علم و دانش

۴ ماهواره ایرانی در دست طراحی؛ ۵ ماهواره در صف پرتاب

۴ ماهواره ایرانی در دست طراحی؛ ۵ ماهواره در صف پرتاب – اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سازمان فضایی ایران اعلام کرده است که طراحی چهار ماهواره و آماده‌سازی پنج ماهواره برای قراردادن در فضا از برنامه‌های صنعت فضایی ایران است.

براساس گزارش سازمان فضایی ایران، ماهواره‌های مخابراتی "ناهید یک و دو"، "ذوالجناح"، "سیمرغ" و ماهواره‌های سنجش از دور "طلوع"، " پارس ۱"، " ظفر ۲ " برای تثبیت در مدار LEO (مدار نزدیک زمین در ارتفاع بین ۱۶۰ تا ۲ هزار کیلومتر از سطح زمین ذکر می‌شود) در دست طراحی و تولید هستند.

برای دستیابی به مدار خورشید آهنگ (SSO) نمونه دوم ماهواره پارس، ماهواره ذوالجناح و پایگاه پرتاب چابهار در دست طراحی و اجرا هستند.

دستیابی به مدار ۳۶ هزار کیلومتری از برنامه‌های بعدی سازمان فضایی کشور است؛ برای دستیابی به این هدف، پرتاب زیرمداری کپسول زیستی و بلوک انتقال‌مداری سامان ۱، توسعه زیرساخت‌های فضا، توسعه توان طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی در دستور کار قرار گرفته است.

ماهواره‌های "پارس ۱"، "ظفر ۲" و "طلوع" با قابلیت تصویربرداری چند طیفی از جمله ماهواره‌های سنجش از دوری است که در صف پرتاب هستند؛ ماهواره ناهید ۱ با قابلیت ارتباط در باند KU (بخشی از طیف الکترومغناطیسی که برای ارتباطات ماهواره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد)، بلوک انتقال مداری سامان۱ برای ارسال ماهواره از مدار ۴۰۰ تا ۷هزار کیلومتر، ماهواره ناهید ۲ با قابلیت مکالمه هم‌زمان تلفنی در باند KU از جمله ماهواره‌های حوزه مخابرات فضایی هستند و اکنون در حال آماده سازی برای پرتاب قرار دارند.

گزارش/ صفر تا صد فناوری "اینترنت ماهواره‌ای"پیش‌بینی فوران آتشفشان‌ها با ماهواره‌های ناسا

انتهای پیام/

منبع خبر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا