تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
کد خبر : 1956

یادداشت | سردار سلیمانی به مصداق آیه قرآن "با مؤمنان فروتن و نسبت به کافران سرسخت بود"

یادداشت | سردار سلیمانی به مصداق آیه قرآن "با مؤمنان فروتن و نسبت به کافران سرسخت بود"

یادداشت | سردار سلیمانی به مصداق آیه قرآن “با مؤمنان فروتن و نسبت به کافران سرسخت بود” سردار سلیمانی نیز با تمام ابهتی که در برابر استکبار داشت، اما در عین حال در برابر یتیمان، بی‌پناهان، مظلومان و خانواده‌های شهدا متواضع بود. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حجت الاسلام سید صدرالدین شریعتی، رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس مسائل دینی در یادداشتی برای تسنیم، به برخی ویژگی‌های بارز شهید قاسم سلیمانی اشاره کرد.
شرح این یادداشت را می‌خوانید:
«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا؛ برخی از آن مؤمنان، بزرگ مردانی هستند که به عهد و پیمانی که با خدا بستند کاملا وفا کردند، پس برخی پیمان خویش گزاردند و برخی به انتظار (فیض شهادت) مقاومت کرده و هیچ عهد خود را تغییر ندادند» / ۲۳ احزاب
سردار قاسم سلیمانی یکی از شخصیت‌های بزرگ انقلاب اسلامی بود که حدود ۴۰ سال در محور مقابله و جهاد با دشمنان اسلام خصوصاً استکبار جهانی یعنی آمریکای جنایتکار نبرد ک..

یادداشت | سردار سلیمانی به مصداق آیه قرآن "با مؤمنان فروتن و نسبت به کافران سرسخت بود"

سردار سلیمانی نیز با تمام ابهتی که در برابر استکبار داشت، اما در عین حال در برابر یتیمان، بی‌پناهان، مظلومان و خانواده‌های شهدا متواضع بود.

یادداشت | سردار سلیمانی به مصداق آیه قرآن "با مؤمنان فروتن و نسبت به کافران سرسخت بود" – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حجت الاسلام سید صدرالدین شریعتی، رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس مسائل دینی در یادداشتی برای تسنیم، به برخی ویژگی‌های بارز شهید قاسم سلیمانی اشاره کرد.

شرح این یادداشت را می‌خوانید:

«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا؛ برخی از آن مؤمنان، بزرگ مردانی هستند که به عهد و پیمانی که با خدا بستند کاملا وفا کردند، پس برخی پیمان خویش گزاردند و برخی به انتظار (فیض شهادت) مقاومت کرده و هیچ عهد خود را تغییر ندادند» / ۲۳ احزاب

سردار قاسم سلیمانی یکی از شخصیت‌های بزرگ انقلاب اسلامی بود که حدود ۴۰ سال در محور مقابله و جهاد با دشمنان اسلام خصوصاً استکبار جهانی یعنی آمریکای جنایتکار نبرد کرد و بالاخره پس از سالها جهاد به فیض شهادت دست یافت و بدن مطهرش مانند شهدای کربلا آماج تیرها و تهاجم دشمن قرار گرفت و قطعه قطعه شد و دستش مانند حضرت عباس علیه‌السلام از بدن جدا شد. این سردار رشید اسلام همچون شهیدان کربلا سعی کرد با تمام وجود خود را در خدمت امام عصر خویش و ولیّ زمانش بسپارد و از دین و سرزمین و ملت‌های مظلوم مسلمان حمایت کند؛ خداوند نیز شهادت و عزت را پاداش او قرار داد؛ دشمنان تصور باطل کردند با شهادت این سردار بزرگوار، قطار انقلاب را متوقف می‌کنند، اما خداوند عقل را از سر آنها برداشت و ندانستند که شهادت ایشان سبب بیداری ملت‌های مظلوم دنیا و گمراهان راه حق می‌شود. یقیناً این ملت انتقام این سردار اسلام را با انزجار از جبهه استکبار و حمایت از دستاوردهای نظام می‌گیرند و به مقابله با آنها و تفکرات الحادی‌شان می‌پردازند.

این شهید بزرگوار صرفاً شخصیتی رزمی محض نبود بلکه انسانی عارف و صاحب صفات والا و نیز دارای شخصیتی چند بُعدی بود؛ هم دارای بُعد شجاعت و غیرت دینی و سرسختی در برابر استکبار بود و هم اهل جهاد و تلاش در مسیر اعتلای اسلام و انقلاب اسلامی. از بُعد عاطفی نیز انسانی رشدیافته و از لحاظ اخلاقی و صفاتی دارای شخصیتی کم‌نظیر بود؛ غیرت،‌ شجاعت،‌ تواضع، مردم‌داری از جمله صفات بارز ایشان بود؛ تصاویری که از حضور مثبت و متواضعانه ایشان در بین مردم کشورمان و نیز نحوه تکریم خانواده شهدای مدافعان حرم در ایران و عراق می‌دیدیم، حقیقتی بر این ماجراست.

او صرفاً در جبهه‌های جنگ نبود بلکه آن زمان که سیلاب به مردم خوزستان آسیب رساند، خود را موظف دانست تا خارج از حیطه وظیفه رسمی خویش و با نگاهی انسانی و اخلاقی، به یاری مردم آنجا بشتابد و واسطه خیری جهت تسریع در کمک‌رسانی به مردم سیل‌زده خوزستان شود. هیچ گاه تصویر بوسه سردار سلیمانی بر دستان پیرمرد سیل‌زده خوزستانی که تصویر امام راحل را بر دست گرفته بود از یادها فراموش نمی‌کنیم.

انسان این جلوه‌های رفتاری را در سیره ائمه مشاهده می‌کند و این نشان می‌دهد که سردار سلیمانی سعی خویش در نزدیکی صفاتش به ائمه اطهار را به کار گرفت. امیرالمؤمنین همچنان که در نبردها از خویش رشادت، شجاعت و سرسختی به خرج می‌داد، در عین حال در تعاملات اجتماعی بسیار متواضعانه با مردم برخورد و یتیمان را تکریم می‌کرد و به مصداق آیه۵۴ سوره مائده: با مؤمنان فروتن [و] نسبت به کافران سرسخت بود؛ أَذِلَّهٍ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّهٍ عَلَى الْکَافِرِینَ. سردار سلیمانی نیز با تمام ابهتی که در برابر استکبار داشت، اما در عین حال در برابر یتیمان، بی‌پناهان، مظلومان و خانواده‌های شهدا متواضع بود؛ این مسئله جز با پس زدن نفس اماره و جایگزین کردن صفات الهی حاصل نمی‌شود. نور ایمان در ابعاد مختلف وجودی او تأثیر گذاشته بود؛ نگاه او، کلام او، قلم او، قدم او خدایی شده بود؛ لذا سردار با صفات متعالش به نبرد دشمن رفت و آنها را شکست داد.

استقامت در مسیر الهی از دیگر ویژگی بارز او بود؛ زیرا آن کس که ادعا دارد با خداست، باید در این مسیر تلاش و استقامت کند؛ به مصداق آیه۳۱ سوره فصلت آنجا که خداوند فرمود «إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَائِکَهُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّهِ الَّتِی کُنْتُمْ تُوعَدُونَ؛ آنان که گفتند: حقیقتاً پروردگار ما خدای یکتاست و بر این ایمان پایدار ماندند، ملائک بر آنها نازل شوند (و مژده دهند) که دیگر هیچ ترسی (از وقایع آینده) و حزن و اندوهی (از گذشته خود) نداشته باشید و شما را به همان بهشتی که (انبیا) وعده دادند بشارت باد.» ظاهر آیه نشان می‌دهد استقامت در راه خدا، نزول ملائک و بشارت آنها بر فرد استقامت‌کننده و نیز ورود به بهشت موعود خداوند را در پی دارد.

سردار سلیمانی پیروزی را در عزت ملی یافت / رمز سرافزاری سردار دلهاخون امثال سردار سلیمانی تلاش دشمن در حذف یاد شهیدان را ابتر کرد

انتهای‌پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.