اقتصادی

۷۳درصد پیروی از تحریم‌های آمریکا؛ اتریوم فاصله‌ای با سانسور کامل تراکنش‌ها ندارد

۷۳درصد پیروی از تحریم‌های آمریکا؛ اتریوم فاصله‌ای با سانسور کامل تراکنش‌ها ندارد

سهم بلاک‌هایی که با پیروی از تحریم‌های آمریکا در شبکه اتریوم ساخته می‌شوند به‌تازگی به ۷۳درصد افزایش یافته است. اگر رشد این نرخ همین طور ادامه داشته باشد، تسلط سرویس‌هایی که اقدام به سانسور تراکنش‌ها در شبکه این ارز دیجیتال می‌کنند، می‌تواند عاملی تأثیرگذار بر ماهیت بلاک چین اتریوم باشد.

به گزارش کوین تلگراف، اعمال سانسور در سطح پروتکل عاملی منفی بر سر راه اکوسیستم ارزهای دیجیتال برای دستیابی به خدمات مالی باز و دردسترس است. به همین خاطر، مدتی است جامعه ارزهای دیجیتال رشد میزان انطباق شبکه اتریوم با تحریم‌های اقتصادی آمریکا را زیرنظر دارد.

طبق آمارهای موجود در وب‌سایت mevwatch.info طی ۲۴ ساعت گذشته ۷۳درصد از بلاک‌های شبکه اتریوم با استفاده از سرویس‌هایی ساخته شده‌اند که از تحریم‌های آمریکا پیروی می‌کنند.

سهم بلاک‌های سازگار با تحریم‌های آمریکا از کل بلاک‌های ساخته‌شده طی ۲۴ ساعت اخیر.

اواخر مهرماه گزارشی در رابطه با افزایش سهم بلاک‌های منطبق با تحریم‌های آمریکا به ۵۱درصد در وب‌سایت ارزدیجیتال منتشر شده بود. اکنون اما این نرخ طی مدتی نسبتاً کوتاه به ۷۳درصد رسیده است.

رشد سهم بلاک‌های منطبق با تحریم‌های آمریکا در شبکه اتریوم.

سرویس‌هایی که ابتدا درباره آنها صحبت شد «MEV-Boost relays» نام دارند و آنهایی که پیرو تحریم‌های آمریکا هستند، در فعالیت‌های خود تراکنش‌های مشخصی را (مثل تراکنش‌های مرتبط با میکسر تورنادو کش) سانسور می‌کنند. بنابراین، اتریوم برای حفظ بی‌طرفی در شبکه نیاز به سرویس‌هایی دارد که به سانسور تن نمی‌دهند.

اعتبارسنج‌های اتریوم این امکان را دارند تا سرویس‌هایی را که تراکنش‌ها را سانسور می‌کنند از پیکربندی MEV-Boostهای خود کنار بگذارند و از این طریق میزان پیروی از تحریم‌های آمریکا را در شبکه کاهش دهند.

به گفته وب‌سایت mevwatch.info، سرویس‌های که در حال حاضر تراکنش‌ها را سانسور نمی‌کنند عبارت‌اند از:

  • BloXroute Max Profit
  • BloxRoute Ethical
  • Manifold
  • Relayooor

تسلط سرویس‌های عامل سانسور بر شبکه، به دولت آمریکا این امکان را می‌دهد تا تحریم‌های اقتصادی و تجاری خود را در این بلاک چین اعمال کند. گفتنی است دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا پیش‌تر میکسر اتریومی تورنادو کش (Tornado Cash) و چند آدرس کیف پول را تحریم کرده بود.

این را هم اضافه کنیم که از زمان اجرای به‌روزرسانی مرج در شبکه اتریوم، ۴۵درصد از کل بلاک‌های شبکه با پیروی از تحریم‌های آمریکا ساخته شده‌اند.

۷۳درصد پیروی از تحریم‌های آمریکا؛ اتریوم فاصله‌ای با سانسور کامل تراکنش‌ها ندارد

در این باره بیشتر بخوانید

  • ۵۱درصد از بلاک‌های اتریوم با پیروی از تحریم‌های آمریکا ساخته می‌شود؛ نگران سانسور تراکنش‌ها باشیم؟
  • از به‌روزرسانی اتریوم تا برگزاری دو ایردراپ؛ ۳ اتفاق مهم که این هفته شاهد آن خواهیم بود
  • اتریوم شبکه آزمایشی به‌روزرسانی شانگهای را راه‌اندازی کرد؛ منتظر چه تغییراتی باشیم؟
  • اختصاص میلیون‌ها دلار برای تحقیق روی مسئله مقیاس پذیری اتریوم
  • سرقت ۴۵,۰۰۰ واحد اتر از طریق حدس کلید خصوصی!

منبع خبر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا