دیگر رسانه ها

لامپ هالوژن

ممکن است در مورد لامپ هایی که حرارت زیادی تولید می کنند و نور بسیاز زیبایی دارند، شنیده باشید. یا شاید شنیده اید که از آنها به عنوان لامپ هایی یاد می کنند که درخشندگی بسیار زیادی دارند،بله درست حدس زدید، این منابع روشنایی بسیار کارآمد، لامپ هالوژن نامیده می شوند. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که ، چگونه لامپ هالوژن نور مصنوعی شبیه به روشنایی طبیعی ساطع می کند؟ و این که در کجا می توان از لامپ های هالوژن استفاده کرد و همچنین لامپ هالوژن در صنعت روشنایی در چه جایگاه و دسته بندی جای می گیرد؟ درک اینکه چگونه لامپ هالوژن نور درخشنده و مصنوعی تولید می کند به ما کمک می کند تا لامپ و منبع روشنایی مناسب را برای کاربردی مناسب انتخاب کنیم. در این مقاله به این سؤالات پاسخ می دهیم و به جوانب مثبت و منفی فناوری لامپ هالوژن را بررسی میکنیم.

لامپ هالوژن

روشنایی لامپ هالوژن

هالوژن نوعی فناوری و تکنولوژی روشنایی است ، که اساساً یک نسخه پیشرفته از خانواده لامپ های رشته ای است. در لامپ هالوژن ، درست همانند لامپ رشته ای، جریان الکتریکی از طریق سوکت یا سرپیچ، وارد لامپ می شود و به سمت رشته تنگستن می رود و رشته تنگستن را شبیه به لامپ رشته ای گرم می کند. لامپ هالوژن دارای رشته های تنگستن است که در یک کپسول از جنس کوارتز قرار گرفته و این کپسول با گازهای ید و برم پر شده است.

لامپ هالوژن

عملکرد لامپ هالوژن

لامپ هالوژن را بر اساس فناوری که طی آن تولید نور مصنوعی صورت می گیرد، طبقه بندی می کنیم. از آنجایی که لامپ هالوژن ، از ساختار اصلی لامپ رشته ای تشکیل شده است و تنها فناوری پیشرفته تری از این لامپ دارد، آن‌ را به عنوان یک دسته بندی مجزا در زمینه محصولات روشنایی طبقه‌بندی نمی‌کنیم. بلکه آنها را زیر مجموعه ای از لامپ های عمومی و هم خانواده لامپ های رشته ای می دانیم. به همین علت عملکرد لامپ رشته ای را یادآوری میکنیم، تا عملکرد لامپ هالوژن که مشابه لامپ رشته ای است را بهتر دریابیم. عملکرد روشنایی لامپ رشته ای و هالوژن به این صورت است که در ابتدا، جریان الکتریکی دریافتی از منبع برق عبور کرده و با پایه لامپ تماس پیدا می کند. درست مانند لامپ های رشته ای، جریان الکتریکی وارد سرپیچ می شود و به سمت رشته تنگستن جریان پیدا میکند و رشته تنگستن را تا حد توان گرم می کند. تنها تفاوت عملکرد لامپ رشته ای با لامپ های هالوژن این است که در لامپ هالوژن ، رشته تنگستن در یک کپسول کوارتز پر از گاز هالوژن محصور شده است. این گاز بی اثر است و از ید و برم تشکیل شده است.

لامپ هالوژن

در ابتدا جریان الکتریکی است که چرخه روشنایی لامپ هالوژن را شروع می کند، به این شکل که ذرات سوزانده شده رشته تنگستن دوباره توسط گاز هالوژن موجود در داخل کپسول کوارتز، بر روی رشته قرار می گیرند و به این ترتیب امکان استفاده مجدد از این ذرات را فراهم می کند. استفاده مجدد از ذرات به لامپ کارایی روشنایی بالاتر و عمر طولانی تری نسبت به لامپ های رشته ای می دهد. بنابراین هالوژن ها بسته به کیفیت تولیدشان، می توانند تا ۲۵۰۰ ساعت دوام بیاورند در حالی که عمر متوسط ​​لامپ های رشته ای در نهایت بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ ساعت است.همچنین لامپ های هالوژن می توانند در دمای بالاتری نسبت به لامپ های رشته ای کار کنند. به همین دلیل است که لامپ های کوارتز هالوژن با وجود سایز بسیار کوچک حبابشان در توانی هایی معادل ۲۵۰ تا۳۰۰ وات هم تولید می شوند.

لامپ هالوژن

مزایای لامپ هالوژن

در اینجا چند مورد از معایب و مزایای لامپ هالوژن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. اگر بخواهیم مزایای اصلی لامپ هالوژن را نام ببریم میتوانیم به کیفیت نور لامپ هالوژن، ابعاد و حجم بسیار مناسب آن، قابلیت تنظیم نور یا قابلیت کنترل میزان روشنایی بوسیله دیمر و هزینه مرقون به صرفه به نسبت کیفیت و درخشندگی نور این لامپ اشاره کرد. در ارتباط با کیفیت نور، همانطور که لامپ های رشته ای استاندارد طلایی کیفیت نور را در مقایسه با سایر منابع روشنایی دارا هستند، هالوژن ها نیز همان کیفیت و درخشندگی و استاندارد روشنایی را دارند، زیرا هنوز بخشی از خانواده لامپ های رشته ای هستند. همچنین از آنجایی که کوارتز بسیار کوچک است، می توانید از لامپ های هالوژن در برخی از کاربردهای منحصر به فرد، مانند دستگاه های پزشکی، چراغ های سینمایی و ابزارها و پرژکتورها استفاده کرد. قابلیت کاهش نور هم یکی دیگر از مزایای لامپ هالوژن بشمار میرود. برای مثال اگر صاحب یک رستوران هستید و چند عدد هالوژن در چراغ های توکار برای روشنایی عمومی در نظر گرفته اید، زمانی که می‌خواهید فضای رستوران را تاریک تر و یا روشن تر کنید ، به راحتی با استفاده از یک دیمر می توانید میزان روشنایی لامپ های هالوژن در فضای رستوران خود را کنترل کنید. به این ترتیب هر جا که بخواهید روشنایی فضای خود را کنترل کنید، لامپ هالوژن یک گزینه عالی است. هزینه کم لامپ هالوژن هم دیگر مزیت این لامپ است،همچنین با در نظر گرفتن حذف تدریجی بسیاری از محصولات لامپ رشته ای و منابع نوری سنتی و پرمصرف در مقیاس بزرگ، هالوژن به یک گزینه روشنایی کم هزینه تبدیل شده است.

 

معایب لامپ های هالوژن

در کنار همه مزایای لامپ های هالوژن، کاربرد این لامپ ها معایبی هم دارد که از این معایب می توان به مصرف انرژی ناکارآمد، نیاز به تجهیزات جانبی، محدودیت ها و تجزیه اجزاء اشاره کرد. اگرچه هالوژن ها نسبت به لامپ های رشته ای کارآمدتر هستند، اما با در نظر گرفتن پیشرفت تکنولوژی صنایع روشنایی و در مقایسه با منابع نور مصنوعی موجود در حال حاضر، هالوژن ها در مقایسه نسبت لومن به وات به نسبت لامپ های دیگر مانند ال ای دی ها، بسیار ناکارآمد هستند. از آنجا که تنگستن در یک لامپ هالوژن با کوارتز محصور شده است، احساس قدیمی و سنتی لامپ رشته ای را به مخاطبان انتقال نمی دهد. همچنین کاربرد لامپ هالوژن همراه با محدودیت هایی نیز است. برای مثال اگر فضای شما مدرن و شیک است، ممکن است به دنبال آن باشید که آن را با دمای کلوین بالاتر که نور خنک و سفید تری از خود ارائه می دهد، برجسته کنید . در این شرایط هالوژن ها در برآوردن نیازهای کاربران محدودیت های خاص خود را دارد. و در نهایت اینکه حباب شیشه ای هالوژن ها به چربی های موجود در پوست انسان حساس هستند، که در نهایت لمس حباب لامپ هالوژن توسط افراد می تواند به طول عمر لامپ آسیب برساند.

 

درباره نوراکومارت

تجهیزات روشنایی از جمله مواردی است که عموم مردم به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند و در سبد خرید بخش بزرگی از جامعه قرار دارد. نوراکو با هدف تسهیل در تهیه کالای با کیفیت و مقرون به صرفه برای همه افراد جامعه، فعالیت خود را به عنوان فروشگاه تخصصی تجهیزات روشنایی آغاز کرده است. با توجه به گسترش اینترنت و میل هر چه بیشتر افراد به خرید اینترنتی، خلاء حضور یک فروشگاه اینترنتی در زمینه تجهیزات روشنایی احساس می‌شد. نوراکو در تلاش است تا با تامین طیف کاملی از انواع محصولات، بتواند انتخاب اول ایرانیان در زمینه خرید تجهیزات روشنایی و خرید اینترنتی لامپ باشد. نوراکو در حال حاضر با تامین بیش از ۵۰۰ نوع کالا از تجهیزات روشنایی یکی از غنی‌ترین و بروزترین فروشگاه‌ اینترنتی در حوزه روشنایی محسوب می‌شود. ما در نوراکو امکان خرید اینترنتی و حضوری از معتبرترین و باکیفیت‌ترین برند‌های داخلی و خارجی را برای شما فراهم آورده‌ایم. نوراکو با تکیه بر سابقه ۴۰ ساله خود در بازار روشنایی ایران و پرسنل حرفه ای خود این اطمینان خاطر را برای شما فراهم می‌آورد که با خرید اینترنتی و حضوری تجهیزات روشنایی از این مجموعه بهترین تجربه خرید را خواهید داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا