اقتصادی

نهضت ساخت داخل مختص شرایط تحریم نیست

نهضت ساخت داخل مختص شرایط تحریم نیست

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما در سال گذشته حدود ۳۰ میلیارد دلار واردات داشتیم که بخشی از این واردات اجتناب‌ناپذیر است ولی بخش عمده‌ی این واردات را می‌توان در داخل تولید کرد. ما ۱۰ میلیارد دلار از این مقدار را در برنامه ساخت داخل گذاشته‌ایم که حدود ۲ میلیارد دلار از آن در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی است.

نهضت ساخت داخل مختص شرایط تحریم نیست

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در حاشیه «دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت پتروشیمی» و در جمع خبرنگاران گفت: امروز تفاهم‌نامه‌ای برای ساخت تجهیزات داخلی به ارزش ۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزار یورو بین شرکت‌های سیراف انرژی و شرکت ماشین‌سازی اراک منعقد شد که این اقدام در راستای نهضت ساخت داخل صورت گرفت. در گذشته بسیاری از کالا و تجهیزات موردنیاز از خارج وارد می‌شد اما الان این اعتقاد وجود دارد که با استفاده از ظرفیت‌های داخلی این کالاها ساخته شوند.

رحمانی افزود: در این راستا وزارت صمت در تلاش است تا کمک کند این فرهنگ تولید داخل بین بخش‌های خصوصی اعتلا پیدا کند و امروز شما دیدید که این شرکت‌ها به این باور رسیده‌اند و در این مسیر قدم‌های مهمی در حال برداشتن است.

وی ادامه داد: ما در این مراسم تنها تفاهم‌نامه‌هایی را به عنوان نمونه رسانه‌ای کردیم تا این روحیه خودباوری در بین همه تولیدکنندگان تقویت شود و مطمئن باشید از این دست تفاهم‌نامه‌ها با پیگیری‌هایی که انجام میدهیم روزانه در اقصی نقاط کشور در حال انعقاد هستند و این نهضت ساخت داخل ادامه خواهد داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه نهضت ساخت داخل با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر رونق تولید در دست پیگیری است و این نهضت مختص شرایط امروز یا به عبارتی شرایط تحریم نیست، اظهار داشت: ما به نحوی در حال ساختارسازی هستیم و روی این برنامه کار می‌کنیم که در هر شرایطی این نهضت به عنوان راهبرد حل مشکلات اساسی کشور و نجات اقتصاد ما از برخی معضلات مثل واردات بی‌رویه در نظر گرفته شود.

وی اضافه کرد: مردم نیز وقتی این تلاش و کوشش را دیدند به خوبی از این نهضت استقبال کردند و امروز جمع‌بندی همه دوستان این بود که ادامه راه شهیدان بزرگی همچون شهید قاسم سلیمانی در حوزه اقتصادی و صنعت و معدن و تجارت مستلزم توجه به تولید ملی و ساخت داخل است.

رحمانی در پایان تاکید کرد: ما در سال گذشته حدود ۳۰ میلیارد دلار واردات داشتیم که بخشی از این واردات اجتناب‌ناپذیر است ولی بخش عمده‌ی این واردات را می‌توان در داخل تولید کرد. ما ۱۰ میلیارد دلار از این مقدار را در برنامه ساخت داخل گذاشته‌ایم که حدود ۲ میلیارد دلار از آن در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی است. ما امیدواریم که در راستای برنامه‌ریزی‌های انجام شده ذیل نهضت ساخت داخل بتوانیم تمامی قطعاتی که در توان‌مان هست را داخلی‌سازی کنیم و این نهضت ادامه دارد.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن