اقتصادی

‌خسارت ۱۳۰۰ میلیارد تومانی سیل به جاده‌ها و ابنیه فنی در ۳ استان جنوبی‌

‌خسارت ۱۳۰۰ میلیارد تومانی سیل به جاده‌ها و ابنیه فنی در ۳ استان جنوبی‌

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در سیلاب اخیر در استان هرمزگان ۲۳۰ میلیارد تومان، در استان سیستان و بلوچستان ۷۵۰ میلیارد تومان و در استان کرمان ۳۲۰ میلیارد تومان، خسارت به جاده‌ها و ابنیه فنی وارد شد.

‌خسارت 1300 میلیارد تومانی سیل به جاده‌ها و ابنیه فنی در 3 استان جنوبی‌

‌عبدالهاشم حسن‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: آخرین وضعیت و اقدامات انجام شده در خصوص راه‌های مواصلاتی آسیب‌دیده در استان‌های سیستان و بلوچستان‌، هرمزگان و جنوب کرمان در سیل هفته گذشته‌، در جلسه‌ای با حضور اینجانب و معاونان و مدیران کل دفاتر ذی‌ربط در حوزه راهداری، مورد بررسی قرار گرفت‌.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که تا‌کنون میزان خسارات وارده به جاده‌ها و ابنیه فنی این استان‌ها‌، ۱۰۱۲ میلیارد ریال برآورد شده است‌، افزود: در پی وقوع بارندگی کم سابقه در هفته گذشته در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان و تداوم آن در ۴۸ ساعت، منجر به جاری شدن سیل شدید و وقوع خسارت های فراوان به زیرساخت‌های جاده‌ای در مناطقی از جنوب استان کرمان، شمال وجنوب استان سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان شد.

وی ادامه داد: بیشترین آسیب به راه‌های مواصلاتی شهرستان‌های ایرانشهر، دلگان، فنوج، نیکشهر، سرباز، قصرقند، کنارک، چابهار، مهرستان، میرجاوه و سراوان در استان سیستان و بلوچستان و شهرستان های جاسک، بندرلنگه و بستک در هرمزگان و قلعه گنج در جنوب استان کرمان وارد آمده است.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اضافه کرد: البته سایر شهرستان‌های این استانها نیز متاثر از سیل بوده‌اند و خسارت‌های قابل توجهی به آنها وارد شده است که ارزیابی آنها در دست اقدام است.

* خسارت ۷۵۰ میلیارد تومانی راه‌ها و ابنیه فنی سیستان‌‌و‌بلوچستان

حسن‌نیا اضافه کرد: در استان سیستان و بلوچستان همزمان با وقوع سیل، با بسیج حداقل ۴۳۰ دستگاه ماشین آلات سنگین راهداری و راهسازی شامل ماشین آلات شمال و جنوب استان و اعزامی از استان‌های معین و بخش خصوصی، عملیات مرمت و بازگشایی اولیه شروع شد و با توجه به اهمیت موضوع، رئیس و تعدادی از معاونان و مدیران کل ستاد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در استان مستقر شدند.

حسن نیا اظهار داشت‌: با تلاش شبانه روزی نیروهای اعزامی در مناطق سیل زده‌، از روز چهارشنبه گذشته تردد در همه راه‌های اصلی و شریانی، به جز محور جاسک-کنارک، برقرار شد این در حالی است که این محور نیز روز جمعه بازگشایی شد و مورد استفاده و تردد ساکنان منطقه و نیروهای امدادی قرار گرفت.

وی بیان کرد: در استان سیستان و بلوچستان‌، همزمان همه راه‌های فرعی آسیب دیده که به صورت موضعی مسیر راه دچار آب بردگی یا شکستگی شده بود بازگشایی شد‌ و هم اکنون تردد از راه در حاشیه ناحیه آسیب‌دیده که تسطیح شده است به صورت موقت برقرار است و کار بازسازی به ترتیب اولویت در دست برنامه و اقدام است.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار داشت: طول راه‌ها متاثر از سیل و آسیب دیده در این استان حدود ۵۵۰۰ کیلومتر شامل ۳۸۰۰ کیلومتر راه روستایی و ۱۷۰۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی بوده است‌‌؛ از ۸۷۶ راه روستایی مسدود شده، در حال حاضر راه فقط ۲۴ روستا با محدودیت تردد مواجه است و در سایر راه‌ها به صورت موقت با ترمیم راه ، امکان تردد و امداد رسانی فراهم است.

حسن‌نیا برآورد خسارات وارده به راهها و ابنیه فنی استان سیستان و بلوچستان را حدود ۷۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار داشت: در سیل اخیر ۲۵۰ دستگاه پل بزرگ و کوچک آسیب دیده یا تخریب شده‌اند همچنین دیوارهای حائل و ضامن آسیب‌دیده ۸۵۰۰ متر‌، تعداد محورهای اصلی و فرعی آسیب دیده ۲۷ محور، تعداد محورهای روستایی آسیب دیده ۸۷۶ محور که ریزش برداری و پاکسازی سطح راه در ترانشه های سنگی بیش از ۵۰۰ مورد بوده است‌.
* آسیب سیل به ۲هزار و ۷۸۵ کیلومتر محور اصلی‌، فرعی و روستایی در استان هرمزگان

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به اینکه در استان هرمزگان ۲هزار و ۷۸۵ کیلومتر محور اصلی‌، فرعی و روستایی در سیل آسیب دیدند، گفت: طول راه‌های متاثر از سیل و آسیب دیده در استان هرمزگان ، حدود ۲۷۸۵ کیلومتر شامل ۱۹۴۴ کیلومتر راه اصلی و فرعی و ۸۴۱ کیلومتر راه روستایی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: این در حالی است که از ۱۵۰ راه روستایی مسدود، ۷ محور روستایی (۲۱ روستا) همچنان با محدودیت تردد مواجه است و سایر راه‌ها به صورت موقت با ترمیم راه امکان تردد و امداد رسانی فراهم است.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای‌ افزود: تعداد پل‌های کوچک و بزرگ آسیب دیده یا تخریب شده در این استان ۴۸۵ دستگاه پل بوده است و ریزش برداری و پاکسازی سطح راه در ترانشه‌های سنگی بیش از ۱۰۰ مورد بوده است‌.

حسن‌نیا جمع کل خسارات اولیه وارده به زیرساخت‌های جاده‌ای استان هرمزگان را حدود ۲۳۰ میلیارد تومان برآورد کرد و افزود: در این استان نیز از همان ساعات اولیه وقوع سیل با بسیج حداقل ۲۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین راهداری و راهسازی شامل ماشین آلات راهداری و بخش خصوصی، عملیات مرمت و بازگشایی اولیه شروع شد و با توجه به اهمیت موضوع، یکی از معاونان و تعدادی از مدیران کل ستاد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در استان استقرار یافتند که خوشبختانه از روز چهارشنبه گذشته همه را‌ه‌های اصلی و شریانی استان بازگشایی و تردد در آن برقرار شد‌.

* سیلاب ‌۳۲۰ میلیارد تومان خسارت به جاده‌‌های استان کرمان وارد کرد

وی اظهار کرد: در سیلاب اخیر در جنوب استان کرمان نیز حداقل ۱۰۲ دستگاه ماشین آلات سنگین راهداری و راهسازی مشغول امدادرسانی بودند.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بیان کرد: در جنوب استان کرمان همزمان با وقوع سیل، با بسیج حداقل ۱۰۲ دستگاه ماشین آلات سنگین راهداری‌ اعزامی از استان‌های معین و بخش خصوصی، عملیات مرمت و بازگشایی اولیه شروع شد و تردد در همه راه های اصلی و فرعی و روستایی استان کرمان برقرار شد‌.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در حال حاضر ‌هیچ راه روستایی مسدودی در جنوب کرمان وجود ندارد، گفت‌:
طول راه‌ها متاثر از سیل و آسیب دیده در این منطقه حدود ۷۲۰ کیلومتر شامل ۵۹۰ کیلومتر راه روستایی و ۱۳۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی بوده است.

وی ادامه داد: تعداد پل‌های کوچک و بزرگ آسیب‌دیده یا تخریب شده ۲۳۱ دستگاه، تعداد محورهای اصلی و فرعی آسیب دیده ۱۲ محور‌، تعداد محورهای روستایی آسیب دیده ۲۱۵ محور بوده و عملیات ریزش‌برداری و پاکسازی سطح راه در ترانشه‌های سنگی در بیش از ۶۰ مورد انجام شده است‌.

حسن نیا با اشاره به استقرار تعدادی از معاونان و مدیران کل ستاد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در ایام وقوع سیل در جنوب استان کرمان‌، جمع کل خسارات اولیه وارده به زیرساخت‌های جاده‌ای استان کرمان را در سیلاب اخیر، حدود ۳۲۰ میلیارد تومان برآورد کرد‌.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن