علم و دانش

چین چگونه با "هوش مصنوعی" کره ماه را فتح کرد؟

چین چگونه با "هوش مصنوعی" کره ماه را فتح کرد؟ – اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ "بایدو" غول فناوری چینی (Baidu) با رونمایی از یک اپلیکیشن واقعیت مجازی، نخستین گام خود را برای ورود به صنعت "متاورس" و ایفای نقش در فراجهان برداشت.

این شرکت که با نام "گوگل چینی" هم شناخته می‌شود، به تازگی کنفرانسی را در دنیای مجازی اپلیکیشن جدید خود با نام "XiRang" به معنای "سرزمین امید" برگزار کرد؛ این اپلیکیشن از طریق تلفن هوشمند، رایانه یا از طریق عینک واقعیت مجازی قابل دسترسی است. این جلسه مجازی با حضور "رابین لی" بنیانگذار و مدیر اجرایی شرکت "بایدو" و "اویانگ زیوان" نخستین دانشمند ارشد برنامه اکتشاف ماه چین برگزار شد.

"XiRang" به کاربران این امکان را می‌دهد که یک شخصیت دیجیتالی برای خود بسازند و با سایر کاربران در دنیای سه بعدی که می‌تواند یک شهر خیالی و مجازی باشد، تعامل داشته باشند. این اپلیکیشن که قرار است ۱۰۰ هزار چینی را مشترک خود کند، به آنها این امکان را می‌دهد که در فعالیت‌هایی مانند بازدید از نمایشگاه‌های مجازی یا تمرین غواصی در یک استخر شنای دیجیتال شرکت کنند.

بر پایه اعلام شرکت بایدو، این بستر اینترنتی برخط(آنلاین) که فقط در چین فعال خواهد بود هنوز در مراحل اولیه ساخت خود قرار دارد و نسخه نهایی آن احتمال دارد ظرف ۶ سال آینده ارائه شود.

در این کنفرانس، بسیاری از کارشناسان داخلی و جهانی در مورد آخرین فناوری هوش مصنوعی (AI) و کاربردهای مختلف آن نیز صحبت کرده‌اند اما چیزی که بیش از همه مخاطبان را تحت تاثیر قرار داد، گفت‌وگوی میان "رابین لی" مدیرعامل بایدو و "اویانگ زیوان" نخستین دانشمند ارشد برنامه اکتشاف ماه چین بود.

"اویانگ" در این کنفرانس گفت: چین سه مرحله از برنامه‌های اکتشاف ماه را به پایان رسانده است که شامل چرخش در مدار، فرود مریخ‌نورد و ماموریت بازگشت خاک به ماه است؛ برای گام بعدی، دانشمندان چینی قصد دارند یک ایستگاه بین‌المللی تحقیقاتی در ماه ساخته و فضانوردان را بر روی ماه بفرستند!

"رابین لی" مدیرعامل بایدو در پاسخ به این سؤال که هوش مصنوعی چگونه به اکتشاف فضا کمک می‌کند، گفت:‌ هوش مصنوعی دو توانایی بسیار مهم یکی "ادراک" و دیگری "کنترل" دارد که هر دوی این قابلیت‌های به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

مدیرعامل بایدو گفت: ما می‌توانیم از قابلیت‌های هوش مصنوعی برای شناسایی و تجزیه و تحلیل وضعیت ماه، مریخ و همچنین از داده‌های تصویری عظیم ارسالی از ماه و مریخ استفاده کنیم که با این کار، کارایی هزاران برابر بهبود پیدا خواهد کرد.

به عنوان مثال، فاصله بین مریخ و زمین بسیار دور است و چندین دقیقه یا حتی بیشتر طول می‌کشد تا سیگنال‌های نوری از زمین به مریخ بروند؛ این بدان معناست که ربات‌هایی که فضای اعماق مریخ را کاوش می‌کنند باید کاملاً بر یادگیری مستقل از بیرون تکیه کنند؛ بنابراین، از فناوری هوش مصنوعی می‌توان برای هوشمندتر کردن ایستگاه‌های تحقیقاتی علمی استفاده کرد که می‌تواند به ساخت پایگاه‌های فضایی، اکتشافات علمی و توسعه و استفاده از منابع کمک کند.

"اویانگ" نخستین دانشمند ارشد برنامه اکتشاف ماه چین گفت: هوش مصنوعی بیشتر و بیشتر در فناوری هوافضا مورد استفاده قرار خواهد گرفت و فضا را دقیق‌تر و ساده‌تر می‌کند و قادر به دستیابی سریع به اهداف خود می‌شود.

به عنوان مثال اگر یک ایستگاه تحقیقاتی علمی بسازیم، نخستین سؤال این است که شما باید انرژی داشته باشید و برای تامین انرژی باید از ربات‌ها و چاپگرهای سه‌بعدی استفاده کنید که باید به سطح ماه منتقل شوند و سپس در آنجا از این ربات‌ها و چاپگر‌های با استفاده از خاک کره ماه، پنل‌های انرژی خورشیدی ساخته می‌شود.

"بایدو" با مرکز اکتشاف فضایی چین همکاری کرده است تا با کمک هوش مصنوعی، کلان داده و سایر فناوری‌ها، فضا را بیشتر کاوش کند.

همگرایی ۲ فناوری "هوش مصنوعی و نانو فناوری" با اجرای ۵ برنامه ملیکاهش انتشار ۳۵ میلیارد تن کربن با کمک "هوش مصنوعی"

انتهای پیام/

منبع خبر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

9 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا