تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۱
کد خبر : 55918

وزیر ارتباطات: شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی باید در تراز انقلاب اسلامی تحقق پیدا کند

وزیر ارتباطات: شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی باید در تراز انقلاب اسلامی تحقق پیدا کند

وزیر ارتباطات: شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی باید در تراز انقلاب اسلامی تحقق پیدا کندوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی باید در تراز انقلاب اسلامی تحقق پیدا کند..

شبکه ملی اطلاعاتوزیر ارتباطات: شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی باید در تراز انقلاب اسلامی تحقق پیدا کند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی باید در تراز انقلاب اسلامی تحقق پیدا کند گفت مسئولیت تحقق این طرح را خودم بر عهده خواهم گرفت.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد ما می‌بایست به عنوان وزارت ارتباطات شرایطی را فراهم سازیم تا مردم بتوانند در زندگی خود طعم شیرین فناوری اطلاعات را بچشند که بخشی از آن با برقراری ارتباطات و ارائه خدمات باکیفیت میسر می‌شود. بخش دوم هم این است که هر چیزی که مردم در این فضا نیاز دارند را به آنها ارائه دهیم، از کسب‌وکار، انجام امور دولتی و حاکمیتی و بحث‌های فرهنگی که تمام این موارد می‌بایست در دایره شبکه ملی اطلاعات ارائه شود؛ یعنی ما بتوانیم در تمام این‌ها زیرساخت‌های مبتنی بر دانش و تخصص خودمان را داشته باشیم که قطعا می‌توان آن را محقق ساخت.

تحقق فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفته‌های خود با اشاره به اینکه فضای مجازی باید در تراز انقلاب اسلامی تحقق پیدا کند گفت:

من در مجلس هم‌عرض کردم که هر جا خواستیم به پشتوانه جوانانمان توانسته‌ایم و در این حوزه هم هیچ کار نشدنی وجود ندارد و امیدوارم روزی را شاهد باشیم که شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی‌ای در تراز انقلاب اسلامی داشته باشیم. طبیعتا ممکن است این مهم در یک برنامه کوتاه‌مدت یا میان‌مدت محقق نشود ولی باید سنگ بناها را بگذاریم و همه جهت‌گیری و آرایش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان میدان‌دار این فضا به سمتی باشد که فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی تحقق پیدا کند.

زارع‌پور در ادامه بیان کرد قسمت زیادی از این برنامه بر عهده وزارت ارتباطات قرار دارد که محور آن شبکه ملی اطلاعات است. وی با طرح سوالی که اکنون این شبکه ملی اطلاعات چیست گفت در حال حاضر تمرکز و نقشه راهمان همان طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات است که شورای عالی فضای مجازی آن را به تصویب رسانده است.

لزوم تحقق شبکه ملی اطلاعات در همه لایه‌ها

وزیر ارتباطات با اعلام تاکید بر اینکه محور و آرایش جدید این وزارتخانه در دوره جدید تحقق شبکه ملی اطلاعات در همه لایه‌ها است گفت:

لایه‌هایی در اختیار خودمان است که باید سرعت و همگرایی را بیشتر کنیم. بنده خودم به‌عنوان وزیر فرمانده میدان خواهم بود و مسئولیت این کار را به عهده خواهم گرفت؛ اما همه بخش‌ها هم باید نقش خودشان را در تحقق شبکه ملی اطلاعات بازبینی کنند، از رگولاتوری گرفته که باید مشخص کند چه سیاست‌گذاری در قبال بخش خصوصی و اپراتورها می‌خواهد داشته باشد تا زیرساخت، سازمان فناوری اطلاعات، پست و پست‌بانک و سایر مجموعه‌ها. در مجموع همه دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات باید مشخص کنند که برای شبکه ملی اطلاعات چه‌کاری می‌کنند.

راه‌اندازی پلتفرم ملی که کاربران از آن استفاده نکنند فایده ندارد

زارع‌پور در ادامه گفته‌های خود بیان کرد امیدواریم روی برسد که بخش خصوصی نیز از کار برای شبکه ملی اطلاعات به منفعت برسد؛ یعنی باید برای این کار مدل اقتصادی وجود داشته باشد. شبکه ملی اطلاعات می‌بایست به فعالیت اصلی بخش ICT تبدیل شود. در آن زمان قادریم بگوییم که ما کارمان را به انجام رسانده‌ایم. در غیر این صورت اینکه فلان پلتفرم ملی را توسعه دهیم و من هم به‌عنوان وزیر آن را افتتاح کنم و فردا هم هیچ فردی از آن استفاده نکند و اصلا زیست‌بوم و فعالیت اقتصادی ایجاد نشود، فایده‌ای نخواهد داشت. در واقع چنین اقدامی کار نمایشی محسوب می‌شود که بنده موافق کار نمایشی نخواهم بود.

منبع گجت نیوز

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.