تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۹
کد خبر : 55469

چگونه تخت خواب پارچه ای را تمیز کنیم؟

چگونه تخت خواب پارچه ای را تمیز کنیم؟

فهرست۱ تمیز کردن تخت خواب پارچه‌ای۲ لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن تخت خواب‌های پارچه‌ای۳ نحوه تمیز کردن روبالشی پارچه‌ای و روکش تخت خواب۴ چگونه لکه‌های چربی را از روی پارچه جدا کنیم؟۴.۱ روش اول۴.۲ روش دوم۵ مراقبت از روکش و پارچه‌های تخت خواب۶ تمیز کردن انواع پارچه‌های تخت خواب۷ نحوه تمیز کردن تخت خواب …

تخت خواب‌های پارچه‌ای نرم و گرم باعث می‌شود در اتاق خواب خود، به یک خواب عمیق فرو رویم. این تخت خواب‌ها، در مقایسه با تخت خواب‌های فلزی، راحتی و تنوع بیشتری دارند. البته انتخاب نوع پارچه و طرح آن، طبق سلیقه هر فرد متفاوت است. اما این جذابیت و زیبایی، زمانی همیشگی خواهد بود که آموزش‌های لازم برای مراقبت و تمیز کردن تخت خواب پارچه‌ای را بدانید تا به آن‌ها صدمه‌ای نزنید و همیشه مبلمان تمیزی داشته باشید.

در این مقاله ، قصد داریم در مورد نظافت اتاق خواب و سرویس خواب‌ پارچه‌ای و چرم و مراقبت از آن‌ها نکاتی را بیان کنیم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.


تمیز کردن تخت خواب پارچه‌ای

با گذشت زمان، ملحفه‌ها و روکش‌های پارچه‌ای، لکه و آلودگی‌هایی به خود جذب می‌کنند و حتی ممکن است رنگ خود را از دست بدهند.

اما خوشبختانه برای از بین بردن آلودگی‌های موجود، راه‌های ساده‌ای وجود دارند که تخت خواب شما را به حالت اولیه برگردانده و تمیز می‌کنند. استفاده از دستمال مرطوب و یا اسپری‌های مخصوص تمیز کردن مبلمان، اولین اقدامی است که برای تمیز کردن سرویس خواب می‌توان انجام داد.

آرنا2

لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن تخت خواب‌های پارچه‌ای

برای تمیز کردن تخت خواب‌های خود معمولاً می‌توانید از لوازم ساده‌ای که برای شست‌وشو و نظافت در منزل استفاده می‌کنید، کمک بگیرید. از جمله این وسایل، می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

 • جاروبرقی
 • شیشه‌پاک‌کن
 • جوش‌شیرین
 • آب
 • مواد شوینده (البته بهتر است از موادی که آنزیم‌های کمی دارند استفاده کنید)
 • سطل
 • پارچه سفید خشک
 • برس شست‌وشو یا اسکاچ ابری

 

نحوه تمیز کردن روبالشی پارچه‌ای و روکش تخت خواب

بهتر است که روکش‌ها و روبالشی‌های تخت خواب خود را همیشه تمیز نگه‌ دارید.  تمیز بودن روبالشی امر بسیار مهمی است و تأثیر زیادی بر سلامت فرد دارد، پس باید حتماً به آن توجه کرد. برای این کار بهتر است طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • هرگونه خاک و گردوغبار را با جاروبرقی جمع کنید.
 • مقداری آب ولرم را با کمی مواد شوینده مخلوط کنید.
 • محلول را روی لکه‌های روشن تخت خواب ریخته و با اسکاچ روی آن بکشید.
 • برای لکه‌های سخت‌تر، بعد از کمک گرفتن از اسکاچ، چند ساعت صبر کنید.
 • بهتر است ابتدا محلول را بر روی قسمت کوچکی از پارچه که دید کمتری دارد، آزمایش کنید. اگر پس از خشک شدن پارچه متوجه‌ی تغییر رنگ شدید، محلول دیگری را امتحان کنید.
 • بعد از اینکه پارچه و قسمت‌های چوبی تخت به‌طور کامل خشک شد، باقی‌مانده‌ها را جاروبرقی بکشید. در این مرحله، می‌توانید از سشوار برای تسریع در روند خشک شدن استفاده کنید.

آرنا3

چگونه لکه‌های چربی را از روی پارچه جدا کنیم؟

به‌طور طبیعی، روتختی شما هر روز با پوست و موهای شما و تمام روغن‌های طبیعی پوست، در تماس است. در نتیجه، چربی پوست، عرق و لوازم ‌آرایشی به‌تدریج در پارچه جمع می‌شوند و آن را آلوده می‌کنند. روغن پوست سر از جمله این چربی‌ها است که می‌توان آن را با بیکینگ‌پودر برطرف کرد. برای جلوگیری از ماندگاری هرگونه لکه چربی ازجمله چربی پوست، به دو روش زیر عمل کنید:

روش اول

 • جوش‌شیرین را روی ناحیه آلوده بمالید و بگذارید چند ساعت بماند.
 • سپس جوش‌شیرین را جاروبرقی بکشید. جوش‌شیرین جذب پارچه می‌شود و روغن‌های سطحی را جمع‌آوری می‌کند.
 • مقداری محلول شوینده و آب را روی اسفنج بمالید و روی پارچه بکشید. محل را با یک پارچه خشک کنید.
 • برای پایان کار، از یک اسفنج تمیز که با آب خیس شده است، استفاده کنید. سپس با یک پارچه‌ی نخی، محل را خشک کنید.

آرنا4

روش دوم

 • مقداری پودر بچه بردارید و روی ناحیه آلوده بمالید و اجازه دهید یک ساعت بر روی لکه‌ها بماند.
 • از یک برس سبک استفاده کنید و پودر را به‌آرامی بردارید. پودر بچه مانند جوش‌شیرین، چربی موجود در لکه را جذب می‌کند.
 • از شوینده ملایم و محلول تمیزکننده آب استفاده کنید و با یک پارچه تمیز روی ناحیه بمالید و صبر کنید تا خوب خشک شود.
 • در آخر با جاروبرقی، هرگونه پودر یا بقایای باقی‌مانده را پاک کنید.

 

مراقبت از روکش و پارچه‌های تخت خواب

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس با چند دقیقه وقت گذاشتن در طول روز، تنها با چند دقیقه تمیز کردن هفتگی تخت خواب خود، می‌توانید از هرگونه گردوغبار یا لکه‌های ماندگار در پارچه جلوگیری کنید. از جمله این مراقبت‌ها:

 • با کمک جاروبرقی گردوغبار یا کثیفی‌های چسبیده به الیاف پارچه را جمع‌ کنید.
 • از اسپری پارچه‌ای معطر باکیفیت، استفاده کنید تا عطر ملحفه و روکش‌های پارچه‌ای تخت را حفظ کنید.
 • هر ماه یا چند ماه یک‌بار، تخت پارچه‌ای خود را با جوش‌شیرین تمیز کنید. مقداری از آن را روی پارچه مرطوب بمالید و اجازه دهید چند ساعت روی محل بماند و سپس آن را جارو کنید.

  آرنا5

تمیز کردن انواع پارچه‌های تخت خواب

برای اکثر پارچه‌های استاندارد، توصیه‌های بالا بسیار خوب عمل می‌کنند؛ اما پارچه‌های گران‌قیمت یا ظریف نیاز به ‌دقت بیشتری دارند. در اینجا، چند مورد از رایج‌ترین روش‌های تمیز کردن تخت خواب پارچه‌ای آورده شده است:

نحوه تمیز کردن تخت خواب چرمی

برای تمیز کردن تخت خواب‌هایی که از جنس چرم هستند، باید طبق نکات زیر عمل کنید تا به آن صدمه نزنید.

ابتدا با یک برس نرم، چرم را از هر گونه گردوغبار پاک ‌کنید. برای از بین بردن آلودگی و کثیفی، از صابون مرطوب‌کننده و کمی آب برای شستن محل استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که پارچه کمی مرطوب باشد و کامل خیس نشده باشد. بنابراین سطح چرم را بیش‌ازحد خیس نکنید.

یکی دیگر از راه‌حل‌های خانگی برای تمیز کردن تخت خواب چرمی، استفاده از محلول ۵۰/۵۰ سرکه سفید و آب مقطر است.

 

توجه:

از قرار دادن چرم در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید، زیرا باعث ترک خوردن و خشک شدن چرم می‌شود. بهتر است چرم را با یک پارچه خشک غبارروبی کنید تا تجمع گردوغبار به سطح چرم آسیب نرساند.

نحوه تمیز کردن پارچه‌ی مخملی

مخمل پارچه‌ای بسیار حساس است و اگر نمی‌خواهید سطح آن خراب شود یا تغییر رنگ دهد، باید بااحتیاط بیشتری رفتار کنید. نحوه تمیز کردن مخمل به شرح زیر است:

اگر لکه‌ای مایع روی پارچه دارید، ابتدا تا آنجا که می‌توانید، رطوبت را با یک دستمال‌کاغذی یا پارچه‌ی خشک جذب کنید. مقداری مواد شوینده را با آب مخلوط کرده و پارچه را به‌آرامی بشویید. اجازه دهید پارچه خشک شود.

پارچه جیر

تخت خواب جیر نیاز به ملایمت بیشتری هنگام تمیز کردن دارد، در غیر این صورت ممکن است به پارچه آسیب برسد. با یک برس سبک و جاروبرقی شروع کنید تا گردوغبار یا موهای شما از سطح این پارچه پاک شوند.

مواد شوینده را با آب در یک سطل مخلوط کنید، روی یک پارچه بمالید و به‌آرامی روی لکه بکشید. پس از اتمام کار، با دقت آن را با یک پارچه خشک کنید.

نحوه تمیز کردن تخت خواب پارچه‌ای کتانی

کتان نیز یک پارچه طبیعی است که به‌آرامی خشک می‌شود. برای تمیز کردن این نوع پارچه، از روش‌های قبل نیز می‌توانید استفاده کنید.

کلام آخر

اگر قصد تمیز کردن تخت خواب‌های پارچه‌ای خود را دارید، در وهله اول همیشه توصیه می‌کنیم که ضمانت محصول را بررسی کنید. قبل از شروع، باید حتماً نوع پارچه‌ی آن را بدانید و بر همین اساس، آن را در اسرع وقت تمیز کنید. اگر به‌طور مداوم و هفتگی ملحفه و تخت خواب‌های خود را تمیز کنید، کار شما راحت‌تر خواهد بود.

در طول شستن و تمیز کردن سرویس خواب پارچه‌ای، در صورت عدم اطمینان از اینکه یک پاک‌کننده به پارچه آسیب می‌رساند یا نه، ابتدا محلول را روی یک منطقه کوچک که دید کمتری دارد، امتحان کنید.

برای دستیابی به بهترین نتایج، توصیه‌های سازنده کالا و یا خدمات آن را دنبال کنید. نکات و توصیه‌های مندرج در این راهنما، روش‌ها و تکنیک‌هایی کلی هستند که می‌توان برای نظافت و نگهداری از آن‌ها استفاده کرد.

 

منابع

 

https://www.time4sleep.co.uk/advice/fabric-and-furniture-care-guide

https://www.lakeland-furniture.co.uk/blog/guide-clean-upholstered-bed

How to Clean an Upholstered Bed

https://www.diynetwork.com/made-and-remade/fix-it/how-to-clean-a-fabric-headboard

Expert Tips: How to Properly Clean Your Upholstered Headboard

 

 

 

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.