فرهنگی

هادی حجازی‌فر: تنها جایی که دولت زورش رسیده تئاتر است

هادی حجازی‌فر: تنها جایی که دولت زورش رسیده تئاتر است

دبیر جشنواره هامون با اشاره به سختی‌های امروز تئاتر گفت تنها جایی که دولت زورش رسیده است تئاتر است حتی زورش به حوزه پرورش آبزیان و بوی بد تهران نرسیده است.

هادی حجازی‌فر: تنها جایی که دولت زورش رسیده تئاتر است – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، نشست خبری اولین دوره جشنواره تئاتر هامون، صبح امروز با گفت‌وشنود هادی حجازی‌فر، دبیر جشنواره و مدیریت تماشاخانه هامون، در محل این تماشاخانه برگزار شد.

هادی حجازی‌فر: ترجیح می‌دهم بخشی از رزومه تئاتر دولت نباشم/خیز حجازی‌فر برای برگزاری جشنواره تئاتر فجر

حجازی‌فر که گفته‌های خودش را با رویه انتخاب آثار آغاز کرد، گفت: «۶۴۹ کار در بخش صحنه ثبت‌نام کردند. به‌خلاف دیگر جشنواره‌ها که یک متن توسط چندین نفر ارسال می‌شد و از این میان برخی گروه‌ها حذف می‌شدند، ما گفتیم گروه‌ها ایده‌های اجرایی را بفرستند و اگر این ایده‌ها گویا نیستند، اقدام به ارسال فیلم کنند. آنان که معترض از عدم ورود به مرحله اول بودند، بازبینی کردیم و یک کار با امتیاز بالا از میان معترضان برگزیده شد. ۱۰۳ نمایش به مرحله گزینش راه یافتند و ۲۰ کار در نهایت توسط هیئت گزینش انتخاب شدند. هدف ما در انتخاب آثار نداشتن اجرای عموم در گذشته بود. شاید باگ ما عدم توجه به اجرای شهرستانی‌ها بود که مجبورند اندک شبی برای تثبیت در شهر خود اجرا بروند. ما تسهیلاتی دادیم و در نهایت دو کار از شهرستان به جدول اضافه شد تا جشنواره هامون با ۲۲ اثر برگزار شود.»

تئاتر , نمایش , تماشاخانه هامون ,

وی درباره کیفیت آثار گفت: «آثار فراتر از انتظار ما بود و با وجود فجر آثار خوبی به جشنواره راه یافت. دوست داشتم ۳۰ کار را معرفی کنم؛ اما با توجه به تک‌سالن بودن تماشاخانه هامون نیاز به برنامه ویژه‌ای است که دو کار در یک روز اجرا شود.»

دبیر جشنواره هامون درباره استقبال گروه‌های جوان از جشنواره گفت: «حجم استقبال ما را شوکه کرد و تلاش می‌کنیم به بهترین شکل جشنواره را برگزار کنیم. فراخوان نیروهای داوطلب دادیم که مورد استقبال قرار گرفته است.»

حجازی‌فر در بخشی از سخنانش به جشنواره تئاتر فجر نیز اشاره کرد و گفت: «جشنواره تئاتر فجر تا یک دوره کار خود را به‌خوبی انجام می‌داد و هر سال دو سه چهره به جریان تئاتر کشور معرفی می‌کرد. افراد تلاش می‌کردند کار درخوری تولید کنند تا به سالن دولتی دست یابند. سالی که کار رومئو و ژولیت من در جشنواره عروسکی برگزیده شد و من به‌سختی ۲۰ روز سالن به دست آوردم، احساس می‌کردم همه دنیا را دارم. غیررقابتی کردن جشنواره معنایی نداشت. اساتید مخالف رقابتی شدن بودند چون نمی‌خواستند آثارشان قضاوت شود.»

تئاتر , نمایش , تماشاخانه هامون ,

وی افزود: «با تئاتر خصوصی عده زیادی به تئاتر معرفی شدند، با اینکه سالن‌های تئاتر در هر بزنگاهی تعطیل می‌شوند و نمی‌دانم چرا. فجر دو تا سه ماه فرصت‌های تئاتری را از بین می‌برد. آثاری را که نمی‌دانند چه کنند به بخش فجر پلاس می‌دهند و به سالن هم ۲۰ تومان می‌دهند. احترام یعنی کار خارجی را به سالن خصوصی بدهند. برگزیده سوم آیینی سنتی را به فلان جا دادند اشتباه و این رویه اعتراضی ما است. می‌خواهیم با کمک سالن‌های دیگر به‌سمتی برویم که سال بعد به‌صورت بین‌المللی جشنواره برگزار کنیم. جشنواره می‌تواند به بخش خصوصی منتقل شود.»

حجازی‌فر درباره سختی کار تئاتر در دولت اخیر گفت: «تنها جایی که دولت زورش رسیده است تئاتر است؛ حتی زورش به حوزه پرورش آبزیان و بوی بد تهران نرسیده است. وضعیت بسیار سخت است. مثل این می‌ماند که مهمان بسیاری داری و باید به آنان توهم سیری دهی.»

وی افزود: «همان‌طور که مخاطب به ما اعتماد کرده است من هم می‌خواهم بچه‌های بااستعداد را معرفی کنم. جا برای بسیاری از افراد شاخص هست؛ اما تکلیف افراد جوان مشخص نیست.»

دبیر جشنواره هامون علی سرابی، پیام لاریان، ژاله صامتی و فرهاد مهندس‌پور را کنار خود به‌عنوان داوران جشنواره معرفی کرد و توضیح داد: «بخش انتخاب اثر برگزیده را به‌مفهوم مطلق داریم که در حال تشکیل انجمنی هستیم با حضور تئاتربین‌های حرفه‌ای. این افراد در طول سال کار می‌بینند و حمایت می‌کنند و به‌زعم خودشان با نوشته‌هایشان به دیگران پیشنهاد می‌دهند. این افراد را با کمک تیوال شناسایی کردیم که با اختیار تام به‌صورت آماتوری می‌نویسند. بین هفت تا ۱۰ نفر معرفی می‌کنیم که به آثار ستاره می‌دهند. به‌نظر من این افراد بیش‌ از هرکسی کار می‌بینند. بخشی از آرای این جایزه به داوران و بخشی نیز به انتخاب مستقیم تماشاگران برمی‌گردد.»

تئاتر , نمایش , تماشاخانه هامون ,

حجازی‌فر درباره دیگر جوایز گفت: «کنار جوایز بازیگری و کارگردانی اگر اتفاق مهمی در حوزه نور و لباس رخ دهد، داوران اعلام کنند جوایزی اعطا می‌کنیم. در بخش نمایشنامه‌نویسی داوران در حال خوانشند و امیدواریم به‌هنگام اعلام اسامی نامزدهای بخش صحنه‌ای نامزدهای این بخش هم اعلام شوند.»

وی درباره آینده آثار گفت: «گروه‌ها به اجرای عموم می‌روند و به‌صورت درصدی با آنان قرارداد بسته می‌شود. بخشی از کارها را نیز قرارداد می‌بندیم. به برگزیدگان بازیگری و کارگردانی ۱۰ میلیون جایزه می‌دهیم. نمایشنامه برگزیده هم در صورت تطابق با امکانات سالن برای چاپ و اجرا توسط هامون خریداری می‌شود تا به کارگردانان برای اجرا پیشنهاد داده شود.»

حجازی‌فر از نگاه هنرمندانه خود برخی از آثار به‌شدت خلاق را معرفی کرد و گفت: «بخشی از کارهای به‌نظر خوب و واجد نوعی جنونند که تحت تأثیر استعداد هنرمند قرار می‌گیرند. با وجود آماتوری بودن به‌شدت این آثار درخشانند.»

این هنرمند تئاتری درباره شرایط مالی جشنواره نیز توضیحاتی داد و گفت: «همکاری با نهادها احتمال و تصور خریده شدن را پدید می‌آورد و اینکه سیاست‌ها بر اساس مدیریت‌های کوتاه‌مدت مشکل‌ساز بوده‌اند. این کارها برنامه‌ریزی و مشاوره‌های درجه‌یک می‌خواهد. مهمترین هدف من از برگزاری جشنواره ایجاد اعتماد میان جامعه تئاتر و گروه‌های گمنام است. هدفم برگزاری مهمترین جایزه نمایشنامه‌نویسی کشور است. بچه‌های بااستعداد به‌سبب مسائل اقتصادی وقت نوشتن ندارند و می‌خواهم به‌واسطه دوستانی که پیدا کرده‌ام اسپانسری برای این برنامه بیابم.»

تئاتر , نمایش , تماشاخانه هامون ,

وی افزود: «تئاتر به‌شدت نیاز به کارها و آدم‌های جدید دارد. اسپانسر معنوی ما تیوال است. من بر سر ملاقات بانوی سالخورده مورد حمایت این گروه جوان قرار گرفتم با اینکه چهره شناخته‌شده‌ای نبودم و از همین رو در همه فعالیت‌هایم به حسن‌نیت جوانان تیوال واقفم و تلاش می‌کنم این گروه دوام بیاورند. اسپانسر مالی ما اول مارکت است. روز آخر همه هزینه‌هایم را علنی می‌گویم. این جشنواره بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون هزینه دارد که هامون بخش مهمی از آن را خودش تأمین کرده است.»

حجازی‌فر درباره حمایت دولت از جشنواره گفت: «درخواست تجهیزات از اداره‌کل هنرهای نمایشی دادیم که آقای کرمی دستور همکاری دادند؛ اما آقای اسدی گفتند به‌دلیل برگزاری فجر امکانش نیست. به‌نظرم پنج نور اسپات چندان تأثیری نمی‌گذاشت؛ اما تصمیم گرفتم خودم خریداری کنم.»

وی درباره فعالیت‌های مجازی تماشاخانه نیز گفت: «دوست داریم در سایت هامون فروش آثار و نظر مستقیم افراد را ببینیم و می‌خواهیم با شفافیت به این مهم برسیم.»

حجازی‌فر گفت: «ما حسابی روی فروش بلیت نکردیم و به‌نوعی پول فروش به گروه‌ها بازمی‌گردد و فقط هدف دیده شدن کار بچه‌ها است.»

اختتامیه جشنواره تئاتر هامون ۲۶ بهمن برگزار می‌شود که به‌گفته حجازی‌فر این اختتامیه به‌مثابه افتتاحیه رسمی سالن هامون خواهد بود.

اولین دوره جشنواره تئاتر هامون از ۱۵ بهمن‌ماه آغاز به کار می‌کند. پوستر این جشنواره را محمد روح‌الامین طراحی کرده است.

انتهای پیام/+

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن