تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۰
کد خبر : 40017

گذر دهه شصتی‌ها از جوانی به میانسالی و دردسرهایشان

گذر دهه شصتی‌ها از جوانی به میانسالی و دردسرهایشان

ایسنا به بهانه «روز جوان» گزارش می دهد گذر دهه شصتی‌ها از جوانی به میانسالی و دردسرهایشان محمد مهدی تندگویان اگر سن جوانی در کشور را ۳۵ سال در نظر بگیریم؛ بخشی از متولدین دهه شصت همچنان در رده سنی جوا..

ایسنا به بهانه «روز جوان» گزارش می دهد

گذر دهه شصتی‌ها از جوانی به میانسالی و دردسرهایشان

گذر دهه شصتی‌ها از جوانی به میانسالی و دردسرهایشان
محمد مهدی تندگویان

اگر سن جوانی در کشور را ۳۵ سال در نظر بگیریم؛ بخشی از متولدین دهه شصت همچنان در رده سنی جوانان محسوب می‌شوند. جوانانی که بعضا علیرغم رسیدن به آستانه چهل سالگی، همچنان با مشکلاتی نظیر اشتغال، مسکن و ازدواج مواجه‌اند.

به گزارش ایسنا، مطابق با آمارها، جمعیت جوان کشور تا سال ۹۸ حدود ۲۶.۵ میلیون نفر بوده است. بیشترین تعداد جوانان در گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ ساله، با ۸.۵ میلیون نفر هستند که عمده آنها شامل متولدان دهه ۶۰ می‌شوند، به طوری که گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال، ۶.۸ میلیون نفر، ۲۰ تا ۲۴ سال ۵.۵ میلیون و گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ سال نیز ۵.۵ میلیون نفر جمعیت دارند و پیش‌تر کارشناسان در خصوص کاهش تدریجی جمعیت جوانان است و میان‌سال شدن گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ ساله ها در سال ۱۴۰۰، هشدار داده بودند.

۴۲ درصد جوانان ایران محصل اند

این در حالیست که حدود ۴۲ درصد جمعیت جوان کشور در حال تحصیل و بقیه نیز احتمالا شاغل، خانه دار یا بیکار در جستجوی کار هستند که از این تعداد ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر فارغ التحصیل شده و بقیه نیز در حال حاضر در آموزش عالی مشغول تحصیل هستند. همچنین میزان با سوادی در این گروه سنی به ۹۷.۳ درصد می رسد و به این ترتیب در کل کشور ۲.۷ درصد از جوانان بی سواد هستند.

۹۳ درصد زنان در سنین زیر ۳۰ سالگی ازدواج می کنند

همچنین ۹۳ درصد ازدواج های زنان زیر ۳۰ سال است. برای مردان نیز ۱۲ درصد بالای ۳۰ سال بوده و ۸۸ درصد زیر ۳۰ سال ازدواج کرده‌اند.

جوانی دوره مهمی از زندگی است که اگر افراد نتوانند در آن دوره پیش زمینه‌ بسیاری از ملزومات زندگی را فراهم کنند در آینده با مشکلاتی مواجه می‌شوند؛ از جمله این ملزومات ورود به بازار کار و اشتغال و به طبع آن فراهم کردن مسکن و تشکیل خانواده و ازدواج است.

نرخ بیکاری ۱۸ تا ۳۵ ساله ها به روایت آمارها

مطابق با آمار منتشره مرکز آمار ایران، در پاییز ۹۹ نرخ بیکاری جمعیت ۱۸ تا ۳۵ ساله در کل کشور ۱۶.۵ درصد بوده که اگر بخواهیم به طور مجزا آن را بیان کنیم، نرخ بیکاری برای زنان در کل کشور ۲۸.۷ و برای مردان ۱۳.۶ درصد بوده است.

همچنین در پاییز ۹۹ تعداد کل جمعیت بیکار کشور ۲۴۳۶ نفر بوده است که ۱۷۳۶ نفر از این بیکاران را مردان و ۷۰۰ نفر از آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

مغفول ماندن دهه شصتی ها از امکانات و دردسرهایشان که به دوره میانسالی منتقل می شود

در این بین اما شاید به مشکلات دهه شصتی‌ها به عنوان بخشی از جوانان این کشور کمتر پرداخته و یا توجه شده باشد. مشکلاتی که در صورت عدم اصلاح و توجه به آن ممکن است به نسل‌های بعدی نیز انتقال یابد، از این رو ایسنا در آستانه روز جوان به گفتگو با معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان پرداخته و علل مشکلات دهه شصتی‌ها را بررسی کرده است.

محمد مهدی تندگویان در گفت‌وگو با ایسنا، در آستانه روز جواناظهار کرد: بخش‌هایی از مشکلات جوانان دهه شصتی که هم‌اکنون شاهد آن هستیم به سیاست‌های غلط ما در به کارگیری منابع کشور و تنظیم درست و عادلانه منابع برای جامعه هدف باز می‌گردد.

تندگویان گفت: چنانچه از سالهای پیش آمایش درستی در راستای اشتغال، آموزش و مهارت آموزی جوانان انجام می‌شد شاید این میزان ضرر و آسیبی که اکنون شاهد آن هستیم به دهه شصتی‌ها وارد نمی‌شد. عملا یک نسل قربانی بی‌توجهی ما به سیاست گذاری، توزیع منابع و مباحث جامعه شناختی جمعیت شده‌اند.

افزود: ما به جای پرداخت مستقیم منابع به جامعه هدف و انتظار رشد و اشتغال از آنها، این منابع را در اختیار نهادهای دولتی قرار دادیم که مباحث سیاست گذاری و تنظیم منابع را بر عهده دارند و یا این منابع متاسفانه به صورت رانت یا روشهای دیگر در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی و یا بخشهای خصوصی بدون توجه به شایسته سالاری قرار گرفت.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بخشهایی از منابع که به جامعه هدف تعلق گرفت نیز به علت عدم نظارت صحیح بر توزیع، دریافت کنندگان و گزارش گیری مناسب مفاسد خود را داشته است. اکنون شاهد بسیاری از پرونده مفاسد اقتصادی، اختلاس‌ها، هدر رفت منابع اشخاص و بانک‌ها و صندوق‌های خاص هستیم که مستقیما به دوران شکوفایی دهه شصتی‌ها باز می‌گردد.

تندگویان تصریح کرد: دورانی که کشور می‌توانست از این منابع در جهت رشد اشتغال و مسایل پیرامون دهه شصتی‌ها استفاده کند با پرونده‌های مفاسد اقتصادی که امروزه مطرح می‌شوند اما مربوط به ۱۵ سال قبل هستند، روبروست.

مهاجرتهای بی نظارت و اقتصادی که پایدار نبود

وی در ادامه با اشاره به اثرات مهاجرت از شهرستان‌ها به پایتخت در دهه شصت، گفت: متاسفانه هیچ نظارتی بر روی این مهاجرت‌ها نبود و منابعی که به آن اختصاص داده شد تنها منجر به مهاجرت معکوس شد و اقتصاد پایدار در جامعه شهری و روستایی شکل نگرفت.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان معتقد است که در دوران رشد و شکوفایی دهه شصتی‌ها شاهد هدر رفت منابع توزیع شده، مهاجرت معکوس، ایجاد مشاغل کاذب و حاشیه نشینی بودیم و نهادهای پرداخت کننده منابع و نهادهای کنترل کننده مهاجرت نسبت به این موضوعات بی‌توجه بودند و نتیجه آن شده که اکنون شاهد جوانان بیکار دهه شصتی هستیم.

معیشت و اشتغال حداقلی دهه شصتی ها و لزوم حمایت از آنها

به گفته تندگویان، بخشی از جوانان دهه شصت علیرغم تمام مشکلات، اکنون از حداقل معیشت و اشتغال و مسکن برخوردارند که تنها نیازمند حمایت‌اند و حمایت از آنها کار سختی نیست، اما بخش دیگری از دهه شصتی‌ها ممکن است اصلا وارد بازار کار نشده باشند که رسیدگی به این بخش کار بسیار دشواری است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: اینکه با توجه به بازار اشتغال فعلی برنامه ریزی مناسبی برای اشتغال جوانان بیکار دهه شصتی انجام شود کاری بین بخشی است و تمامی نهادهای ذیربط باید وارد عمل شوند که یکی از معضلات ما عدم نظارت واحد بر توزیع منابع در اجرای سیاست‌های جامع برای این نسل است.

وی همچنین این را هم گفت که معاونت امور جوانان علیرغم بر عهده داشتن ستاد ساماندهی امور جوانان، به علت عدم توانایی در نظارت و دخالت در توزیع منابع سایر دستگاه‌ها صرفا می‌تواند با توجه به معضلاتی که شناسایی کرده است پیشنهادات را ارایه دهد، اما تا زمانی که بودجه و اعتبارات تجمیع و نظارت درستی بر آن نشود، این هم‌افزایی بین بخشی شکل نمی‌گیرد.

گزارش از آسیبهایی که توجهی به آنها نمی شود

معاون ساماندهی امور جوانان در پایان با تبریک روز جوان، خاطر نشان کرد: به علت اینکه نسل و جمعیت کشور دائما در حال رشد، پویایی و تکرار است، عدم توجه به موارد ذکر شده شکاف بین نسلی، تبعات و آسیب‌های آن به شدت رو به افزایش و با فراگیر شدن به نسل‌های بعدی می‌شود. ما گزارشات خود در این راستا را ارائه دادیم اما متاسفانه کسی گزارشات ما را جدی نمی‌گیرد. از این رو مشکلات آن بخش از دهه شصتی‌ها که با تجرد قطعی یا بیکاری و … مواجه‌اند با وضعیت فعلی و این مدل مدیریت حل نخواهد شد.

انتهای پیام

منبع خبر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.