تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۶
کد خبر : 595687

مزایا و معایب شغل رانندگی در چیست؟

مزایا و معایب شغل رانندگی در چیست؟

  مزایا و معایب شغل رانندگی در چیست؟   شغل رانندگی یکی از شغل‌های پرتقاضا بوده و بسیاری از شرکت‌ها، ادارات، کارخانه‌ها و کسب‌وکارها به دنبال استخدام راننده هستند. از طرف دیگر، باتوجه به این که رانندگی نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تخصص ویژه‌ای ندارد، کارجویان زیادی تمایل دارند در این حرفه مشغول به کار

 

مزایا و معایب شغل رانندگی در چیست؟

 

شغل رانندگی یکی از شغل‌های پرتقاضا بوده و بسیاری از شرکت‌ها، ادارات، کارخانه‌ها و کسب‌وکارها به دنبال استخدام راننده هستند. از طرف دیگر، باتوجه به این که رانندگی نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تخصص ویژه‌ای ندارد، کارجویان زیادی تمایل دارند در این حرفه مشغول به کار شوند. شغل رانندگی هم مانند هر شغل دیگری دارای مزایا و معایب متعددی است که بهتر است افراد علاقه‌مند به رانندگی، پیش از شروع فعالیت در این حوزه با آن‌ها آشنا شوند.

به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم علاوه بر معرفی شغل رانندگی، مهارت‌های موردنیاز این شغل و شرح وظایف راننده، مزایا و معایب مختلف رانندگی را بررسی کنیم.

معرفی شغل رانندگی

یک راننده مسئولیت جابه‌جایی مسافران یا حمل و نقل اجناس و بارها را بر عهده دارد. رانندگان بسته به این که از چه وسیله نقلیه‌ای استفاده می‌کنند و راننده کامیون، راننده ترانزیت، راننده‌تاکسی، راننده موتورسیکلت و… باشند، بایستی گواهینامه مخصوص پایه یک، گواهینامه پایه دو یا گواهینامه موتور داشته باشند. فرصت های شغلی مختلفی برای رانندگان وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به استخدام راننده پایه دو و پایه یک در شرکت‌های راه‌وترابری، فرودگاه‌ها، اداره پست و تعاونی‌های مسافربری اشاره کرد.

مهارت‌های موردنیاز یک راننده

یک راننده برای انجام وظایف خود باید دارای مهارت‌های فنی و نرم مختلفی باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسلط کامل به تکنیک‌ها و اصول رانندگی ایمن و عالی
 • آشنایی کامل با قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی
 • داشتن درک اجتماعی و روحیه مسئولیت‌پذیری
 • مهارت‌های ارتباطی مناسب برای برقراری ارتباط موثر با مسافران و دیگر افراد
 • آشنایی با تعمیر و اطلاعات فنی خودرو
 • مدیریت زمان
 • داشتن توانایی بدنی مناسب
 • آشنایی کامل با اصول ایمنی و بهداشتی مرتبط با رانندگی
 • شناخت کامل جاده‌ها و خیابان‌ها و داشتن دانش و اطلاعات خوب جغرافیایی
 • داشتن صبر و آرامش بسیار در هنگام رانندگی
 • داشتن رفتار مودبانه و محترمانه در هنگام برخورد با دیگران

شرح وظایف راننده

وظایف راننده به محل استخدام راننده بستگی داشته و نمی‌توان وظایف یکسانی برای همه رانندگان در نظر گرفت. به‌عنوان مثال وظایف راننده کامیون با وظایف یک راننده‌تاکسی فرق خواهد داشت. اما با این حال یک سری وظایف عمومی برای رانندگان وجود دارد که از جمله مهم‌ترین این وظایف می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بررسی و ارزیابی جداول زمانی حرکت و هماهنگی با مسئولین مربوطه برای حرکت در مسیرهای مختلف
 • مهارت رانندگی مناسب در مسیرهای طولانی
 • آشنایی کامل با قوانین راهنمایی و رانندگی و رعایت کلیه این مقررات
 • آگاهی داشتن از اصول ایمنی راه و خودرو و رعایت همه این مسائل
 • گزارش نویسی حوادث پیش‌آمده در جاده برای ارائه به مسئولین مربوطه
 • برقراری ارتباط مناسب با مسافرین و افراد مختلف
 • حل‌کردن مشکلات غیرقابل‌پیش‌بینی و غیرمترقبه مانند تعمیرات اولیه وسایل نقلیه یا تعویض لاستیک پنچر شده
 • سرویس به‌موقع خودرو و تمیز نگه‌داشتن آن
 • دریافت کرایه و بلیت از مسافران خود
 • دارا بودن گواهینامه رانندگی
 • آشنایی کامل نسبت به مسیرها

مزایا و معایب شغل رانندگی

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، شغل رانندگی نیز مانند مشاغل دیگر، دارای مزایا و معایب مختلفی است. در ادامه برای آگاهی افرادی که به دنبال فرصت‌های استخدام راننده هستند، به تعدادی از مهم‌ترین مزایا و معایب شغل رانندگی خواهیم پرداخت.

مزایای شغل رانندگی

از جمله مهم‌ترین مزایای شغل رانندگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رئیس خود بودن در بسیاری از موارد

رانندگانی مانند رانندگان کامیون و رانندگان تاکسی‌های اینترنتی که به‌صورت مستقل کار می‌کنند، خودشان می‌توانند ساعات کاری خود را تعیین نموده و هر زمان که تمایل داشتند، به استراحت بپردازند. در واقع خودشان رئیس خود هستند.

امکان سفرهای داخلی و خارجی

برخی از رانندگان مانند راننده کامیون و راننده ترانزیت در قالب رانندگی و شغل خود به شهرها و کشورهای مختلفی سفر کرده و می‌توانند علاوه بر کسب درآمد، از زیبایی‌های شهرها و آثار مختلف لذت ببرند.

عدم نیاز به مدرک دانشگاهی

معمولا داشتن مدرک دانشگاهی جزو شرایط استخدام راننده نیست؛ بلکه افرادی که دیپلم داشته و در مواردی حتی افرادی با مدرک زیر دیپلم، می‌توانند در این شغل مشغول به کار شده و موفق شوند.

عدم نیاز به پشت‌میزنشینی

بسیاری از افراد علاقه‌ای به پشت‌میزنشینی و کارمند بودن ندارند و از این‌گونه مشاغل خوششان نمی‌آید. شغل رانندگی برای افرادی با این ویژگی بسیار مناسب است. چرا که می‌توانند در مسیرهای مختلف رانندگی کرده و دچار روزمرگی و پشت‌میزنشینی نشوند.

بازار کار مناسب

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، بازار کار رانندگی مساعد بوده و فرصت های شغلی مختلفی برای افراد علاقه‌مند به شغل رانندگی وجود دارد. به‌گونه‌ای که رانندگان با کمی جستجو در سایت‌های کاریابی می‌توانند شغل مناسب خود را پیدا کرده و درآمد مناسبی داشته باشند.

معایب شغل رانندگی

از جمله مهم‌ترین معایب شغل رانندگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خطر انواع تصادف

رانندگان با وجود رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و حضور و راهنمایی پلیس راهنمایی و رانندگی نیز ممکن است به دلایل مختلفی همچون لغزندگی جاده‌ها، رانندگی نامناسب سایر رانندگان، شرایط نامناسب آب‌وهوایی و ترافیک، با خطرات مختلفی مواجه شده و دچار تصادف شوند.

رانندگی در شب

یکی از چالش‌های رانندگان مختلف، رانندگی در شب است. اما در بسیاری از موارد ممکن است یکی از شرایط استخدام راننده، توانایی رانندگی در ساعات مختلف شبانه‌روز باشد. در این صورت او مجبور خواهد بود در شب نیز رانندگی کند.

تعمیر خودرو

باتوجه به این که بعضی از رانندگان برای مدت طولانی در سفر بوده و امکان دارد در برخی از مناطق دسترسی به تعمیرکار نداشته باشند، خراب‌شدن ماشین و نیاز به تعمیر آن می‌تواند چالش بزرگی برای آن‌ها باشد. به همین دلیل، رانندگان بهتر است با اصول و تکنیک‌های مربوط به تعمیرات خودرو آشنا باشند تا در صورت نیاز، خودشان توانایی تعمیر آن را داشته باشند.

رانندگی طولانی مدت

رانندگی در مسیرهای طولانی یکی دیگر از معایب شغل رانندگی محسوب می‌شود. بعضی از رانندگان مجبور هستند به تنهایی و بدون کمک شاگرد شوفری برای مدت طولانی بیدار بوده و رانندگی کنند که بسیار دشوار خواهد بود.

دوری از خانه و خانواده

دوری از خانه و خانواده، یکی دیگر از معایب شغل رانندگی است. برخی از رانندگان به‌ویژه رانندگان ماشین‌های سنگین مجبور هستند برای مدت طولانی از خانواده دور بوده و در سفر باشند که این موضوع نیز یکی دیگر از سختی‌های رانندگی خواهد بود.

جمع‌بندی و سخن پایانی

در این مقاله به معرفی شغل رانندگی، مهارت‌های موردنیاز این شغل و شرح وظایف راننده پرداخته و مزایا و معایب شغل رانندگی را بررسی کردیم. همان‌طور که گفته شد، بازار کار رانندگی نسبتا مساعد بوده و بسیاری از کارخانه‌ها، سازمان‌ها و ادارات به دنبال استخدام راننده هستند. در نتیجه، شما می‌توانید با کمی جستجو در سایت‌های کاریابی به موقعیت شغلی دلخواه خود در این حوزه دست پیدا کرده و درآمد ماهیانه مناسبی داشته باشید.

 

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.