تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۰
کد خبر : 604632

کولر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

کولر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

چکیده : کولر صنعتی محصولی کارآمد جهت تامین سرمایش انواع محیط است که در مدل‌های کولر آکسیال و کولر سانتریفیوژ تولید می‌شود. کولر صنعتی یک دستگاه خنک کننده است که برای فضاهای صنعتی با ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کولر قادر است دمای هوا را تا حد مطلوبی کاهش داده و فضاهای

چکیده : کولر صنعتی محصولی کارآمد جهت تامین سرمایش انواع محیط است که در مدل‌های کولر آکسیال و کولر سانتریفیوژ تولید می‌شود.

کولر صنعتی یک دستگاه خنک کننده است که برای فضاهای صنعتی با ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کولر قادر است دمای هوا را تا حد مطلوبی کاهش داده و فضاهای گرم را خنک کند. همچنین سیستم کولر صنعتی دارای هزینه‌های کمتری نسبت به سایر سیستم‌های سرمایش است و می‌تواند در مناطق خشک نیز به خوبی عمل کند.

در این مقاله، شما با انواع کولر صنعتی و کاربردهای آن آشنا خواهید شد و همچنین راهنمایی‌هایی برای انتخاب مدل مناسب کولر صنعتی خواهید گرفت. ۲ مدل کولر صنعتی یعنی کولر آکسیال و کولر سانتریفیوژ را نیز برای شما معرفی خواهیم کرد. بنابراین، اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد کولر صنعتی و ویژگی‌ها و کاربردهای آن هستید، با محتوای تولید شده توسط گرماسرما سازه همراه باشید.

آشنایی با کولر صنعتی

کولر صنعتی یک نوع کولر آبی اما با ابعاد و ظرفیت‌های بزرگ‌تر است که در انواع مختلفی ساخته می‌شود و از آن برای خنک کردن هوا در تمامی مناطق خصوصا محیط آب و هوای گرمسیری استفاده می‌شود. این کولرها دارای مکانیزم تبخیری هستند که با جذب هوای محیط اطراف و تبخیر آب داخل خود، هوا را خنک کرده و به محیط مورد نظر پرتاب می‌کنند.

انواع کولرهای صنعتی شامل پودهای پوشالی و سلولزی با دو نوع فن آکسیال و سانتریفیوژ ساخته می‌شوند. کولر صنعتی آکسیال پرتاب باد را به صورت مستقیم انجام داده و کولر صنعتی سانتریفیوژ از طریق کانال، هوای خنک را به محیط انتقال می‌دهد. کولرهای صنعتی آبی در ظرفیت‌های مختلفی از ۱۳ هزار متر مکعب بر ساعت گرفته تا ۹۰ هزار متر مکعب بر ساعت تولید می‌شوند.

تعریف کولر صنعتی

کولر صنعتی یکی از انواع سیستم‌های خنک‌ کننده نوین است که دارای تکنولوژی پیشرفته‌ای بوده تا عمل سرمایش به خوبی انجام گیرد. با توجه به کمبود سیستم‌های سرمایشی کولر با ظرفیت بالا، که بتواند هم سرمای خوبی ایجاد کرده و هم مصرف آب و برق کمی داشته باشد؛ امروزه شاهد تولید کولر آبی در ظرفیت‌های صنعتی هستیم.

کولر صنعتی دارای پد سلولزی است که وجود این قطعه، باعث شده تا سرمایش بسیار مطلوب‌تر و بهتری را نسبت به دیگر سیستم‌ها تجربه کرده و در مصرف آب نیز صرفه‌جویی شود. این نوع کولرهای صنعتی توسط برندهای مختلفی از جمله گرماسرما سازه تولید شده و برای خنک کردن محیط‌های بزرگ مانند کارخانه‌ها، انبارها، مراکز تجاری، گلخانه‌ها، ورزشگاه‌ها و… استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که این دستگاه‌ها از آب برای خنک کردن هوا استفاده می‌کنند و به دلیل ابعاد بزرگ‌تر، توان و قدرت بالاتر، به عنوان کولر صنعتی شناخته می‌شوند و نسبت به چیلرها و کولرهای گازی دارای مزیت‌های بسیاری هستند.

اهمیت استفاده از کولر صنعتی

استفاده از کولرهای صنعتی به دلیل مقرون به صرفه بودن، به ویژه در مناطق گرم و خشک، بسیار موثر است. این کولرها به خاطر تولید رطوبت، به خصوص در سالن‌های پرورش گیاهان و مرغداری‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این، مزایای استفاده از کولرهای صنعتی شامل عمر مفید بالا، کاهش در مصرف آب و برق، تعمیرات آسان‌تر، توجیه اقتصادی و جلوگیری از ایجاد بیماری‌های تنفسی است.

یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت استفاده از کولر صنعتی آبی، بهینه بودن این سیستم است. نوع ساخت دستگاه به گونه‌ای بوده که در مصرف انرژی تا ۶۰ درصد صرفه‌جویی شده و با بکارگیری پدهای مرغوب، مصرف آب نیز تا ۴۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

همچنین سرمایش مطلوب و یکنواخت در تمام محیط، دیگر اهمیت استفاده از کولر صنعتی است که بازدهی بسیار خوبی را بر جا خواهد گذاشت.

 

کولر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربردهای کولر صنعتی چیست؟

کولرهای صنعتی برای خنک کردن فضاهای صنعتی، اداری، ورزشی، درمانی، مرغداری و دامداری، مزایایی دارند. این کولرها از انواع مختلفی از فن‌ها استفاده می‌کنند، از جمله فن‌های آکسیال و سانتریفیوژ. به دلیل مزایای اقتصادی و کاربردی کولرهای صنعتی، استفاده از آن‌ها در اکثر مناطق ایران بسیار موثر و مقرون به صرفه است.

کاربردهای کولر صنعتی را می‌توان موارد روبرو نام برد: تامین سرمایش سوله و کارخانه، سرمایش انبار، سرمایش گلخانه و مرغداری، سرمایش کارگاه و مراکز تجاری و سالن‌های ورزشی و همچنین تامین سرمای لازم در اماکن مذهبی. در محیط‌هایی که مواد غذایی تولید شده هم استفاده از کولرهای صنعتی می‌تواند بسیار مفید باشد چرا که از فاسد شدن و افزایش دمای سالن محصولات جلوگیری می‌نماید.

انواع کولر صنعتی

مدل‌های اصلی کولر صنعتی در ۲ دسته «کولر آکسیال» و «کولر سانتریفیوژ» قرار می‌گیرند که هر کدام در ظرفیت‌های متفاوتی با کارکرد مختلفی فعالیت می‌کنند. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، کولر آبی صنعتی یکی از تجهیزات برودتی است که برای خنک کردن و کاهش دمای لازم محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود. انواع کولر صنعتی شامل کولرهای آبی و کولرهای هوایی نیز می‌شود. ظرفیت‌های کولرهای صنعتی را در ادامه ذکر می‌کنیم:

 • کولر صنعتی 13000 هزار متر مکعب بر ساعت
 • کولر صنعتی 25000 هزار متر مکعب بر ساعت
 • کولر صنعتی 40000 هزار متر مکعب بر ساعت
 • کولر صنعتی 50000 هزار متر مکعب بر ساعت
 • کولر صنعتی 60000 هزار متر مکعب بر ساعت
 • کولر صنعتی 70000 هزار متر مکعب بر ساعت
 • کولر صنعتی 80000 هزار متر مکعب بر ساعت

کولر صنعتی آکسیال چیست؟

کولر صنعتی آکسیال یکی از انواع کولرهای صنعتی است که برای سرمایش انواع محیط‌های صنعتی مانند سالن‌های تولید، فضاهای گلخانه‌ای، کارخانه‌ها و فضاهای بزرگ استفاده می‌شود. این نوع کولرها از پد سلولزی برای خنک کردن هوا استفاده می‌کنند و با مصرف کم برق و آب، گزینه‌ای مقرون به صرفه برای خنک کردن محیط‌های بزرگ محسوب می‌شوند.

کولرهای آکسیال برای مناطق با دما و رطوبت بالا مناسب هستند و معمولا برای انتقال هوای سرد شده از پدهای سلولزی به محیط بیرون از کولر استفاده می‌شوند که آن را به گزینه‌ای مطلوب بدل کرده است. این کولرها در ظرفیت‌های مختلفی تولید شده که انتخاب قدرت و ظرفیت مناسب برای کولر آکسیال، به عواملی مانند اندازه فضا، تعداد افراد و تجهیزات موجود در فضا، شرایط آب و هوایی، و دمای مطلوب در فضا بستگی دارد.

از سویی دیگر، کولر صنعتی آکسیال دارای مزایای متعددی است که آن را به گزینه‌ای مورد توجه برای خنک کردن محیط‌های صنعتی تبدیل کرده است. برخی از مزایای آن را در ادامه بیان می‌کنیم:

 • کارایی بالا و مصرف کم انرژی: به دلیل سرعت بالای چرخش تیغه‌ها، کولرهای صنعتی آکسیال می‌توانند حجم زیادی از هوا را با حداقل انرژی ورودی حرکت دهند.
 • سرعت بالا در سرمایش: این نوع کولرها به دلیل ساختار و توان بالای سرمایشی، قادرند به صورت سریع و یکنواخت محیط‌های بزرگ را سرد کنند.
 • مقاومت در برابر شرایط سخت: کولرهای صنعتی آکسیال از موادی مانند فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم ساخته می‌شوند که مقاومت در برابر خوردگی و شرایط سخت عملیاتی را فراهم می‌کند.
 • قابلیت تنظیم اندازه و ظرفیت: این کولرها در اندازه‌ها و ظرفیت‌های مختلف قابل سفارش داده می‌شوند تا نیازهای خاص صنایع مختلف را برآورده کنند.
 • نگهداری آسان: تیغه‌ها و سایر اجزا به راحتی قابل تمیز کردن و تعویض هستند و نگهداری آنها نسبتا آسان است.
 • کمترین میزان مصرف برق و آب: این کولرها با توجه به نوع ساخت خود دارای مصرف کمی از آب و برق هستند که در نتیجه باعث شده گزینه‌ای مناسب باشد.

 

کولر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

کولر صنعتی سانتریفیوژ چیست؟

کولر صنعتی سانتریفیوژ نوع دیگر از انواع کولرهای صنعتی است که از فن سانتریفیوژ برای انتقال هوای خنک استفاده می‌کند. این نوع کولرها با استفاده از موتور سانتریفیوژ که به صورت چرخشی عمل کرده، قدرت بالایی در انتقال هوا دارند و می‌توانند در محیط‌های بزرگ و صنعتی مانند کارخانه‌ها، سالن‌های تولید و گلخانه‌ها استفاده شوند.

این کولرها برای استفاده نیاز به کانال‌کشی داشته و بر خلاف مدل آکسیال که پرتاب باد آن به صورت مستقیم بوده، در این نوع باید از طریق کانال‌های ایجاد شده هوا را به محیط مدنظر منتقل نمود.

این کولرها معمولا برای سرمایش سریع و یکنواخت محیط‌های بزرگ استفاده می‌شوند و از مزایایی مانند کارایی بالا، مصرف کم انرژی، مقاومت در برابر شرایط سخت و نگهداری آسان برخوردارند. مهم‌ترین کاربرد این کولرها در سوله‌ها، کارخانه‌های سنگ، سالن‌های صنعتی و تجاری، مراکز ساختمانی و اداری می‌باشد.

این سیستم خنک کننده دارای مزیت‌های بسیاری است که برای خرید کولر صنعتی می‌تواند گزینه‌ای مطلوب محسوب شود. از جمله مزیت‌ها و ویژگی‌های کولر سانتریفیوژ مواردی مثل: قدرت بالا در انتقال هوای خنک، مصرف کم انرژی، مناسب برای محیط‌های بزرگ و صنعتی، نگهداری آسان، ظرفیت‌های مختلف، طول عمر بالا، مقاومت در برابر شرایط سخت آب و هوایی و نور آفتاب، نصب و راه‌اندازی سریع و… است.

با توجه به مزایا و کاربردهای گسترده‌ای که کولرهای صنعتی سانتریفیوژ دارند، آن‌ها برای صنایع مختلف از جمله تولیدات شیمیایی، صنایع سنگ، کارگاه‌ها و تعمیرگاه‌ها و گلخانه‌ها مناسب می‌باشند.

کولرهای آبی صنعتی

کولرهای آبی مناسب برای تهویه و خنک‌سازی محیط‌های بزرگ صنایع مختلف عهده دارند. این نوع کولرها توسط تبخیر مقداری آب مدار سیرکولاسیون داخل تشتک دستگاه سبب کمتر شدن دمای هوا می‌شوند. همچنین این کولرها دارای مکانیزم گرمایشی نیز هستند که وجود آن سبب بهبود عمل‌کرد دستگاه و حذف دیگر تاسیسات زمستانی مثل یونیت هیتر می‌شود.

کولرهای هوایی صنعتی

کولرهای هوایی مناسب برای مناطق گرمسیر کشور جهت تولید سرما مناسب هستند. عمل‌کرد مدل سرمایشی بنابر تبخیر قسمتی از سیال گردشی انجام‌شده‌و این فرآیند توسط سطوح تبادل‌کننده حرارت یعنی همان پد سلولزی، کاملا مهندسی صورت می‌گیرد. همچنین این کولرها جهت ایجاد سرمایش نیز استفاده می‌شوند.

نوع دیگر کولرهای صنعتی شامل کولرهای اجرا‌ شده‌ بر اساس سیستم‌های تبادل حرارتی نیز می‌شود که برای سیستم‌های حرارتی تزریق پلاستیک یا کوره ذوب فلزات با دمای بالا بکار می‌روند و دما را در حد استاندارد پایین می‌آورند. این انوع کولرها از سیستم‌های مختلفی برای تبادل حرارت استفاده می‌کنند و برای صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مجموع بهترین نوع کولرها از مدل‌های فن آکسیال و فن سانتریفیوژ می‌باشد. در مجموع کولرهای صنعتی در تمامی مدل‌ها، می‌توانند دستگاهی کارآمد بوده و بازدهی خوبی را از آنها دریافت کرد.

کاربردهای کولر صنعتی

کولرهای صنعتی سلولزی به عنوان یکی از مدل‌های کولرهای صنعتی، برای استفاده در صنایع مختلف و فضاهای بزرگ بسیار مناسب هستند. این کولرها از نظر قابلیت استفاده و مقرون به صرفه بودن، از کولرهای آبی ساده‌تر هستند. آن‌ها از این جهت که برای سرمایش یکنواخت و سراسری محیط مورد نیاز است، برای سالن‌های بزرگ و سوله‌ها استفاده می‌شوند.

این کولرهای سلولزی برای جریان‌های هوا با حجم بالا بسیار مناسب هستند و می‌توانند به عنوان گزینه ایده آل برای محیط‌های صنعتی و تجاری با ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار بگیرند. این کولرها قابلیت تامین هوای خنک و تهویه مناسب هوا را دارند که از اهمیت بالایی برخوردار است.

همچنین کولرهای صنعتی سلولزی آکسیال جهت سرمایش فضاهایی که نیاز به کانال کشی ندارند مناسب هستند، به خصوص در مناطق گرم و خشک. این کولرها جریان هوای با فشار پایین را به سیستم انتقال می‌دهند و به همین دلیل برای محیط‌های با ابعاد بزرگ و نیاز به سرمایش یکنواخت، انتخابی عالی هستند.

راهنمایی برای انتخاب کولر صنعتی

در انتخاب مدل مناسب کولر صنعتی، اولین گام محاسبه نیاز به خنکی آن است. برای این منظور، باید حجم محیطی که نیاز به خنک کردن داریم را در نظر بگیریم. همچنین، از فعالیت‌های انجام‌ شده‌ در محیط و تجهیزات موجود نیز باید مطلع شویم. این اطلاعات به ما کمک می‌کند تا میزان سرمای مورد نیاز را به درستی محاسبه کنیم.

بعد از محاسبه نیاز به میزان خنک کننده، باید ابعاد محیط و موقعیت نصب کولر صنعتی را بررسی کنیم. بهتر است ابعاد محیط و مکان‌های مختلفی که ممکن است برای نصب کولر صنعتی در نظر گرفته شود را اندازه گیری کرده و ارزیابی نماییم. این اقدام به ما کمک می‌کند تا مدل مناسبی را برای نصب کولر آبی صنعتی انتخاب کنیم.

با توجه به مطالب ارائه‌ شده‌ در این مقاله، می‌توان گفت که کولر صنعتی یک سیستم مناسب سرمایشی است که برای خنک کردن محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها از آب برای خنک کردن هوا استفاده می‌کنند و به دلیل ابعاد بزرگتر و قدرت بالاتر، به عنوان کولر صنعتی شناخته می‌شوند. انواع کولرهای صنعتی نیز شامل کولر آکسیال و کولر سانتریفیوژ است که هر دوی این سیستم‌ها توسط شرکت گرماسرما سازه شرق با بهترین کیفیت و راندمان بسیار بالا عرضه می‌شود.

در انتخاب مناسب ترین مدل کولر صنعتی، اولین گام محاسبه نیاز به خنکای محیط است و انتخاب یک کولر آبی صنعتی با کیفیت و بازدهی بالا می‌تواند به ما کمک کند تا عمر مفید طولانی‌تری داشته باشیم و از هزینه‌های ناشی از تعمیرات مکرر کاسته شود. بنابراین، انتخاب مدل مناسب کولر صنعتی بسیار حائز اهمیت است و باید با دقت و با توجه به نیازهای محیطی خاص انجام شود.

 

 

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.