علم و دانش

ویروس کرونا تا چه مدت روی گوشی موبایل زنده می‌ماند؟

ویروس کرونا تا چه مدت روی گوشی موبایل زنده می‌ماند؟

با شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت نکات بهداشتی نظیر شستشوی دست ها، ضدعفونی کردن گوشی موبایل هم از اهمیت بسیار زیادی برخورد است. اما ویروس کرونا تا چه مدت روی گوشی موبایل زنده می‌ماند؟

در یکی از مطالب قبلی، بعد از اشاره به تاثیر ضدعفونی کردن موبایل در جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا، بهترین روش ضدعفونی گوشی را بیان کردیم. به نظر می‌رسد کاربران به اهمیت این موضوع پی برده‌اند، چرا که در سراسر دنیا، فروش مواد ضدعفونی‌ کننده مخصوص گجت‌های الکترونیکی منفجر شده است!

در شرایطی که شستن دست مهمترین کار برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ خطاب شده، تمیز نگه داشتن وسیله‌ای که در طول روز بیشتر از هر چیزی توسط دستانمان لمس می‌شود از اهمیت زیادی برخوردار است.

عمر ویروس کرونا روی قاب یا نمایشگر گوشی چقدر است؟

اگر به سطحی که پیشتر توسط دست آلوده‌ی فردی بیمار لمس شده است دست بزنید، ویروس به دستتان انتقال پیدا خواهد کرد. بررسی روی کروناویروس‌های قبلی نشان داد در این زمان، نزدیک به ۳۵ درصد ویروس‌های موجود روی آن سطح به دستن شما انتقال پیدا می‌کند. کاربران محتاط، تلاش می‌کنند در صورت لمس هر مکانی خارج از منزل، تا پیش از فراهم شدن فرصت شستن دست‌ها، گوشی هوشمندشان را لمس نکنند. اما این کار همیشه امکان‌پذیر نبوده و از طرفی عده‌ای، توجهی به آن ندارد. با لمس گوشی، بدنه‌اش به ویروس آلوده خواهد شد.

عمر ویروس کرونا روی سطوح از چند ساعت تا چند روز متغیر است، به همین دلیل نمی‌توان نسخه‌ای کلی برای همه کاربران پیچید. بسته به نوع قاب مورد استفاده، عمر ویروس متفاوت خواهد بود. با در نظر گرفتن عمر ویروس روی سطوح از جنس مواد مختلف، به دید خوبی در این رابطه دست پیدا خواهید کرد. فراموش نکنید با کاهش دمای محیط و افزایش رطوبت، تعداد روزها یا ساعت‌های اعلام شده افزایش پیدا می‌کند.

  • ۲ الی ۳ روز روی شیشه، فلز یا سرامیک
  • تا ۵ روز روی پلاستیک
  • تا ۴ روز روی چوب
  • کمتر از ۸ ساعت روی لاتکس
  • بین ۲ الی ۸ ساعت روی آلومینیوم
  • حدود ۱۲ ساعت روی استیل
  • حدود ۱۶ ساعت روی پلی پروپیلن

با در نظر گرفتن شیشه‌ای بودن محافظ پیش‌فرش یا نصب شده توسط شما روی نمایشگر، در قسمتی که انگشتان بیشترین تماس را با گوشی دارند، ویروس کرونا تا ۳ روز زنده خواهد ماند. اگر از قاب‌های محافظ پلاستیکی استفاده کنید، محل قرارگیری گجت روی کف دست تا ۵ روز ویروس را روی خود نگه می‌دارد!

تا پیش از متداول شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند، اسکناس را آلوده‌ترین شی و مسبب اصلی انتقال انواع باکتری و ویروس خطاب می‌کردند، اما این لقب اکنون به گوشی هوشمند تعلق دارد!

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + هشت =

دکمه بازگشت به بالا