علم و دانش

وزیر ارتباطات چهارمین سایت ۵G ایران و ایرانسل را افتتاح کرد

وزیر ارتباطات چهارمین سایت ۵G ایران و ایرانسل را افتتاح کرد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق ارتباط زنده ویدیویی چهارمین سایت ۵G ایران و ایرانسل را در محل بوستان آب و آتش افتتاح کرد.

صبح روز سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹ دومین روز از نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا در سالن ۲۷ نمایشگاه بین‌المللی تهران آغاز شد. در این مراسم محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حضور داشت و از غرفه ایرانسل بازدید به عمل آورد. در جریان این بازدید، وزیر ارتباطات از طریق ارتباط زنده ویدیویی چهارمین سایت تجاری ۵G ایران و ایرانسل را به عنوان اولین سایت برای استفاده عمومی نسل پنج تلفن همراه در محل بوستان آب و آتش افتتاح کرد.

مهندس سید محمدحسین حجازی، مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد و دکتر محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در محل پل طبیعت (بوستان آب و آتش)، همچنین جمعی از معاونان و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت ایرانسل، اصحاب رسانه، متخصصان و علاقه‌مندان صنعت تلکام نیز در این مراسم حضور داشتند.

جزئیات راه‌اندازی چهارمین سایت ۵G ایران و ایرانسل

سایت 5G ایران

دکتر بیژن عباسی آرند با تشریح فعالیت جدیدترین سایت تجاری نسل ۵G ایرانسل و آخرین دستاوردهای ایرانسل در حوزه هوش مصنوعی گفت:

سایتی که امروز در بوستان آب و آتش تهران افتتاح می‌شود، یک سرویس با قابلیت استفاده عمومی در شبکه ۵G را در اختیار مردم قرار می‌دهد تا آن‌هایی که گوشی مجهز به تکنولوژی ۵G دارند، بتوانند به طور مستقیم این تجربه را داشته باشند و یا با سایر گوشی‌های هوشمند، از طریق HotSpot مودم ۵G که در محل سایت قرار داده شده است، به صورت وای‌فای، از آن بهره‌مند شوند. تجربه جهانی نشان داده است که مشترکان در شبکه ۵G نسبت به شبکه ۴G، می‌توانند حداقل سرعتی ۱۰ برابر را در اختیار داشته باشند. همچنین ما امروز از پروژه «آواتار» که یک پروژه جدید در حوزه AI است و به عنوان یک پلتفرم جدید مرکز تماس، بر پایه هوش مصنوعی فعالیت می کند، رونمایی خواهیم کرد.

وی همچنین از همکاری مجموعه منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد برای در اختیار گذاشتن فضای احداث سایت، قدردانی کرد.

آذری جهرمی نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت توسه شبکه ۵G در ایران عنوان کرد:

از همکاران فنی ایرانسل برای تلاش‌های بسیار زیادی که در هفت-هشت ماه اخیر انجام دادند تا سه سایت قبلی نسل پنج تلفن‌همراه به بهره‌برداری برسد و مجموعه‌های تحقیقاتی کشور بتوانند تحقیقات و کاربردهای نسل پنج را، قبل از اینکه این شبکه به طور گسترده در کشور پیاده‌سازی شود، عملیاتی کنند؛ تشکر می‌‌کنم. در نتیجه این اقدام ایرانسل در ۷ ماه اخیر، امروز در این نمایشگاه، شاهد آن هستیم که کاربردهای گوناگون نسل پنجم تلفن همراه به نمایش گذاشته شده و شرکت‌های مختلف در حال هم‌افزایی هستند که زیست‌بوم نسل پنج تلفن‌همراه را بتوانیم با حداکثر استفاده در اقتصاد دیجیتال، مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

وزیر ارتباطات در ادامه بیان کرد سایت‌های قبل ایرانسل نیز در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ساختمان مرکزی ایرانسل و دانشگاه تربیت مدرس قابلیت استفاده عموم را ارائه می‌دادند، اما به دلیل اینکه این سایت‌ها با مردم فاصله داشتتند، امکان استفاده عمومی از آنها ممکن نبود. وی افزود سایت نسل پنجم تلفن همراه که امروز در پل طبیعت و بوستان آب و آتش افتتاح شد، نخستین سایتی محسوب می‌شود که به شکل فراگیر و عمومی قادر است مورد استفاده عموم قرار بگیرد.

آذری جهرمی در خصوص آینده توسعه شبکه ۵G در ایران گفت:

ایرانسل در روزهای اول اسفند امسال در جزیره کیش و در دو هفته آغازین اسفند در شهر شیراز، با راه‌اندازی سایت ۵G، پوشش نسل پنج را در این شهرها آغاز می‌کند. همراه اول هم در حال انجام تلاش‌های خوبی است تا در راستای ارائه ۵G به دستاوردهای خوبی برسند که طبیعتا گزارش آن را به مردم خواهند داد. همچنین امیدواریم با فراگیری نسل پنج تلفن همراه و حرکت به سمت اتصال شبکه ثابت و همراه و ادغام آنها با یکدیگر، شاهد یک تحول بزرگ در شبکه ملی اطلاعات باشیم که این توسعه ۵G هم بر اساس همان سند شبکه ملی اطلاعات در حال توسعه است.

حجازی، مدیرعامل منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد در این مراسم از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل ایرانسل برای توجه به هوشمندسازی اراضی عباس‌آباد تشکر و ابراز امیدواری کرد راه‌اندازی خدمات ۵G ایرانسل در پل طبیعت به عنوان یکی از نمادها و نشانه‌های گردشگری کشور، در تقویت جذب گردشگران به این منطقه موثر باشد.

وزیر ارتباطات در ادامه این مراسم از یکی از نوجوانان حاضر در محل نمایشگاه خواست تا به نمایندگی از هم‌نسلان خود در افتتاح چهارمین سایت ۵G ایران و ایرانسل شرکت کند. سپس حاضران در بوستان آب و آتش، از طریق اتصال به سایت ۵G این بوستان، با وزیر ارتباطات تماس تصویری بر بستر ۵G برقرار و با وی گفت‌وگو کردند. در زمان این گفت‌وگوی تصویری روی صفحه موبایل حاضران در بوستان آب و آتش با نشانگر شبکه ۵G در سالن نمایش داده شد.

سایت 5G ایران

گفتنی است اپراتور ایرانسل از سال ۹۵ به صورت جدی روی مطالعه شبکه نسل پنجم تلفن همراه را شروع کرده و توانست در تیر سال ۹۶ برای نخستین بار در ایران اولین شبکه رادیویی مبتنی بر تکنیک‌های ۵G را بهره‌برداری کند و در شهریور ماه سال ۹۶ نیز در حضور مهندس آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، نمونه کاملی از شبکه ۵G را آزمایش کند. سپس در ۷ مرداد ۹۹ نیز دومین سایت ۵G ایران و ایرانسل در ساختمان مرکزی ایرانسل و ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، سومین سایت ۵G ایران و ایرانسل که اولین سایت فضای بیرونی بود در دانشگاه تربیت مدرس تهران راه‌اندازی شد.

سرانجام امروز ۲۸ بهمن ۹۹ نیز چهارمین سایت تجاری ۵G ایران و ایرانسل در شبکه کاربردی و واقعی با قابلیت استفاده عمومی، در بوستان آب و آتش، عملیاتی شد. از این رو از اول مردادماه ۱۳۹۹ تا به امروز همچنان ایرانسل تنها اپراتور عرضه‌کننده ۵G در ایران محسوب می‌شود. گفتنی است اخیرا مدیرعامل ایرانسل، در صفحه اینستاگرام خود از ثبت سرعت ۳.۳۱۲ گیگابیت بر ثانیه در شبکه ۵G ایران در روز ۲۰ بهمن ۱۳۹۹، توسط یکی از رسانه‌ها در ساختمان مرکزی ایرانسل خبر داده و به ثبت سرعت‌هایی بین ۳ تا ۳.۵ گیگابیت در بهمن ماه ۹۹ در شبکه کاربردی و واقعی ایرانسل اشاره کرده بود، امروز نیز در مراسم رسمی افتتاح چهارمین سایت ۵G ایران و ایرانسل در نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا و در حضور وزیر ارتباطات، تست سرعت ۵G ایرانسل انجام و عددهایی بین ۳ تا ۳.۵ گیگابیت بر ثانیه به ثبت رسید.

منبعirancellلینک منبع: گجت نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن