تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۵
کد خبر : 61660

منوی دیجیتال: راهکار جدید جذب مشتریان در رستوران ها در دوران اپیدمی کرونا

منوی دیجیتال: راهکار جدید جذب مشتریان در رستوران ها در دوران اپیدمی کرونا

منوی دیجیتال: راهکار جدید جذب مشتریان در رستوران ها در دوران اپیدمی کرونا شیوع ویروس کرونا تاثیر زیادی بر زندگی انسان در تمام دنیا داشت. بسیاری از اتفاقات بر بستر آنلاین انتقال یافت تا بتوا..

منوی دیجیتالمنوی دیجیتال: راهکار جدید جذب مشتریان در رستوران ها در دوران اپیدمی کرونا

شیوع ویروس کرونا تاثیر زیادی بر زندگی انسان در تمام دنیا داشت. بسیاری از اتفاقات بر بستر آنلاین انتقال یافت تا بتوان به شکل بهینه‌تری با این ویروس مقابله کرد. از جمله این اتفاقات رو آوردن رستوران‌ها، فست فودها و کافی‌شاپ‌ها به منوی دیجیتال بود.

استفاده از منوی دیجیتال به منظور جلوگیری از انتشار ویروس، صرفه‌جویی در هزینه راه‌اندازی رستوران یا کافی شاپ و اطمینان از اینکه مشتریان به‌روزترین پیشنهادهای شما را مشاهده می‌کنند، از هر نظر مفید است. اما سوال این است که منوی دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

منوی دیجیتال چیست؟

حتما برای شما هم پیش آمده که به رستوران، فست فود و یا کافی‌شاپی بروید و به جای منوی اصلی تنها یک کد QR به شما ارائه کنند. در این هنگام شما با اسکن این QR به صفحه منوی رستوران هدایت می‌شوید؛ این همان منوی دیجیتال است. در واقع می‌توان گفت منوی دیجیتال یا منوی QR کد، نسخه دیجیتالی یک منو است که مشتریان می‌توانند از طریق اسکن یک کد در گوشی هوشمند خود، آن را مشاهده کنند. QR مخفف کلمه «quick response» به معنای پاسخ سریع است؛ دقیقاً همان چیزی است که مشتریان در محیط رستوران یا کافه به آن نیاز دارند.

QR کد، به شکل یک سریال مربعی، چیزی شبیه به بارکد محصولات در فروشگاه‌های مواد غذایی، در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. با اسکن این کد، مشتری به طور خودکار به یک وب‌سایت یا برنامه منتقل شده و اطلاعات کد، به یک منوی قابل خواندن، تبدیل می‌شود.

شایان ذکر است که مشتریان با استفاده از منوی دیجیتال نه تنها قادر به مشاهده منوی شما هستند، بلکه می‌توانند همانجا سفارش دهند و به صورت آنلاین پرداخت کنند.

چگونه برای رستوران یا کافی شاپ، منوی دیجیتال سفارش دهیم؟

در حال حاضر روش‌های مختلفی برای ایجاد منوی دیجیتال وجود دارد؛ ابزارهای رایگان و شرکت‌های نرم‌افزاری!

در حالت اول برای ایجاد منوی دیجیتال، هیچ هزینه‌ای نباید پرداخت کند؛ اما طبیعتاً قادر به استفاده از امکاناتی همچون سفارشی سازی منو، تغییر رنگ، اضافه کردن آیتم‌های سفارشی و … نخواهید بود. علاوه بر این، در صورتی که ابزار آنلاینی که شما از خدمات آن برای ساخت منوی دیجیتال استفاده کرده‌اید، دچار مشکل شده یا به هر دلیلی از دسترس خارج شود، قطعاً منوی رستوران یا کافه شما هم دچار مشکل خواهد شد و این احتمالاً آخرین چیزی است که یک کسب‌وکار برای جلب رضایت مشتری به آن نیاز دارد!

به همین دلیل، استفاده از خدمات شرکت‌های نرم‌افزاری برای سفارش منوی دیجیتال توصیه می‌شود. معمولاً چنین شرکت‌هایی علاوه بر Digital Menu، خدمات دیگری همچون نرم افزار کافی شاپ ، رستوران و … هم دارند که به شما در مدیریت و حسابداری هرچه بهتر، کمک می‌کنند. شما می‌توانید با یکپارچه سازی تمامی این پلتفرم‌ها با یکدیگر، تجربه‌ای متفاوت از مدیریت یک رستوران یا کافه تجربه کنید. معمولاً این شرکت‌ها، خدمات پشتیبانی خوبی دارند و منو را درست مطابق با ویژگی‌های برند شما و البته پرسونای مخاطبتان طراحی می‌کنند.

تفاوت منو برد دیجیتال و منوی دیجیتال چیست؟

منو برد دیجیتال شکل دیگری از انواع منو است که از طریق یک صفحه نمایش LCD به نمایش گذاشته شده و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. حتماً شما هم نمونه این منوها را در رستوران‌های «خانه کنتاکی» در سراسر ایران، مشاهده کرده‌اید.

اصلی‌ترین تفاوت منوی دیجیتال با منو برد دیجیتال این است که از نمایشگرها، نه تنها برای نمایش منو بلکه برای نمایش هر تصویر دیگری هم می‌توان استفاده کرد. اما چه چیزی موجب ارجحیت منوهای دیجیتال به این نوع منوها می‌شود؟

همان‌طور که در ابتدای مطلب هم گفته شد، شیوع ویروس کرونا، یکی از دلایل اصلی محبوبیت منوهای دیجیتال است. با استفاده از این منوها، مشتریان از طریق QR کدی که روی میزشان قرار گرفته است، به منو دسترسی داشته باشند. درواقع بدون هیچ ازدحامی در نزدیکی پیشخوان، کارکنان سفارش مشتریان را دریافت می‌کنند. این در حالی است که برای استفاده از منو برد دیجیتال، مشتریان برای ثبت سفارش، به پیشخوان مراجعه کنند که منجر به ازدحام، تشکیل صف و گاهاً بحث بین مشتریان و یا شاید کارکنان می‌شود!

چرا باید از منوی دیجیتال استفاده کنید؟

منوی دیجیتال

کاهش هزینه‌های رستوران یا کافه تا رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در دوران شیوع ویروس کرونا، از جمله دلایل استفاده از منوی دیجیتال است. در ادامه به مهم‌ترین دلایل استفاده از Digital Menu اشاره می‌کنیم:

عدم نیاز به‌اشتراک‌گذاری منو بین مشتریان

با توجه به آنچه که در خصوص منوی QR کد گفته شد، با استفاده از این منوها، دیگر نیازی به‌اشتراک‌گذاری منوهای کاغذی بین مشتریان نیست. این مسئله نه تنها از انتشار میکروب‌ها بین افراد مختلف جلوگیری می‌کند، بلکه دسترسی افراد از نقاط مختلف رستوران را به منو راحت‌تر می‌کند.

کاهش هزینه‌های رستوران و کافه

در بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها، منو به طور مرتب تغییر می‌کند؛ چیزی به منو اضافه یا کم می‌شود! اگر منو کاغذی باشد، تغییر هر دفعه آن قطعاً هزینه زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. این در حالی است که با استفاده از منوی دیجیتال، می‌توان هر تغییری را به صورت دیجیتال و از راه دور با کمترین هزینه، انجام داد.

کاهش ارتباط کارکنان با مشتریان

رعایت فاصله اجتماعی، یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعاتی بود که مردم در طی همه‌گیری کرونا با آن روبه‌رو شدند. با استفاده از منوی QR کد، ارتباط و نزدیکی بین کارکنان و مشتریان کاهش می‌یابد.

بهبود تجربه مشتری

ثبت سفارش به صورت رو در رو با کارکنان و در پیشخوان، استرس و فشار زیادی هم به کارکنان و هم به مشتریان وارد می‌کند. در واقع با استفاده از منوی دیجیتال، مشتریان می‌توانند بدون آنکه نگران افراد پشت سر خود باشند، به راحتی سفارش خود را ثبت و در صورت لزوم تغییر دهند!

افزایش سرعت سرویس‌دهی

یکی دیگر از مواردی که به بهبود عملکرد مجموعه شما از طریق استفاده از منوی دیجیتال کمک می‌کند، افزایش سرعت سرویس‌دهی به مشتریان است. با استفاده از این منوها، مشتریان به محض آنکه سر میز بنشینند، قادر به ثبت سفارش هستند؛ درواقع نیازی نیست تا منتظر بمانند تا یکی از کارکنان متوجه حضور آنها شوند.

به روز رسانی منو در کوتاه‌ترین زمان ممکن

اگر در حین کار، مواد غذایی شما به اتمام رسید، می‌توانید از طریق منوی دیجیتال در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مشتریان را مطلع کنید. در نتیجه دیگر نیاز نیست تا هر بار تغییرات ایجاد شده را برای هر مشتری به صورت جداگانه توضیح دهید.

طراحی بهتر منو

طراحی منوی دیجیتال، به مراتب راحت‌تر و البته کم هزینه‌تر از سایر انواع منوی رستوران و کافی شاپ است. با استفاده از این نوع منو، می‌توانید هر روز موارد پیشنهادی و ویژه را به شکل متفاوتی به مشتریان عرضه کنید.

نمایش تصویر غذاها

در منوهای چاپی و کاغذی، نمایش تصویر تمامی غذاها، قطعاً غیرممکن است! در حالی که با استفاده از منوی QR کد می‌توانید به راحتی تصویری با کیفیت از تمام غذاها در اختیار مشتریان قرار دهید. قطعاً عکس غذاها، توجه مشتریان را به خود جلب کرده و آنها را به ثبت سفارش ترغیب می‌کند.

سپیدز؛ محبوب‌ترین ارائه کننده نرم‌افزارهای رستوران، فست فود و کافی شاپ

منوی دیجیتال

تا اینجا حتما با کاربردها و اهمیت منوی دیجیتال آشنا شد‌ه‌اید. استفاده از منوی دیجیتال به شما کمک خواهد کرد تا ارتباط بهتری با مشتریان برقرار کنید. در کنار این ابزار، استفاده از نرم افزار رستوران، فست فود و یا کافی شاپ و همچنین باشگاه مشتریان می‌تواند در افزایش بهره‌وری و سود شما اثرگذار باشد. شرکت سپیدز به عنوان محبوب‌ترین نرم افزار رستورانی با بیش از ۲۰ سال سابقه اقدام به آماده سازی منوی دیجیتال کرده است. یکی از ویژگی‌های این منوی دیجیتال امکان اتصال آن به نرم افزار رستورانی مجموعه است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۳۰ تماس بگیرید.

این مطلب توسط شرکت های ثالث به عنوان بیانیه مطبوعاتی یا رپورتاژ آگهی ارسال شده و گجت نیوز در قبال موارد مندرج در آن مسئولیتی ندارد.منبع گجت نیوز

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.