اقتصادی

مشکلی از نظر تولید شیر و گوشت برای شب عید وجود ندارد

مشکلی از نظر تولید شیر و گوشت برای شب عید وجود ندارد

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی گفت:‌ مشکلی از نظر تولید و کیفیت شیر و گوشت برای شب عید وجود ندارد.

مشکلی از نظر تولید شیر و گوشت برای شب عید وجود ندارد

مرتضی رضایی امروز در حاشیه همایش رونمایی از دستاوردهای صنعت زنبورداری اعلام کرد: تولید تخم‌مرغ در کشور به یک میلیون تن، تولید گوشت مرغ ۲.۵ میلیون تن، تولید گوشت قرمز به حدی مناسب شده که تولیدکنندگان برای فروش باید حمایت شوند وتولید شیر به ۱۱ میلیون تن می‌رسد

وی با بیان اینکه رشد جمعیت ۱.۲ درصد است، گفت: در عین حال رشد تولید کشاورزی سالانه ۴ تا ۶ درصد است و این از نظر تولید محصولات کشاورزی و غذایی اطمینان خاطری ایجاد می‌کند که مشکلی نیست.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: مردم نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشند زیرا تولیدکنندگان دام و طیور شب و روز زحمت می‌کشند.

رضایی گفت:‌۱۷ هزار مرغداری در کشور شب و روز کار می‌کنند و محصول مورد نیاز را تولید می‌کنند.

وی در مورد گوشت قرمز گفت: سه پیشنهاد ارائه کرده‌ایم یکی کاهش واردات، دوم خرید ذخایر استراتژیک از محل منابع داخلی برای روزهایی که تقاضا افزایش پیدا می‌کند و همچنین حمایت از قیمت محصول در بازار دنبال می‌شود.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی همچنین از طرح بسته‌بندی گوشت قرمز در شهرهای بزرگ مانند تهران خبر داد و گفت:‌هدف این است که واسطه‌ها حذف شوند و هر روز به تعداد مناسبی ذبح دام انجام شود تا گوشت مورد نیاز مردم تأمین شود و اگر کمبود گوشت احساس شد از ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام به بازار عرضه می‌کنیم.

رضایی این نکته را هم گفت: توجه به تولید گوشت باعث شده ۱۶۰ هزار گوساله پرواربندی شده اضافه تولید شوند و مشکلی از نظر گوشت قرمز نداشته باشیم.

وی همچنین در مورد شایعات اخیر درباره سلامت شیر گفت: شیر و محصولات دامی ایران دارای یکی از سخت‌گیرانه‌ترین استانداردهای سلامتی است که برای شیر۱۰۰ نانو گرم به عنوان معیار است که این میزان در ایالات متحده آمریکا ۵۰۰ نانوگرم است و در مورد هر نوع آلودگی حدمجازی تعریف شده که البته شیر تولیدی دامداری‌های ما زیر این معیار یعنی در حد ۶۰ و ۷۰ است و حتی در برخی موارد شیر عاری از آفلاتوکسین است. البته ممکن است در مورد برخی از دام‌های مریض یا دام‌هایی که از علوفه کپک‌زده استفاده کردند آفلاتوکسین موجود باشد اما به طور کلی شیر یک غذای فراسودمند و بسیار مفید است.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه خودم هر روز شیر می‌خورم، گفت: مردم نباید از مصرف شیر غفلت کنند.

رضایی همچنین در مورد وابستگی به واردات خوراک دام گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی که در حال حاضر وجود دارد مجبور هستیم تولیدات محصولات اساسی مانند گندم و سایر محصولات استراتژیک را در اولویت قرار دهیم و نهاده‌‌های دامی شامل ذرت و سویا که دو محصول آب‌بر هستند از خارج وارد کنیم، چون امکان تولید انبوه در کشور وجود ندارد.

وی در مورد تولید ژل رویال گفت: زنبور عسل غیر از محصول عسل ژله رویال تولید می‌کند که برای پرورش ملکه زنبور عسل به کار می‌رود و بسیار مفید است و در واقع اکسیر جوانی به شمار می‌رود.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن