فرهنگی

نگاهی دوباره به زندگی «رودکی»

نگاهی دوباره به زندگی «رودکی»

کتاب «رودکی»، نوشته اکبر نحوی، با نگاهی به زندگی و آثار رودکی سمرقندی از سوی انتشارات فرهنگستان زبان منتشر شد.

نگاهی دوباره به زندگی «رودکی» – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، به نقل از فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با توجه به تحولات فرهنگی در جامعه امروز، نیاز همه ایرانیان به بررسی‌های جدید علمی و مستمر دربارۀ تاریخ پر فراز و نشیب ایران‌زمین و دیانت و فرهنگ و تمدن آن، بیش از گذشته نمودار شده است. ازاین‌رو، دفتر پژوهش‌های فرهنگی با شناخت این امر و در جهت گسترش دیدگاه‌های همه‌جانبه و عمیق فرهنگی، تلاش مستمری را آغاز کرده و بر آن است تا با انتشار مجموعۀ «از ایران چه می‌دانیم؟» آگاهی‌های مهم و دقیق و سودمندی را در حوزه‌های گوناگون ایران‌پژوهی در دسترس همۀ دوستداران ایران و جوانان علاقه‌مند کشور قرار دهد.

مجموعۀ حاضر صد و چهل و چهارمین کتاب از سلسله انتشارات این دفتر است که به زندگی و آثار ابوعبدالله جعفر بن محمد رودکی سمرقندی اختصاص یافته است. مؤلف این کتاب آن را در چهار فصل تدوین کرده و در هر یک از این فصل‌ها کوشیده است تا کلیات و مهم‌ترین مطالب مربوط به آن فصل را بررسی کند.

فرهنگستان زبان , کتاب و ادبیات ,

در فصل نخست کوشش شده است تا با استناد به برخی از اخبار پراکنده و اطلاعاتی که از اشعار موجود رودکی به دست می‌آید زندگی‌نامه‌ای نسبتاً منسجم از او به دست داده شود. نویسنده در فصل دوم و فصل سوم به میراث ادبی رودکی اشاره می‌کند و در فصل پایانی نمونه‌هایی از اشعار او را، با شرح و توضیح کافی، به دست می‌دهد.

کتاب «رودکی»، نوشتۀ اکبر نحوی، عضو وابستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی است که دفتر پژوهش‌های فرهنگی آن را در ۸۶ صفحه و با شمارگان هزار نسخه، به بهای ۲۵ هزار تومان منتشر کرده است.

عزاداری فرزندان رودکی در رثای امام حسین(ع)؛ نگاهی به کربلاخوانی در تاجیکستان

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن