تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
کد خبر : 13926

یادداشت| پای سخن امیر‌المؤمنین(ع) در بحران بیماری

یادداشت| پای سخن امیر‌المؤمنین(ع) در بحران بیماری

یادداشت| پای سخن امیر‌المؤمنین(ع) در بحران بیماری او که راه‌های آسمان را بهتر از راه‌های زمین می‌شناسد، سفارش کرده که اگر بیماری، هنوز تو را از پای درنیاورده و جسم و روح تو را تسخیر نکرده است، با بیماری خود همراهی کن و دچار اضطراب و نگرانی نشو. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شاید کم نباشند اندیشمندان و دانشمندانی که درباره کرونا قلم فرسایی کرده باشند اما نگاهی بس فراملی و بشردوستانه نیاز است تا راهی به سوی نجات گشوده شود. هم اکنون ناجی باید به فکر نجات بشریت باشد که این آسیب همه بشر را به خود مشغول کرده و نجات و رهایی برای انسان بیشتر قابل تصور شده است.
اگر نیم نگاهی به ساحت قدسی امیر‌المؤمنین علیه‌السلام داشته باشیم او را بر فراز قله بشریت مشاهده می‌کنیم که به زیبایی، افقی بس بلند بر چشمان انسان به منصه ظهور کشانده است. او که به سردار سربلندش مالک اشتر فرمود: «فَإِنَّهُمْ صِنْفَانِ إِمَّا أَخٌ لَکَ فِی الدِّینِ وَ إِمَّا نَظِیرٌ لَکَ فِی الْخَلْقِ» (نهج‌البلاغه، نامه ۵۳) وقتی زمام مصر را بر عهده مالک نهاد، مصر سرزمینی با اقوام مختلف بود که نگاهی فراملی برای ت..

یادداشت| پای سخن امیر‌المؤمنین(ع) در بحران بیماری

او که راه‌های آسمان را بهتر از راه‌های زمین می‌شناسد، سفارش کرده که اگر بیماری، هنوز تو را از پای درنیاورده و جسم و روح تو را تسخیر نکرده است، با بیماری خود همراهی کن و دچار اضطراب و نگرانی نشو.

یادداشت| پای سخن امیر‌المؤمنین(ع) در بحران بیماری – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شاید کم نباشند اندیشمندان و دانشمندانی که درباره کرونا قلم فرسایی کرده باشند اما نگاهی بس فراملی و بشردوستانه نیاز است تا راهی به سوی نجات گشوده شود. هم اکنون ناجی باید به فکر نجات بشریت باشد که این آسیب همه بشر را به خود مشغول کرده و نجات و رهایی برای انسان بیشتر قابل تصور شده است.

اگر نیم نگاهی به ساحت قدسی امیر‌المؤمنین علیه‌السلام داشته باشیم او را بر فراز قله بشریت مشاهده می‌کنیم که به زیبایی، افقی بس بلند بر چشمان انسان به منصه ظهور کشانده است. او که به سردار سربلندش مالک اشتر فرمود: «فَإِنَّهُمْ صِنْفَانِ إِمَّا أَخٌ لَکَ فِی الدِّینِ وَ إِمَّا نَظِیرٌ لَکَ فِی الْخَلْقِ» (نهج‌البلاغه، نامه ۵۳) وقتی زمام مصر را بر عهده مالک نهاد، مصر سرزمینی با اقوام مختلف بود که نگاهی فراملی برای تعامل با اقوام و افراد مختلف برای زیستنی فطرت دوست نیاز بود. «انسان‌ها یا برادر تو در دینند و یا مانند تو در خلق و آفرینش». این دیدگاه انسان را اوج و افق نگاه او را فراتر از همه مرزهای جغرافیایی قرار می‌دهد. بحران کنونی را خطر و بلایی برای همه بشریت باید درنظر گرفت که کیان بشر از جانب اهریمنان دچار حمله شده است.

تبیین دوران غیبت و آخرالزمان توسط امیرالمؤمنین(ع)/ امام علی(ع) فضای سرزمین ظهور را چگونه ترسیم کردند؟

بیماری کنونی که به جسم و روح انسان (همه انسان‌ها) حمله کرده است ابتدا نیاز به شناخت دارد تا آنجا که اگر در اثر بی‌اطلاعی و جهل، دچار هراس و اضطراب شویم، روح ضعیف شده و جسم را نیز ناتوان خواهد کرد و جسم ناتوان، همان چیزی است که هدف عامل بیماری‌زا است. گوهری که ساحت قدسی امیر‌المؤمنین علیه‌السلام برای بشریت به یادگار قرار داده این است که: «امْشِ بِدَائِکَ مَا مَشَى بِک»‏ (نهج‌البلاغه حکمت ۲۷) با بیماری خود همراهی کن تا جایی که با تو همراهی می‌کند.

فضای اضطراب، انسان را از تعادل خارج می‌کند به نحوی که با کوچک‌ترین علامت بیماری، نگران و با روحیه‌ای ضعیف و آسیب‌پذیر راهی درمان خواهد شد. او که راه‌های آسمان را بهتر از راه‌های زمین می‌شناسد، سفارش کرده که اگر بیماری، هنوز تو را از پای درنیاورده و جسم و روح تو را تسخیر نکرده است، با بیماری خود همراهی کن و دچار اضطراب و نگرانی نشو و این همراهی تو و پیگیری درمان با روح قوی و روان پایدار، بیماری را از پای در خواهد آورد.

هر آنچه در آسمان و زمین است تحت مالکیت خداوند است و اوست که همه چیز را اداره می‌کند. موجودی که وجودش را از خداوند خالق دریافت کرده، چند زمانی است، همه شئون بشریت را تحت آسیب و بحران قرار داده است. بشر هم اکنون باید به خالقیت خدای خالق و به مالکیت او پی ببرد و همه شئون خود را متوجه او کند تا با این توجه و رویکرد تمام وجوهش به سوی خداوند، خدای را با رحمتش فراخواند و رحمت فراگیرش سایه شوم بحران را رفع کند.

ساحت قدسی امیر‌المؤمنین علیه‌السلام به فرزندش اینگونه فرموده است که: «سَأَلْتَهُ مِنْ خَزَائِنِ رَحْمَتِهِ مَا لَا یَقْدِرُ عَلَى إِعْطَائِهِ غَیْرُهُ مِنْ زِیَادَهِ الْأَعْمَارِ وَ صِحَّهِ الْأَبْدَانِ وَ سَعَهِ الْأَرْزَاق»‏ (نهج‌البلاغه، نامه ۳۱) و از گنجینه‏‌هاى رحمت او چیزهایى را درخواست کن که جز او کسى نمى‌‏تواند عطا کند، مانند عمر بیشتر، تندرستى بدن و گشایش در روزى‏.

او که مولای ما است به زیبایی راه را نشان داده که اگر به دنبال زیادی عمر و صحت بدن‌هایید همه را از خدای رحمان باید درخواست کرد. کلید حل مشکل، درخواست کردن است که تمام توجه بشریت، درخواست باشد و این درخواست مشکلات را به زودی حل خواهد کرد.

* مجید فروزانمهر دکترای مطالعات نهج‌البلاغه

کلاس‌های حوزه علمیه تهران در فضای مجازی برگزار می‌شودنماهنگ | جهادگران سفیدپوشنماهنگ| گرمای محبت پرستاران از نگاه خورشید انقلاب

انتهای پیام/

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.