علم و دانش

۱۷ راهکار برای رهایی از موی چرب و جلوگیری از ریزش آن

۱۷ راهکار برای رهایی از موی چرب و جلوگیری از ریزش آن

عادت‌های نامناسب باعث چرب شدن مو می‌شوند. ما قصد داریم تا در این مقاله ۱۷ راهکار برای رهایی از موی چرب را به شما معرفی کنیم.

عادت‌های نامناسب در شستشوی مو یکی از مهم‌ترین دلایل چرب شدن مو و آسیب دیدن پوست سر هستند. اگر توجهی به تعداد مراحل شست‌وشوی مو خود نمی‌کنید و با چربی دائمی موی خود رو‌به‌رو هستید، دلیل این مشکل تولید بیش از حد چربی است.

طبق گفته پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، انواع مختلف مو برای حفظ سلامت و محافظت از پوست سر مقداری چربی تولید می‌کنند؛ اما تولید بیش از حد چربی منجر به درماتیت سبروئیک، شرایطی که موجب بروز بخش‌های قرمز و پوسته پوسته روی پوست همراه با شوره سر می‌شود.

موهای بسیار چرب اعتماد به نفس فرد را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. برای درمان این مشکل روش‌های گوناگونی وجود دارد که می‌توانند بدون از بین رفتن کامل چربی‌های طبیعی مورد نیاز مو یا تحریک پوست سر به کاهش چربی مو کمک کنند.

روش‌هایی برای رهایی از موی چرب

۱۷ راه‌کار برای رهایی از موی چرب

۱- موی خود را طولانی‌تر و بهتر شست و شو دهید

اولین راه‌کار برای رهایی از موی چرب شست و شوی زیاد مو است.

بعضی اوقات دلیل چرب شدن مو چربی اضافی است که به خوبی پاک نشده است. موی بعضی از افراد چربی زیادی دارد و باید به شکل روزانه مورد شست و شو قرار بگیرد.

با استفاده از شامپو چربی‌های اضافی پاکسازی می‌شوند و همچنین محصولات مو و مواد زائد که روی پوست سر انباشته شده‌اند از بین می‌روند.

۲-کمتر موی خود را بشویید

یکی از راه‌کارهای دیگر برای رهایی از موی چرب شست و شوی مو در دفعات کم‌تر است. شست و شوی بیش از اندازه مو اغلب باعث از بین رفتن چربی‌های طبیعی مو می‌شود و حتی در این حالت مو چربی بیش‌تری تولید می‌کند. به همین دلیل ممکن است شست و شوی روزانه مو برای بعضی از افراد مناسب نباشد.

افرادی که موی آن‌ها پس از شست و شو سریعا چرب می‌شود و پوست سر آن‌ها دچار خارش یا تحریک می‌شود باید موی خود را در تعداد دفعات کم‌تری بشورند. با انجام این کار تولید چربی متعادل می‌شود و از چرب شدن بیش از حد مو جلوگیری می‌شود.

۳- روش شست و شوی مو را تغییر بدهید

شستن مو از طریق روش‌های نامناسب باعث چربی بیش از حد مو و آسیب دیدن پوست سر می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق شما باید ریشه‌های مو و پوست سر را به آرامی و با مقدار کمی شامپو ماساژ دهید.

پوست سر را نخراشید و چنگ نزنید. مالش شدید پوست سر و مو باعث تحریک مو و تولید چربی می‌شود. در نهایت، مو و پوست سر را به شکلی مناسب آبکشی کنید تا باقی مانده شامپو از روی مو شما پاک شود.

۴- از نرم کننده مو کمتر استفاده کنید

استفاده بیش از حد نرم کننده مو باعث می‌شود چربی با سرعت بیش‌تری روی موی شما انباشته شود و در نهایت مو چرب به نظر می‌رسد.

نرم کننده را روی انتهای تارهای مو بمالید تا از خشک شدن آن‌ها جلوگیری کند. پس از استفاده از نرم کننده موی خود را با آرامش و به خوبی شست و شو دهید.

۵- برای شستن مو یک برنامه مناسب تنظیم کنید

یکی از راه‌کارهای دیگر برای رهایی از موی چرب شستن مو با برنامه استاندارد است.

بعضی اوقات شستن مو در روز بهتر است ازجمله؛ پس از انجام تمرینات ورزشی یا پس از بیدار شدن از خواب.

شستن مو در شب باعث می‌شود تا در صبح روز بعد مو شما چرب شود. با انجام تمرینات ورزشی نیز پوست سر شما عرق می‌کند و موی شما کثیف و چرب می‌شود. شستن مو پس از پوشیدن کلاه، کلاه کاسکت و روسری نیز ایده مناسبی است زیرا با پوشاندن سر گرما تولید می‌شود و پوست سر عرق می‌کند و مو چرب می‌شود.

۶- موی خود را با شامپو خشک بشویید

یکی از راه‌کارهای دیگر برای رهایی از موی چرب شستن مو با شامپوی خشک است.

بعضی از افراد تمایلی به شستن مو به صورت روزانه ندارند و حتی در صورت این کار موی آن‌ها پس از گذشت مدت زمان کمی چرب می‌شود. در این موارد افراد باید از شامپوی چرب استفاده بکنند زیرا آثار این شامپو بلافاصله شکل می‌گیرد.

شامپو خشک چربی اضافه مو را از بین می‌برد. برای افرادی که به دنبال جایگزین‌های خانگی هستند نشاسته ذرت یا پودر نوزاد نیز تأثیر گذار خواد بود.

نکته قابل ذکر این است که استفاده زیادی از شامپو خشک می‌تواند باعث ایجاد حس کثیفی و شن در مو بشود. شامپو خشک جایگزین مناسبی برای شامپو و آب به حساب نمی‌آید زیرا در پاکسازی آلودگی و ذرات باقی‌مانده از پوست سر هیچ تأثیر مثبتی نمی‌گذارد.

۷- مو خود را بیش از حد حالت ندهید

استفاده از اتوی مو و سشوار موی شما را زیبا‌تر می‌کند؛ اما استفاده زیاد از این وسایل باعث می‌شود تا مو نسبت به زمانی که به طور طبیعی خشک می‌شود سریع‌تر چرب شود.

عدم استفاده از اتو مو و سشوار باعث می‌شود تا مو در برابر گرما مقاوم‌تر بشود.

۸- مدل‌های مختلف را روی موی خود امتحان کنید

بعضی از افراد علاقه‌مند به کشیدن و جمع کردن مو در پشت سر خود هستند؛ اما این کار باعث می‌شود تا چربی‌ها با سرعت بیش‌تری روی پوست سر آن‌ها پخش شوند.

اگر درمان‌های مختلف برای فرد تأثیر گذار نبوده است، او می‌تواند از طریق تغییر مدل مو اعتماد به نفس خود را افزایش بدهد. در واقع مدل دادن به موی چرب از انواع مختلف مو راحت‌تر است.

۹- شانه مو مخصوص به خود را تمیز کنید

تمیز کردن منظم شانه باعث می‌‌شود تا محصولات زائد، پوست مرده و مواد باقی مانده روی شانه از بین بروند.

تمیز نکردن شانه باعث می‌شود تا گرد و غبار و مواد باقی مانده در استفاده بعدی در مو پخش شوند و در نهایت موی شما چرب خواهد شد.

۱۰- از بازی با موی خود خودداری کنید

بازی با مو باعث می‌شود تا چربی‌ها از دست به مو منتقل شوند و در نهایت مو چرب خواهد شد. همچنین پیچاندن، خاراندن و دست کشیدن در مو باعث تحریک غدد چربی و افزایش تولید چربی می‌شود.

۱۱- از محصولات مناسب با موی خود استفاده کنید

یکی از راه‌کارهای دیگر برای رهایی از موی چرب استفاده از محصولات استاندارد است. در بازار محصولات مختلفی وجود دارند که مخصوص به موهای چرب هستند. تغییر دادن شامپو و استفاده از محصولات مناسب باعث می‌شود تا چربی از مو پاک شود و مو تمیز شود. افرادی که هر روز موی خود را می‌شورند نباید از شامپوهای قوی استفاده کنند زیرا این کار موجب تحریک پوست سر می‌شود. استفاده از شامپوهای بچه و شامپوهایی که برای استفاده روزانه طراحی شده‌اند گزینه مناسب‌تری هستند.

۱۲- از محصولات مو که حاوی سیلیکون هستند دوری کنید

خیلی‌ها فکر می‌کنند که سیلیکون موجب نرمی و درخشش مو می‌شود؛ اما مرز بین درخشش و چربی بسیار باریک است. انباشته شدن سیلیکون در مو باعث چربی مو می‌شود.

همچنین سیلیکون از نفوذ رطوبت در ساقه‌های مو جلوگیری می‌کند و به همین علت باید از محصولات حاوی سیلیکون خودداری کرد.

۱۳- از محصولات حالت دهنده مو استفاده نکنید

افرادی که جنس مو آن‌ها چرب است باید استفاده از محصولات حالت دهنده را کنار بگذارند زیرا این محصولات موجب خوابیدن مو و در نهایت چرب شدن مو می‌شوند. استفاده از محصولاتی که مدعی نرمی و تغذیه مو هستند پیشنهاد نمی‌شود زیرا ممکن است بعضی از آن‌ها چربی مو را افزایش بدهند.

۱۴- از روغن نارگیل استفاده کنید

معمولا روغن از روش‌های درمانی مو محسوب نمی‌شود؛ اما روغن نارگیل توانایی مقابله با چربی مو را دارد. روغن نارگیل چربی را از پوست سر بلند کرده و به طور همزمان به تغذیه و نرم کردن انتهای تارهای مو می‌پردازد.

۱۵- موی خود را با روغن درخت چای شست و شو دهید

طبق تحقیقات استفاده از شامپویی که ۵ درصد روغن چای را در خود دارد در بهبود شوره سر، تسکین خارش پوست و کاهش چربی مو تأثیر می‌گذارد.

۱۶- از فندق افسون‌گر استفاده کنید

استفاده از فندق افسون‌گر برای افرادی که جنس مو آن‌ها چرب است مفید خواهد بود. این محصول باعث بسته شدن منافذ پوست که چربی تولید می‌کنند می‌شود.

همچنین فندق افسون‌گر خارش و التهاب را از بین می‌برد و تعادل pH طبیعی سر را بازیابی می‌کند. فندق افسون‌گر یک محلول ملایم است که برای افرادی که پوست سر حساسی دارند نیز مناسب خواهد بود.

۱۷- از چای سبز استفاده کنید

تحقیقات صورت گرفته به ما نشان می‌دهد که چای سبز توانایی حفظ ظاهر سالم و بدون چربی مو را دارد. استفاده از چای سبز باعث می‌شود تا تولید چربی مو کاهش پیدا کند و همچنین پوست سر را نیز با مواد مغذی تغذیه می‌کند.

استفاده از شامپوهای حاوی چای سبز باعث می‌شود تا چربی مو کاهش پیدا کند.

منبع :گجت نیوزلینک منبع: گجت نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن