فرهنگی

هفته کتاب فصل یادآوری توران خانم و این دو کتاب

پریسا پهلوان – دانش آموخته مدرسه فرهاد و مدیر گالری ویستا

کافه دانش: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی و اغاز سال تحصیلی جدید، فرصتی گرانقدر است که از پایه گذاران نظام نهاد کودکی و اموزش وپرورش نوین و مادر ادبیات کودک “توران میرهادی” یاد کنم و در پنجمین سال فقدان ایشان گامهای تاثیرگذارشان در شورای کتاب کودک و پیدایش فرهنگنامه کودکان ونوجوانان را یادآوری کنم.

از ابتدای تاسیس مدرسه فرهاد ، توران خانم خیلی زود متوجه شدن که کتابهای مناسب و با کیفیت در دسترس کودکان ایرانی نیست و با تلاش ایشان کتابخانه “قلب تپنده” مدرسه فرهاد شد و تلاش شد با برنامه های متنوع، کتابخانه، کتاب و کتابدار دوستان صمیمی کودکان شوند و از این رو ترویج کتابخوانی سرلوحه و در زمره بنیان های مدرسه فرهاد بود.

به همه این دلایل ، شایسته است در این فرصت و مناسبت میمون و مبارک هفته کتاب و کتابخوانی انتشار دو کتاب در باب آرا و اندیشه های توران خانم را یادآوری کنم و به علاقمندان مطالعه و ساخت دنیای بهتر پیشنهاد دهم: این دو کتاب یک هفته پس از در گذشت توران خانم توسط شورای کتاب کودک گردآوری شد و توران خانم را از زوایای کم تر دیده شده روایت کرد تا اندیشه های والا و جهان بینی مهربانانه ایشان به درستی اشاعه و فرهنگ سازی شود. برای تهیه این دو کتاب، هئیت مدیره انجمن پژوهش های اموزشی پویا نشستی برگزار کردند و چارچوب کلی آن مصوب شد تا یک مکتوب علمی و مستند فراهم آید و در اختیار مراکز اموزشی و پرورشی قرار گیرد .من نیز این افتخار را داشتم که درباره روشها و شیوه عملکرد توران خانم میرهادی مقاله ای با عنوان ” شیوه مدیریتی توران میرهادی در مدرسه فرهاد با رویکرد اخلاقی و اجتماعی ” در این کتاب ارائه کنم که از منظر یک دانش اموخته مدرسه فرهاد و موسس و مدیر مرکز پیش دبستانی به عملیاتی شدن این آموزه ها اشاراتی هم کرده ام.

در این کتاب ها اشاره شده توران خانم ضمن داشتن مهم ترین مهارتهای مدیریتی ، مهارت خود -مدیریتی و مهارت تصمیم گیری، اعتقاد راسخ به کار گروهی و تیم سازی داشت و اهمیت دادن به تفکر واگرا وخلاق و تشویق و توسعه حرفه ای مداوم ، از جمله ویژگیهای مدیریتی منحصر به فرد ایشان بود.

یادشان در این هفته مبارک گرامی ، از نظر من توران میرهادی را میتوانیم در زمره “مدیران اخلاقی” ارزیابی کنیم. نقطه تمرکز مدیران اخلاقی تلاش مداوم در جهت یادگیری و توسعه ی مدرسه با نگاهی “بدون تبعیض”است. هدف شان تدارک محیطی بود که یاد گیرنده هم دانش اموز و هم معلم در ان احساس امنیت نماید و برای خطا کردن و خطر پذیری مجال و قدرت کافی داشته باشد . ترویج الگوهای رفتاری و نگرشی پسندیده مانند سخت کوشی ،تعهد ،حمایت متقابل،صداقت ،پذیرش استباهات،تجدید نظردر روشهای مدیریتی و پشتیبانی مستمر و مطلوب همکاران و دانش اموزان را میتوان در مدیران اخلاق مدار رصد کرد. همدلی، شنونده و مشاهده گر بودن و اهمیت دادن به مشورت وفراهم اوردن فرصت رشد برابر از ارزشهای حاکم بر مدرسه فرهاد بود که توران خانم اخلاق مدار آن را به بهترین شکل اجرا کرد و در این دو کتاب مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته است.

عشق واحترام به کودکان وتوجه به تفاوت های فردی وتلاش در جهت اموزش منطبق با نیازهای کودکان منجر به دستیابی توران خانم به دیدگاههای متحول وخلاق ایشان شد .یادشان مانا و درخت اندیشه شان سایه گستر باد .

امیداست این کتاب در دسترس مربیان ومعلمان و مدیران وعلاقمندان قرار گیرد.

امکان تهیه کتاب از شورای کتاب کودک فراهم است.

انتشار: کوروش جم

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا