فرهنگی

چهارمین روز جشنواره فیلم فجر با دوربین تسنیم/ شب انتقاد از مهاجرت برادران محمودی و تقابل پدر و پسر در "خروج" حاتمی‌کیا + فیلم

چهارمین روز جشنواره فیلم فجر با دوربین تسنیم/ شب انتقاد از مهاجرت برادران محمودی و تقابل پدر و پسر در "خروج" حاتمی‌کیا + فیلم

روزی که در چارسوی هنرمندان، "مردن در آب مطهر" و "قصیده گاو سفید" چنگی به دل نزد، "خروج" حاتمی‌کیا هنرمندان را حتی سرپا و نشسته روی زمین به‌وجد آورد.

چهارمین روز جشنواره فیلم فجر با دوربین تسنیم/ شب انتقاد از مهاجرت برادران محمودی و تقابل پدر و پسر در "خروج" حاتمی‌کیا + فیلم – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، جشنواره فیلم فجر به روز چهارم خودش رسید؛ روزهایی که هنرمندان در صف‌های طولانی منتظر می‌شوند که تا کارهای همکارانشان را ببینند و به عوامل و هنرمندانی که می‌آیند نمره ضعیف و قوی می‌دهند. تا الآن کمتر پیش آمده که روی زمین بنشینند و یا سرپا فیلمی را در سالن‌های چارسو ببینند.

برای نمایش "شنای پروانه" محمد کارت این اتفاق افتاد اما در روزهایی که برخی از کارها مثل "مردن در آب مطهر"، "قصیده گاو سفید"، "کشتارگاه" و "من می‌ترسم" چنگی به دل نمی‌زنند و یا در روز "تعارض" سالن‌ها خالی می‌شود؛ برای تماشای "خروج" صف‌ها طولانی می‌شود، روی زمین می‌نشینند و یا سرپا ترجیح می‌دهند اثر جدید ابراهیم حاتمی‌کیا را ببینند. برای اولین‌بار هم اتفاق می‌افتد که هنرمندان در چند جای فیلم، عوامل کار را تشویق کنند.

سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر , جشنواره فیلم فجر , سینمای ایران , تلویزیون ,

اولین فیلمی که به نمایش درآمد؛ "مردن در آب مطهر" برادران محمودی بود، روایتی متفاوت از مهاجران افغان که علاوه بر سوژه متفاوت و متنوع، مورد انتقاد برخی از منتقدین و حتی هنرمندان داخل سالن قرار گرفت، چرا که چهره متناقضی از ایرانی‌ها در مواجهه با مهاجرین افغانی، نشان داد. مهاجرت قصه‌‌ای است که در کشور ما زیاد هم با آن مواجه می‌شویم و افراد زیادی‌اند که حداقل یک بار به‌فکر مهاجرت از کشور افتاده‌اند که هرکدام یک قصه جدید دارند، اما شب، شب انتقاد از نوع نگاه برادران محمودی در مهاجرت نمایش‌داده، بود.

ویدا جوان بازیگر سینما و تلویزیون از سالنِ نمایش "مردن در آب مطهر" خارج شد و گفت: موضوع "مردن در آب مطهر" برای من تازه بود؛ پرداختن به مهاجرین افغان.

نوید محمودی کارگردان "مردن در آب مطهر" گفت: متأسفانه امروز که در خاورمیانه، جنگ‌های زیادی است خیلی‌ها دارند سرزمین‌هایشان را ترک می‌کنند. چقدر خوب است که حواس‌مان به هم باشد.

متین حیدری‌نیا بازیگر نقش حامد که کنار علی شادمان از نقش‌های اصلی "مردن در آب مطهر" به‌شمار می‌رود، توضیح داد: من فکر می‌کنم "مردن در آب مطهر" شبیه به خیلی از فیلم‌ها نیست و به‌جرأت می‌توانم بگویم که عین این فیلم هم در جشنواره فجر نیست. قصه جوان افغانی را روایت می‌کند که از وطن خود می‌آید به‌امید زندگی بهتر اما در کشور ثالث دچار مشکلاتی می‌شود که خارج از عقاید خودش است.

نوید محمودی کارگردان فیلم "مردن در آب مطهر" به انتقادها از نمایش نادرست ایرانی‌ها در مواجهه با مهاجرین افغانی، تصریح کرد: این‌که ایرانی‌ها در فیلم "مردن در آب مطهر" یک‌طوری بودند؛ در این فیلم ایرانی نیست، دو ایرانی قاچاق آدم در فیلم حاضرند که اصطلاحاً آدم‌پرانند و در همه جای دنیا آدم‌پران‌ها، شخصیت‌های خوبی ندارند.

فیلم بعدی نامش "قصیده گاو سفید" است که انتقادها را دوچندان کرد؛ فیلمی که بهتاش صناعی‌ها ساخته و چنگی به دل نمی‌زد. مریم مقدم، علیرضا ثانی‌فر و پوریا رحیمی‌سام ایفاگر نقش‌های اصلی این فیلم سینمایی بودند. فرید قبادی بازیگر این فیلم جلوی دوربین تسنیم قرار گرفت و گفت: نقدهای خوبی شنیدم که فیلم جسورانه‌ای است و امیدوارم که تماشاچی آن را دوست داشته باشد و از آن لذت ببرد.

مهدی حسینی‌نیا بازیگر "مصیب" فیلم "شنای پروانه" درباره حضور کارگردانان جوان و صاحب‌نام، گفت: یک‌سری از کارگردان‌های صاحب‌نام و باتجربه کنار جوان خلاق درخشان به هر حال آینده سینمای ایرانند؛ امیدوارم از این لحاظ اتفاق خوبی برای این جشنواره بیفتد.

ویدا جوان افزود: اصولاً حضور چهره‌های جوان خوب است؛ فرد جدیدی با خودش دنیایی از فکر و خلاقیت و ایده می‌آورد و این لازمه هنر است. اما نباید از این موضوع غافل شویم که چهره جدید حائز اهمیت است، چه‌کسی باشد و بتوانیم نام هنرمند را در فضای هنری به‌روی او گذاشت.

فرید قبادی به رقابت کارگردانان صاحب‌نام و جوان اشاره کرد و گفت: کارگردانان باتجربه و صاحب‌نام مقداری احساس خطر می‌کنند، چون باید خیلی بِروز باشند تا بتوانند با این جوانان رقابت داشته باشند.

پیام تیرانداز مدیرعامل خبرگزاری فارس در بخش دیگری از این گزارش ویدئویی گفت: امسال شنیدم که برخی از این به‌اصطلاح هنرمندان گفته‌اند "ما تحریم می‌کنیم"؛ البته دیدیم که همه‌شان برگشتند و البته کسی آنها را دعوت نکرد و خودشان آمدند، متأسفانه با ذائقه ایرانی فیلم نمی‌سازند، این سیاه‌نمایی و ژانر خیانت و موضوعاتی که با فرهنگ ایرانی بیگانه است دستور کار برخی از فیلم‌سازان ما و هنرمندان شده که رویکرد اشتباهی است. نشانه آن عدم استقبال‌هایی است که از برخی‌ فیلم‌ها می‌شود و مردم با سینما غریبه‌تر می‌شوند چون خودشان را در داخل سینما نمی‌بینند.

گیتی قاسمی یکی از بازیگران فیلم "خروج" ابراهیم حاتمی‌کیا، گفت: کار اصیل و درستی باشد به‌قاعده نیاز به سر و صدا و خیلی تبلیغات پیش از اکران ندارد و خودش مبلغ خودش خواهد شد.

آتش تقی‌پور یکی از تراکتورسواران در جدیدترین اثر حاتمی‌کیا به چارسوی هنرمندان آمد تا با همکارانش برای اولین بار "خروج" را ببیند. او به برخورد مسئولین با این فیلم سینمایی اشاره کرد و گفت: از مسئولین می‌خواهم به سینماها بیایند و فیلم‌ها را ببینند. برخی از این مسئولین ما سینماگرها و هنرمندان را که می‌توانند به مسائل اجتماعی و سیاسی کمک می‌کنند تحویل نمی‌گیرند. مسئولین در سینماها، به تماشای فیلم‌ها بنشینند تا از اندیشه‌ها و تفکرات هنری فیلم‌سازان این مملکت باخبر شوند، راجع به مملکت‌شان و مسائل مردم و جامعه چه نوع فکر و دیدگاهی دارند باید ببینند و تصمیم بگیرند.

تیرانداز مدیرعامل خبرگزاری فارس در بخش دیگری گفت: همین کسانی که نام تحریم و انصراف را آوردند نگذاشتند در سالهای گذشته جریان تازه‌نفس و انقلابی وارد حوزه سینما بشود.

سام قریبیان که به‌تعبیر خودش بعد از ۲۶ سال مقابل پدرش ایفای نقش می‌کند درباره این فیلم سینمایی‌، گفت: خروج پدرم از دوران خداحافظی خودخواسته‌اش از دنیای سینما و بازیگری بعد از ۶ سال اتفاق افتاد. من ورود کردم به "خروج" برای اینکه فرصتی بعد از ۲۶ سال فراهم شود رودرروی هم بازی کنیم؛ و این فرصت را حاتمی‌کیا فراهم آورد.

اکبر سنگی بازیگر پیشکسوت، "خروج" را فیلم خوبی دانست و گفت: یکی از امتیازات و ویژگی‌های اصلی این فیلم سینمایی، دور هم جمع کردن هنرمندان کاربلدی است که در این سالها کمتر به‌بازی گرفته می‌شوند و خیلی خوب ظاهر شدند.

اولین روز جشنواره فیلم فجر با دوربین تسنیم/ شب شرط‌بندی "تومان"، دغدغه پدرانه هدایت هاشمی و حضور لباس‌‌شخصی‌هادومین روز جشنواره فیلم فجر با دوربین تسنیم/ آخرین حضور مشایخی روی پرده سینما در شب ناراحتی از "دشمنان" و "تعارض"سومین روز جشنواره فیلم فجر با دوربین تسنیم/ شب نافرجام دلاربازهای "کشتارگاه" و "شنای پروانه" امیدوارکننده+فیلم

زهرا بهروزمنش بازیگر فیلم "خروج" گفت: صادقانه باید بگذاریم مردم "خروج" را ببینند که چه‌چیزی می‌گوید و چه مقاصد و اهدافی دارد. اما اتفاقِ "خروج" واقعی است؛ من یک بار "خروج" را دیده‌‌ام؛ هیچ قضاوتی نکرده و هر نوع سلیقه و نگرشی می‌تواند درباره آن صحبت کند.

سام قریبیان درباره حرف "خروج" با مردم افزود: فیلم حرف مردم عام است هرکس از هر طبقه و قشر با هر نوع طرز تفکری در جایی از فیلم خودش را می‌بیند. این‌که حرف شخص خاص و ایدئولوژی خاصی باشد؛ این‌طور نیست. "خروج" حاتمی‌کیا حرف همه مردم را زده است.

اکبر سنگی در واکنش به رفتار مسئولان با "خروج" خاطرنشان کرد: به‌نظر من دردی را مطرح کرد که شاید یک مقداری برخی از آدم‌ها به خودشان بیایند که باید به مردم برسند.

گزارشگر: مجتبی برزگر

تصویربردار و تدوینگر: مهدی کماسی، محمدرضا کشت‌دار و حسین دزفولی

انتهای پیام/+

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن