فرهنگی

ویژ‌ه‌‌های رادیو در دهه فجر

ویژ‌ه‌‌های رادیو در دهه فجر

ویژه برنامه‌های رادیو به مناسبت سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران اعلام شد.

ویژ‌ه‌‌های رادیو در دهه فجر – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، رادیو به طور ویژه و با استفاده از قالب‌ها و ساختارهای متنوع و البته جذاب در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به بیان دستاوردها، شکوه و عظمت این حرکت عظیم مردمی و ثمره‌های آن برای تمام مردم جهان می‌پردازد.

انقلاب اسلامی ایران ثمره جهاد، از خود گذشتگی و ایثار افرادی است که حکومت طاغوت را برنتافتند و برای زندگی در عصر روشنایی، جان‌های خویش را فدا کردند؛ این انقلاب که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است، تنها انقلابی است که یک چلّه‌ پُرافتخار را بدون خیانت به آرمانهایش پشت سر نهاده و از کرامت خود و اصالت شعارهایش صیانت کرد و اینک وارد دوّمین مرحله‌ خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است.

این شجره طیبه در حالی چهلمین سالگرد پیروزی خود را پشت سر گذاشته و قدم به دهه‌ی پنجم حیات خود نهاده است که اگرچه دشمنان مستکبرش گمان‌های باطلی در سر داشتند اما دوستانش در سراسر جهان، امیدوارانه آن را در گذر از چالش‌ها و به دست آوردن پیشرفت‌های خیره‌کننده، همواره سربلند دیده‌اند. و اینک وظیفه رسانه ملی و رادیو به طور ویژه در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، بیان دستاوردها، شکوه و عظمت این حرکت عظیم مردمی و ثمره‌های آن برای تمام مردم جهان از دریچه‌هایی متفاوت و با استفاده از قالب‌ها و ساختارهای متنوع و البته جذاب است.

بر همین اساس شبکه‌های رادیویی در مجموع با ۱۵۲۵ برنامه، ۱۶۳ عنوان و به مدت ۷۵۳ ساعت به موضوع «دهه فجر انقلاب اسلامی» می‌پردازند که از این میزان برنامه، ۴۶۹ برنامه در قالب ۶۰ عنوان و به مدت ۳۹۹ ساعت به صورت ویژه خواهد بود.

۲۲بهمن و ویژه برنامه‌های انقلابِ رادیو

در روز ۲۲ بهمن رادیو ایران در مجله رادیویی صبحگاهی «ساده مثل صبح» در قالب گزارش و متن به دعوت از مردم برای حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن می‌پردازد. «روز خوب پیروزی» انعکاس راهپیمایی مردم در این روز است.همچنین بعد از ظهر همان روز در «جشن پیروزی» در گزارش‌های مردمی، صحبت‌های کارشناسی و مرور خبرگزاری‌ها به بازتاب حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن می‌پردازد. برنامه «دستاورد» به دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی در سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می‌پردازد.

«سپیده رهایی» ویژه برنامه برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه و انعکاس حضور پرشور مردم در راهپیمایی است که از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

رادیو ورزش در ویژه برنامه «میدان آزادی» از محل برگزاری راهپیمایی با ورزشکاران و مسئولان ورزش کشور حاضر در راهپیمایی گفت‌وگو می‌کند. رادیو سلامت با ویژه برنامه‌ای یاد و حماسه خلق آفرینان پیروزی انقلاب را گرامی می‌دارد. رادیو تهران نیز در ویژه برنامه‌ای به پوشش مراسم راهپیمایی روز ۲۲ بهمن می‌پردازد.

رادیو گفت‌وگو در ویژه برنامه «حماسه‌ای دیگر» به پوشش رسانه‌ای این روز مهم با توجه به اتفاقات روی داده در منطقه به‌خصوص ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی می‌پردازد.

رادیو قرآن نیز در مجله رادیویی«فجر نور» به پوشش راهپیمایی ۲۲ بهمن از محل پایگاه رادیو قرآن در تقاطع خیابان نواب و آزادی می پردازد.

رادیو اقتصاد در «حماسه خود باوری» راهپیمایی ۲۲ بهمن را پوشش می‌دهد. گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و بازتاب آن در رسانه‌های داخلی و خارجی، راهبردهای انقلاب اسلامی در حوزه اقتصادی، عوامل موفقیت انقلاب اسلامی، رمز ماندگاری انقلاب اسلامی، تأثیر راهبردها و اهداف انقلاب بر مردم منطقه وکشورهای آزادی‌خواه و تأثیر پیشرفت‌های فضایی کشور به ویژه مؤسسات دانش بنیان بر اقتصاد، مهم‌ترین موضوعات اشاره شده در این برنامه است.

انعکاس جشنواره‌های فیلم، تئاتر فجر و هنرهای تجسمی از رادیو

دو مراسم سی و هشتمین اختتامیه تئاتر و فیلم فجر به همراه بخشی از برنامه‌های ارتش در آستانه پیروزی انقلاب با نیروهای مردمی به طور مستقیم و زنده از رادیو نمایش پخش می‌شود. همچنین رادیو نمایش با برنامه‌های «رادیو تئاتر ۱ و ۲» به پخش مستقیم اجرای نمایش بخش اول و دوم رادیو تئاتر می‌پردازد. مجله رادیویی «صدا در صحنه» اطلاع‌رسانی، نقد و بررسی سی و هشتمین تئاتر فجر است. «نمای نقره‌ای فیلم فجر» نقد فیلم‌های اکران‌ شده جشنواره فیلم فجر با حضور بازیگران، کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان فیلم است. «نت کوک موسیقی فجر» نقد موسیقی‌های اجرا شده در تالار فجر و گفت‌وگو با رهبران ارکست و سازندگان موسیقی است.

«حوض نقره» رادیو ایران از ۱۲ تا ۲۲ بهمن‌ماه، ویژه انعکاس جشنواره فیلم و تئاتر فجر است.

همچنین «برداشت ۳۸» رادیو فرهنگ بررسی فیلم‌های ۱۳۹۸ ویژه جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و «تماشاخانه فجر» و بررسی تئاتر ۱۳۹۸- ویژه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است. «طوبی زرین» ویژه جشنواره هنرهای تجسمی فجر است که از ۲۳ تا ۳۰ بهمن پخش می‌شود. «سودای سیمرغ» رادیو گفت‌وگو نقد و بررسی جشنواره فیلم فجر با هدف جریان‌شناسی سینمای کشور با حضور منتقدین و سینماگران است.

رادیو ایران و صبح انقلاب

رادیو ایران برای مناسبت "دهه فجر انقلاب اسلامی" تعداد ۱۳۸ برنامه را در قالب ۲۵ عنوان و به مدت ۶۴ ساعت پیش‌بینی کرده است که از این میزان برنامه هفت عنوان برنامه به مدت ۴۰ ساعت به صورت ویژه خواهد بود.

مجله رادیویی «صبح انقلاب» به معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی در قالب گفت‌وگو با کارشناسان می‌پردازد.گزارش، متن و سرود از دیگر بخش‌های این برنامه است. همچنین در «خانواده‌ای به نام ایران» سهم شهرستان‌ها در انقلاب مرور می‌شود و برنامه «دستاورد» نیز در مورد دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی است.

رادیو فرهنگ و شنیدنی‌های انقلاب

رادیو فرهنگ تعداد ۱۸۴ برنامه را در قالب ۲۶ عنوان و به مدت ۱۰۶ ساعت پیش‌بینی کرده که از این میزان برنامه ۶ عنوان برنامه به مدت ۴۵ ساعت به صورت ویژه خواهد بود.

مجله رادیویی«مجله انقلاب» که از ۱۲ تا ۲۲ بهمن پخش می‌شود بیان روایت تاریخی انقلاب از زبان مردم و انقلابیون است که شامل روزشمار دهه فجر، شنیدنی‌های تاریخی و خاطرات انقلاب است. «شنیدنی‌های انقلاب» مروری بر تاریخ شکل‌گیری انقلاب اسلامی و پس از آن است.

رادیو جوان و تونل زمان

رادیو جوان تعداد ۱۳۲ برنامه را در قالب ۱۱ عنوان و به مدت ۷۵ ساعت پیش‌بینی کرده که از این میزان برنامه هفت عنوان برنامه «ویژه دهه فجر»، «نمایش»،«مسابقه ۴۱» ،«هزارتو» با بیان رویدادهای مهم در دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی ایران، برنامه گفت‌وگو محور «ویژه دهه فجر»، ویژه‌برنامه گفتارمحور «تونل زمان» ویژه‌برنامه گفت‌وگو محور گروه سیاسی به مدت ۵۵ ساعت به صورت ویژه خواهد بود.

رادیو ورزش و آنونس‌هایی انقلابی

رادیو ورزش تعداد ۶۲ برنامه را در قالب هفت عنوان و به مدت ۵۲ ساعت پیش‌بینی کرده است که از این میزان برنامه ۲ عنوان برنامه به مدت سه ساعت به صورت ویژه خواهد بود.

در فواصل پخش این شبکه رادیویی در تهیه «آنونس‌هایی» به دستاوردهای ورزش کشور می‌پردازد.

رادیو نمایش و بن‌بست سرهنگ افشار

رادیو نمایش تعداد ۱۰۷ برنامه را در قالب ۱۶ عنوان و به مدت ۷۷ ساعت پیش‌بینی کرده که از این میزان برنامه ۱۰ عنوان برنامه به مدت ۶۳ ساعت به صورت ویژه خواهد بود.

نمایش‌های «لباس مبدل»، «کوچه یاس»، «راز»، « یادگار سال‌های رنج»، «بن‌بست سرهنگ افشار » از این دست است.

رادیو سلامت و قصه‌های ایران من

رادیو سلامت تعداد ۱۰۷ برنامه را در قالب ۱۶ عنوان و به مدت ۴۴ ساعت پیش‌بینی کرده است که از این میزان برنامه سه عنوان برنامه «ویژه برنامه دهه فجر» با موضوع بیان دستاوردها، سرمایه اجتماعی و امنیت و «قصه‌های ایران من» با موضوع قصه‌های انقلاب به مدت ۲۲ ساعت به صورت ویژه خواهد بود.

رادیو تهران و ویژه برنامه روز ۱۲ بهمن

رادیو تهران تعداد ۶۴ برنامه را در قالب ۱۱ عنوان و به مدت ۳۴ ساعت پیش‌بینی کرده که از این میزان برنامه ۲ عنوان برنامه به مدت ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه به صورت ویژه خواهد بود. ویژه روز ۱۲ بهمن بیانگر یاد و خاطره بازگشت امام خمینی(ره) است.گفت‌وگو درباره بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف، موسیقی‌های خاطره‌ساز انقلاب، معرفی اشخاص، مکان‌ها، و نمادهای مهم انقلابی در شهر تهران، بازخوانی تاریخ انقلاب، استقلال، خودکفایی و مردم‌سالاری ثمره انقلاب از مهمترین موضوعات اشاره شده در این برنامه است.

رادیو گفت‌وگو و مستند این راه روشن است

رادیو گفت‌وگو تعداد ۱۵۰ برنامه را در قالب ۱۳ عنوان و به مدت ۱۲۳ ساعت پیش‌بینی کرده که تمامی برنامه‌ها به صورت ویژه خواهد بود.

برنامه گفت‌وگو محور «منشور تلاش»، نشست خبری با مسئولین ۱۰ نهاد مؤسس انقلاب مانند کمیته امام خمینی(ره)، سازمان بسیج سازندگی و با حضور پرسشگرانی از رسانه‌های مکتوب و غیر مکتوب با هدف تبیین عملکرد این نهادها و تأثیر آنها در رشد و پیشرفت انقلاب اسلامی است. «دستاورد» از دیگر برنامه‌ها با همین ساختار است که به بررسی و تبیین دستاوردها و پیشرفت‌های علمی کشور پس از پیروزی شکوهمند انقلاب و نگاه به آینده علمی کشور با توجه به ورود به دهه پنجم انقلاب با تأکید بر شعار ما توانستیم با هدف امیدآفرینی و تحقق گام دوم انقلاب می‌پردازد.

«تا قله راهی نیست» نیز نگاهی به تبیین دستاوردها و پیشرفت‌های علمی کشور در حوزه‌های زیست فناوری، فناوری نانو، فناوری فضایی، سلول‌های بنیادی و بازساختی در دوران انقلاب با ساختار مستند گزارشی و گفت‌وگومحور با هدف برون رفت از اقتصاد نقتی و اتکا به اقتصاد دانش‌بنیان دارد.»

مستند « این راه روشن است» با نگاه تاریخی به چگونگی شکل‌گیری و برگزاری ۱۲ راهپیمایی بزرگ و سرنوشت‌ساز انقلاب اسلامی از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ تا پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ۵۷ و مستند « راه و بیراه » به بررسی دوره‌های مختلف مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب می‌پردازد.

«روایتی کوتاه از درون پهلوی» معرفی ۲۰ کتاب است که به قلم نزدیکان درباره پهلوی با هدف تبیین چهره واقعی رژیم پهلوی و ترویج فرهنگ کتابخوانی نوشته شده است.»

جنگ صبحگاهی «خیابان انقلاب»با بخش‌های مختلف و متنوع و با ضرباهنگ مناسب با هدف ترویج نشاط و امید با حضور چهره‌های شاخص فرهنگی، هنری، سیاسی پخش می‌شود. مجله رادیویی «افق‌های نو» با رویکرد تبیین و تحلیل هفت توصیه اساسی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب در آستانه سالگرد ابلاغ این بیانیه راهبردی پخش می‌شود، « نگاهی به آینده» تحلیل و بررسی توصیه‌های مهم رهبری در بیانیه گام دوم با ساختار ترکیبی، بررسی سه توصیه "استقلال، آزادی" ، " عدالت و مبارزه با فساد " و " عزت ملی، روابط خارجی و مرزبندی با دشمن "، «بیکرانه‌های آسمان» در روز فناوری فضایی با مروری بر پروژه‌ها و انتظارات بر زمین مانده، « فاتحان آسمان » در روز نیروی هوایی با هدف بیان نقش تحریم‌ها در خودکفایی کشور در صنعت دفاعی هوایی از رادیو گفت‌و‌گو پخش می‌شوند.

"لباس مبدل" رادیو برای دهه فجر۸ شبکه رادیویی در خدمت جشنواره فیلم فجر

رادیو معارف و «سلام آزادی»

رادیو معارف تعداد ۱۱۷ برنامه را در قالب ۱۴ عنوان و به مدت ۴۶ ساعت پیش‌بینی کرده که از این میزان برنامه ۵ عنوان برنامه به مدت ۳۰ ساعت به صورت ویژه خواهد بود.

دو برنامه مجله‌ای «سلام آزادی» از ۱۲ تا ۲۲ بهمن به بیان عناصر، مؤلفه‌ها و راهکارهای تحقق گام دوم ویژه دهه فجر می‌پردازد و «شکرانه» تمسک به اهل بیت در به ثمررسیدن انقلاب اسلامی است.

در برنامه گفتارمحور «سخن انقلاب » سخنان شهید بهشتی با موضوع : سیر انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره)، سخنان شهید باهنر با موضوع انقلاب فرهنگی و سخنان شهید مطهری با موضوع مفهوم آزادی پخش می‌شود.

در برنامه «گفت‌وگو» محور «امتداد» نقش و تأثیر بین‌المللی انقلاب اسلامی روایت می‌شود و «پرسمان انقلاب» پاسخ به پرسش‌ها و شبهات انقلاب اسلامی است.

رادیو قرآن و «رویش‌ها»

رادیو قرآن تعداد ۴۶ برنامه را در قالب ۷ عنوان و به مدت ۸ ساعت پیش‌بینی کرده که از این میزان برنامه ۲ عنوان برنامه به مدت ۴ ساعت به صورت ویژه خواهد بود.

در مجله رادیویی«رویش‌ها» چهره‌های قرآنی دستاورد انقلاب معرفی می‌شود.مهمترین موضوعات اشاره شده در این برنامه بیان دستاورد انقلاب اسلامی در حوزه چهره‌های شاخص قرآنی، اطلاع‌رسانی از فعالیت‌های قرآنی دهه فجر است

ایرانصدا و روایت داستان روزنامه دیواری

رادیو اینترنتی ایرانصدا تعداد ۳۶۳ برنامه را در قالب ۸ عنوان و به مدت ۴۰ ساعت پیش‌بینی کرده که از این میزان برنامه ۲ عنوان برنامه به مدت ۴ ساعت به صورت ویژه خواهد بود.

در برنامه کتاب گونه «چغک» روایتی از اتفاقات و جریانات مرتبط با ایام دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی پخش می‌شود. دو ویژه برنامه «روزنامه دیواری» بیان فعالیت بچه‌ها برای ساخت روزنامه دیواری و «شیرینی» داستان درست کردن شیرینی توسط مادر علی کوچولو به مناسبت ۲۲ بهمن از دیگر برنامه‌هاست.

رادیو اقتصاد تعداد ۱۳برنامه را در قالب ۷ عنوان و به مدت ۱۲ ساعت پیش‌بینی کرده که از این میزان برنامه ۱ عنوان برنامه به مدت ۴ ساعت به صورت ویژه خواهد بود. همچنین رادیو صبا نیز تعداد ۴۲ برنامه را در قالب ۲ عنوان و به مدت ۳ ساعت پیش‌بینی کرده است. مسابقه پیامکی با موضوع انقلاب شکوهمند اسلامی و پخش ترانه‌های درخواستی مردم درباره انقلاب، ایجاد فضایی شاد و نوستالژیک برای مخاطبان از آن سالها از مهمترین موضوعات اشاره شده در این برنامه‌هاست.

رادیو پیام نیز ۶۸ ساعت برنامه پیش‌بینی کرده که مهمترین موضوعات اشاره شده در این برنامه‌ها عبارتند از: گرامیداشت دهه فجر، دهه فجر در کلام امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، دعوت به راهپیمایی روز پیروزی انقلاب اسلامی، نقش انقلاب اسلامی در تاریخ جهان و دیدگاه اندیشمندان در مورد انقلاب اسلامی، پخش موسیقی‌های ملی میهنی و بیان دستاوردهای انقلاب در بخش‌های مختلف.

انتهای پیام/لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا