که با شکایت برخی از نامزدها تاییده آن صادر نشد، ولی وزارت صمت نیز تاکنون تکلیف این شکایت را مشخص نکرده است.

8 ماه گذشت اما انتخابات اتحادیه چاپخانه‌داران تایید نشد / نامه رئیس کمیسیون فرهنگی به وزیر صمت – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ انتخابات هیات مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران تهران تیرماه سال جاری برگزار شد، اما بالافاصله پس از اتمام انتخابات گروهی از نامزدهای این انتخابات نسبت به روند برگزاری انتخابات شکایت کردند.

مسعود فرشی‌فرید از نامزدهای این دوره پیشتر در ارتباط با این شکایت گفته بود: «ایراد اصلی که ما به انتخابات وارد کردیم، این بود که اتحادیه چاپخانه‌داران تهران بر اساس صورت‌جلسه هیئت اجرایی برگزاری انتخابات ۹۷۳ عضو دارد،‌ از طرف دیگر طبق قانون نظام صنفی اتحادیه‌های زیر هزار عضو باید هیئت مدیره پنج نفره و اتحادیه‌های بالای هزار عضو هیئت مدیره هفت نفره انتخاب کنند‌، این در حالی است که هیئت اجرایی انتخابات که در صورت‌جلسه‌های خود تعداد اعضا را ۹۷۳ نفر عنوان کرده است،‌ با استناد به عدد درج شده در سایت ایرانیان اصناف که بالای هزار عضو بوده است،‌ اقدام به برگزاری انتخابات با هیئت مدیره هفت نفره کرده‌اند.در حالی‌که در واقعیت اتحادیه ۷۰۰ عضور دارد، چرا که در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات متعدد بیش از ۲۰۰ عضو ما یا تغییر کاربری داده یا تعطیل کرده‌اند. انتقاد ما اینجاست که اگر این دوستان مبنا را سایت ایرانیان اصناف قرار داده‌اند، چرا در صورت‌جلسه ذکر کرده‌اند ۹۷۳ عضو، اگر مبنا عدد صورت‌جلسه است چرا اقدام به برگزاری انتخابات هیئت مدیره هفت نفره کرده‌اند؟ اگر چنین تخلفی ثابت شود، احتمال ابطال انتخابات وجود دارد.»

چندی پس از این اعلام شکایت، کمیسیون نظارت بر انتخابات واحدهای صنفی وزارت صمت،‌ تاییده انتخابات اتحادیه چاپخانه‌داران تهران را که روز ۱۶ تیرماه برگزار شد، متوقف کرد و رئیس اتاق اصناف در نامه‌ای به اتحادیه چاپخانه‌داران تهران گروه پیشین را همچنان ابقا کرد تا نتیجه شکایت مشخص شود.

چرا صنعت چاپ ایران یتیم است؟

اما با گذشت ۸ ماه از برگزاری این انتخابات هنوز نتیجه بررسی کمیسیون نظارت بر انتخابات واحدهای صنفی وزارت صمت مشخص نیست. در این رابطه دو طرف بارها از پیگیری خود و بی‌نتیجه بودن این پیگیری‌ها خبر داده‌اند‌، در تازه‌ترین اقدام به گفته احمد ابوالحسنی عضو هیات مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران و از شاکیان، رئیس کمیسوین فرهنگی مجلس در نامه‌ای به وزارت صنعت خواستار تعیین تکلیف هر چه سریعتر این انتخابات شده است.

هر چند اتحادیه‌های صنفی در حوزه چاپ چند سالی است که چندان تاثیرگذار نیستند و مطالبات صنفی اعضای خود را پیش نمی‌برند،‌ اما انتظار می‌رود با توجه به مدت زمان قابل توجه گذشته حداقل تا پایان سال کمیسیون نظارت بر انتخابات واحدهای صنفی وزارت صمت تکلیف این انتخابات را مشخص کند.

اما اتحادیه‌ای که با هیات مدیره جدید به فعالیت خود ادامه خواهد داد چه باید بکند؟ به نظر می‌رسد مهمترین اقدام در این شرایط اقتصادی چاپ کمک به بارور کردن این صنعت باشد،‌ شاید یکی از مهمترین فرصت‌هایی که تغییر نرخ ارز برای صنعت چاپ فراهم کرده است،‌ فرصت صادرات باشد‌، صادرات محصولات چاپی ایران به کشورهای منطقه می‌تواند صنعت چاپ را از ورشکستگی که در سال‌های اخیر به آن دچار شده است،‌ نجات دهد.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن