اقتصادی

یارانه کود به شرکت‌های دولتی باعث رقابت ناسالم بین تولیدکنندگان شده است

یارانه کود به شرکت‌های دولتی باعث رقابت ناسالم بین تولیدکنندگان شده است

رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم با بیان اینکه با وجود کنار کشیدن شرکت بایر آلمان به واسطه تحریم‌ها، هیچ مشکلی در تأمین نهاده نداشته‌ایم، گفت: متأسفانه دولت یارانه را به شرکت‌های دولتی می‌دهد و بخش خصوصی نمی‌تواند با آنها رقابت کند.

یارانه کود به شرکت‌های دولتی باعث رقابت ناسالم بین تولیدکنندگان شده است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گیل‌آبادی رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی امروز در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی، با اشاره به اهمیت نهاده‌ها در بخش کشاورزی گفت: سالانه ۲۶۰ میلیون دلار ارز برای تأمین سموم کشاورزی استفاده می‌شود که این بخش کوچکی از ۱۴ میلیارد تومانی است که دولت برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته است، اما این بخش کوچک تأثیر بسیار زیادی در تأمین امنیت غذایی کشور دارد.

وی با بیان اینکه سالانه ۳۰ هزار تن سم در بخش کشاورزی استفاده می‌شود، گفت: ۸۰درصد این سموم در داخل تولید می‌شود و حتی ظرفیت‌های خالی هم وجود دارد که می‌توان استفاده کرد.

به گزارش فارس، ماده مؤثره و اصلی سموم کشاورزی از خارج وارد می‌شود و در داخل کشور فرموله می‌شود، اما انجمن‌های تولیدکننده و حتی مسئولان بخش کشاورزی آن را تولید در داخل مطرح می‌کنند.

گیل‌آبادی همچنین به ترک ایران از سوی شرکت بایر آلمان به واسطه تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: اما مشکلاتی از نظر تأمین سموم کشاورزی وجود ندارد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم به مشکلات مراودات بانکی، گمرکی و تخصیص ارزش اشاره و گفت: این موارد موانعی را سر راه تولیدکنندگان داخل ایجاد کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تخصیص ارز به بخش سموم از دو ماه قبل انجام نشده است، گفت: ما اکنون مشکل صادرات هم داریم و اگر این روند ادامه یابد، بازار خود را از دست خواهیم داد.

گیل‌آبادی همچنین تصریح کرد که دولت یارانه را به تولیدکنندگان کود شرکت‌های دولتی می‌دهد و این باعث می‌شود که رقابت صحیحی بین تولیدکنندگان وجود نداشته باشد.

نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی امروز در بوستان گفت‌وگو تهران آغاز به کار کرد که تا چهار روز دیگر ادامه خواهد داشت. در این نمایشگاه ۱۰۲ شرکت با ۸۶ غرفه حضور دارند.

انتهای پیام/ب

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن