تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹
کد خبر : 16409

مروری بر برنامه‌های رمضانی تلویزیون/ تکلیف افطار شبکه ۳ روشن شد

مروری بر برنامه‌های رمضانی تلویزیون/ تکلیف افطار شبکه ۳ روشن شد

مروری بر برنامه‌های رمضانی تلویزیون/ تکلیف افطار شبکه ۳ روشن شد “مثل ماه” شبکه ۳ آخرین برنامه‌ای بود که تکلیف خودش را برای رمضان ۱۳۹۹ روشن کرد؛ مجری “مخاطب خاص” و “چراغانی” حالا روی صندلی ویژه برنامه رمضانی می‌نشیند. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بعد از اعلام برنامه‌های رمضانی و گزارش تفصیلی تسنیم از ویژه‌های سحر و افطار و سریال‌های نمایشی، شبکه ۳ تکلیف برنامه افطار خودش را هم روشن کرد. “مثل ماه” که با اجرای رسالت بوذری در ماه رمضان روی آنتن می‌رود. این برنامه قرار است به مسائل اجتماعی و دینی بپردازد و مهمانان از شهرهای مختلف حضور پیدا خواهند کرد و از زندگی و اتفاقات خاص خود صحبت می‌کنند. این برنامه به تهیه‌کنندگی “هادی آشتیانی” از ساعت ۱۹ و قبل افطار روی آنتن خواهد رفت.
با پیگیری‌های خبرنگار تسنیم مشخص شد که مهمانان برنامه با قصه‌های تازه و جذابش روی صندلی “مثل ماه” می‌نشینند. داستان زندگی‌شان را می‌گویند تا مخاطب به جایی می‌رسد که مهمان این ویژه بنرامه جایی ارتباط خاصی با خداوند پیدا کرده است. “مثل ماه” تا قبل از اذان مغرب و افطار روی آنتن خواهد بود.
پیش ..

مروری بر برنامه‌های رمضانی تلویزیون/ تکلیف افطار شبکه ۳ روشن شد

"مثل ماه" شبکه ۳ آخرین برنامه‌ای بود که تکلیف خودش را برای رمضان ۱۳۹۹ روشن کرد؛ مجری "مخاطب خاص" و "چراغانی" حالا روی صندلی ویژه برنامه رمضانی می‌نشیند.

مروری بر برنامه‌های رمضانی تلویزیون/ تکلیف افطار شبکه 3 روشن شد – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بعد از اعلام برنامه‌های رمضانی و گزارش تفصیلی تسنیم از ویژه‌های سحر و افطار و سریال‌های نمایشی، شبکه ۳ تکلیف برنامه افطار خودش را هم روشن کرد. "مثل ماه" که با اجرای رسالت بوذری در ماه رمضان روی آنتن می‌رود. این برنامه قرار است به مسائل اجتماعی و دینی بپردازد و مهمانان از شهرهای مختلف حضور پیدا خواهند کرد و از زندگی و اتفاقات خاص خود صحبت می‌کنند. این برنامه به تهیه‌کنندگی "هادی آشتیانی" از ساعت ۱۹ و قبل افطار روی آنتن خواهد رفت.

با پیگیری‌های خبرنگار تسنیم مشخص شد که مهمانان برنامه با قصه‌های تازه و جذابش روی صندلی "مثل ماه" می‌نشینند. داستان زندگی‌شان را می‌گویند تا مخاطب به جایی می‌رسد که مهمان این ویژه بنرامه جایی ارتباط خاصی با خداوند پیدا کرده است. "مثل ماه" تا قبل از اذان مغرب و افطار روی آنتن خواهد بود.

پیش از این هم برنامه‌های رمضانی دیگر تلویزیون مشخص شده‌اند که در ادامه مروری بر اتفاقات رمضانی تلویزیون خواهیم داشت:

شبکه ۱؛ "ماه خدا" و "دعوت"

ماه مبارک رمضان، تلویزیون به‌طور ویژه به سحر و افطار می‌پردازد و برای آن برنامه‌های متنوعی را پیش‌بینی کرده است. یکی از این برنامه‌ها «ماه خدا» است که از شبکه یک سیما سحرهای ماه مبارک روی آنتن می‌رود. محمد تورنگ مدیر گروه معارف شبکه یک سیما در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که مجری برنامه "ماه خدا" سحرگاهی شبکه یک سیما، حسن سلطانی است و حجت‌الاسلام رفیعی به‌عنوان کارشناس ثابت برنامه، با موضوع ادعیه در قرآن از اول تا پایان ماه مبارک رمضان هر سحرگاه دو ساعت قبل از اذان صبح روی آنتن خواهند رفت.

برخی از صاحب‌نظران اعتقاد داشتند که سال گذشته "ماه خدا" نتوانست آن مقبولیت و جذب مخاطب را همچون سنوات قبل به‌همراه داشته باشد و جای خالی بحث تخصصی و کارشناسی ویژه‌تر در آن دیده می‌شد. باید دید تهیه‌کننده برنامه و مجری توانمندش برای جلب توجه مخاطب در سحرگاه تلویزیون چه تمهیدات و برنامه‌هایی را در دستور کارشان قرار داده‌اند.

فضل‌الله شریعت‌پناهی مدیر گروه اجتماعی شبکه یک سیما با اشاره به اینکه "دعوت" رویکرد متفاوتی نسبت به سال قبل دارد به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: "دعوت" مثل سال قبل روی ازدواج و گفت‌وگو با زوج‌های جوان، متمرکز نمی‌شود اما با همان مجری (حجت‌الاسلام برمایی) و تهیه‌کننده (مجتبی کشاورز) روی آنتن خواهند رفت. امسال بحث تقویت و بنیان خانواده را در دستور کارشان دارند و پایشان را فراتر از چطور آشنا شدن زوج‌ها و موانع و اتفاقات ازدواج‌شان، می‌گذارند. امسال مخاطب حتماً سفره افطار را در برنامه می‌بیند؛ افطار خوردن و دعا کردن و… .

وی در خصوص شرایط کرونایی و تصویربرداری برنامه "دعوت" تأکید کرد: دو راهکار داریم؛ طرح اصلی ما کنار مهمانان برنامه، چند تماشاگر که مرتبط با موضوع و ماجراهای مهمانان برنامه‌اند سعی کردیم با توجه به شرایط کرونا، این تعداد را کمتر کنیم و البته به موضوع مخاطبان و تماشاگران خارج از تهران توجه داشتیم که باعث ایجاد مشکل و بیماری برای عوامل و دست‌اندرکاران برنامه می‌شود.

شریعت‌پناهی در خصوص اجرای حجت‌الاسلام برمایی، گفت: ایشان سال گذشته برای اولین بار، برنامه‌ای اجرا کردند و نواقصی در برنامه بود اما در عین حال استقبال خوبی از مباحث برنامه داشتند و به این نتیجه رسیدیم که امسال با مباحث ویژه سبک زندگی و خانواده، به‌هنگام افطار روی آنتن شبکه ۱ سیما بروند.

وی با اشاره به برنامه‌های دیگر رمضانی شبکه، افزود: مسابقه "ایران" تکلیفش به‌طورکامل روشن نیست اما احتمالاً همان دو روز چهارشنبه و پنجشنبه در جای خودش بعد از پخش سریال روی آنتن می‌رود. اگر مشکلات ناشی از کرونا برطرف شود برنامه "فرمول یک" با پرداختن به چهره‌های مردمی در چند قسمت به‌مناسبت عید فطر پخش خواهد شد.

شبکه ۲؛ "خوان‌نیاز، "بچه محل" عمو پورنگ و برنامه شبانه سلوکی

حبیب میدانچی مدیر طرح و برنامه و سرپرست گروه اجتماعی فرهنگی شبکه ۲ سیما در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره رمضانی‌های شبکه، گفت: برنامه "خوان‌نیاز" مثل سال گذشته، برنامه سحرگاه امسال شبکه ۲ است؛ ۷۵ دقیقه با مجری کاملاً تلویزیونی که هنوز به قطعیت نرسیده‌ایم. فضای برنامه همراه با نیایش و مناجات و گفت‌وگوهای اخلاقی و معارفی، ایام رمضان روی آنتن خواهند رفت.

او درباره برنامه ویژه برای افطار شبکه ۲، تأکید کرد: برنامه "بچه محل" عمو پورنگ که ایام نوروز زنده و ویژه شبکه دو سیما بود در ایام ماه مبارک رمضان هم این ویژه‌برنامه را تولید می‌کند و با فضای کاملاً خانوادگی به‌عنوان مرجعی در برنامه‌های رمضانی سیما، روی آنتن خواهند رفت. این برنامه همچون ایام نوروز، هم اجرای داریوش فرضیایی (عمو پورنگ) را به‌همراه خود دارد و هم کارهای نمایشی روی آنتن می‌بینیم.

میدانچی در خصوص برنامه شبانه شبکه دو سیما گفت: احتمالاً برنامه شبانه بعد از گفت‌وگوی ویژه خبری به‌تهیه‌کنندگی و اجرای محمد سلوکی با موضوعات روز اجتماعی منعطف به مفاهیم ماه مبارک رمضان پخش خواهد شد.

شبکه ۳؛ نجم‌الدین شریعتی و رسالت بوذری با "ماه من" و "مثل ماه"

میثم فکری مدیر گروه معارف شبکه سه در پاسخ به این سؤال که مجری برنامه «سمت خدا»، سحرگاه شبکه سه را امسال هم اجرا خواهد کرد به خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: نجم‌الدین شریعتی مجری برنامه سحرگاهی ما است و هر روز "ماه من" مهمانانی دارد اما کارشناس ثابت "حجت‌الاسلام حامد کاشانی" خواهد بود.

بالأخره برنامه افطار شبکه ۳ هم به رسالت بوذری واگذار شد؛ برنامه‌ای که نامش "مثل ماه" است و هر روز ساعت ۱۹ روی آنتن می‌رود.

شبکه ۵؛ از خلوتگه عارفان تا عقیق

شاعر مشهدی قرار است امسال برنامه "خلوتگه عارفان" شبکه ۵ سیما را اجرا کند. صابر خراسانی برای اولین تجربه اجرا، ۳۰ روز برنامه رمضانی دارد، اتفاقی که به‌تعبیر توحید عرب تهیه‌کننده این برنامه تلویزیونی برای اولین بار در یک ساعت قبل از اذان صبح می‌افتد. او در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، تأکید کرد: تصاویری را مخاطب خواهد دید که جزو نادیده‌هایش از حرم امام رضا(ع) است و با شرایط ویژه و خاص برای اولین بار از صابر خراسانی استفاده کرده‌‍‌ایم.

برنامه ۱۷ساله تلویزیون، "تا نیایش" نام دارد که همچون سال قبل در ظهرگاه رمضانی شبکه ۵ سیما روی آنتن می‌رود، البته که جزو برنامه‌های روتین تلویزیون است در ایام و مناسبت‌ها خصوصاً ماه مبارک رمضان شکل و شمایل ویژه‌تری به خود می‌گیرد. مجید یراق‌بافان مجری این برنامه در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم به این نکته اشاره کرد که برنامه "تا نیایش" براساس سیاست‌های سازمان صداوسیما از سال گذشته به برنامه‌ای تولیدی تبدیل شد، زیرا قبلاً برنامه "زنده" بود.

شنبه‌ها حجت‌الاسلام ثمری با موضوع اخلاق عملی، حجت‌الاسلام سرلک با موضوع جامعه موفق در روز یکشنبه، دوشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها با اجرا و فضای بانوان و روز سه‌شنبه حاج ابوالقاسم دولابی و موضوع نماز و نهایتاً روز پنج‌شنبه سیدمحسن میرباقری و بحث توحید و خداشناسی را برنامه "تا نیایش" خواهد داشت.

سیدیوسف موسوی تهیه‌کننده برنامه انس با قرآن در ماه مبارک رمضان به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: هر روز ماه مبارک رمضان بعد از نماز ظهر و عصر جزءخوانی قرآن خواهیم داشت. عباس سلیمی از کارشناسان قرآنی در این برنامه اجرا می‌کند؛ او نکات و جزئیات مربوط به آن جزء را هر روز مطرح می‌کند و البته سؤالاتی را از بینندگان در قالب مسابقه خواهیم داشت. هر روز قاریان بین‌المللی و ممتاز کشور دور سفره قرآنی ما کنار ضریح حضرت عبدالعظیم حسنی می‌نشینند و جزء مربوطه را قرائت می‌کنند. قاریان تکراری نخواهند بود و شاید نکته متمایز دیگر قرار دادن تصاویر شهدای مدافع حرم و مدافعان سلامت به‌جای مردمی است که امسال به‌دلیل مشکلات کرونایی نمی‌توانند با قاریان ما، جزءخوانی کنند.

محمدهادی سلیم‌زاده تهیه‌کننده برنامه‌ای است که هر روز سخنرانی حجت‌الاسلام پناهیان را در موضوعات مختلفی روی آنتن می‌برد؛ این تهیه‌کننده‌ به خبرنگار تسنیم خبر داد که مردم می‌توانند از این سخنرانی‌ها بعد از نماز مغرب و عشاء بهره ببرند.

علیرضا کرمی تهیه‌کننده برنامه "عشق یعنی" شبکه ۵ سیما است او در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم به حضور در مناسبت‌های ویژه ایام ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: در شب‌های قدر، وفات حضرت خدیجه(س) و ولادت امام حسن مجتبی(ع) با سوژه آدم‌های موفق در جامعه و کارهای خیریه و مذهبی عام‌المنفعه بعد از افطار شبکه ۵ روی آنتن خواهیم رفت.

"عقیق" برنامه افطار شبکه ۵ سیما است و محمد قنبری به‌عنوان تهیه‌کننده آن به خبرنگار تسنیم گفت: در افطار ماه مبارک رمضان قرار است میزبان خود مردم و روایت‌های جذاب و تأثیرگذارشان باشیم. در همان لوکیشن سال تحویل (شهرک آزمایش) تصویربرداری می‌کنیم. هر روز روایتگر داستان مردمی می‌شویم که نقاط مشترکی با هم دارند اما دنیایشان پر از تناقض است.

وی افزود: هدف اصلی این برنامه، امیدبخشی و امیدآموزی به جامعه است، یعنی در واقع به مردم تأکید می‌کنیم که امید بزرگترین دستاوردی است که انسان در طول زندگی به آن می‌رسد. انسان‌‌ها با امید زنده‌اند و تحمل شرایط بدون داشتن امید به آینده سختی‌های به‌مراتب بیشتری خواهد داشت.

قنبری در خصوص مجری برنامه افطار شبکه ۵ سیما گفت: این بار حتماً تلاش‌مان برای استفاده از مجری کاملاً تلویزیونی است؛ کسی که بتواند این روایت‌ها را به جذاب‌ترین شکل ممکن تفسیر کند و قصه‌گویی بلد باشد. دنبال یک روایتگر تازه‌ایم که مردم شاید کمتر با او آشنا باشند و قصد نداریم در لحظات افطار و رمضانی، شخص غیرتلویزیونی را در مقام اجرا قرار دهیم.

سال گذشته محمد هاشمی‌اصل با کلی حاشیه برنامه "جشن رمضان" را به پایان رساند، تهیه‌کننده‌ای که او را با سریال "آوای باران" می‌شناختیم و اما در برنامه‌سازی چنگی به دل نزد. او از سیدجواد رضویان و شهره سلطانی بهره برد و در ادامه با حاشیه‌سازی‌های خانم بازیگر، یوسف صیادی به گروه اضافه شد. حالا مجید اکبرشاهی مدیر گروه اجتماعی شبکه ۵ سیما در خصوص جزئیات "جشن رمضان" امسال به خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: امسال بدون تماشاگر و در استودیو برنامه "جشن رمضان" اجرا می‌شود. حسین مولایی از مجریان قدیمی تلویزیون این ۳۰ روز برنامه جشن رمضان را ساعت ۲۰ تا ۲۱:۳۰ اجرا خواهد کرد.

وی تأکید کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که به گروه‌ها و چهره‌های جهادی تأکید داشتند مهمانانی از این جنس دعوت خواهیم کرد.

اکبرشاهی به پخش سری دوم برنامه "چراغ" اشاره کرد و گفت: فصل جدید برنامه "چراغ" از ساعت ۲۱:۳۰ هر شب با موضوع عفاف و حجاب روی آنتن خواهد رفت و سپس ۳۰ دقیقه‌ برنامه ویژه گروه اقتصاد شبکه و ساعت ۲۳ هم سریال رمضانی شبکه ۵ سیما پخش می‌شود.

شبکه نسیم؛ از "خونه‌مونی" تا "کودک‌شو"

علی مسعودی که بسیاری از مخاطبین او را با نام "علی مشهدی" می‌شناسند در دو روز آینده قرار است مسابقه استعدادیابی بازیگری طنز را در دریاچه شهدای خلیج فارس کلید بزند. این مسابقه جدید تلویزیونی "خونه‌مونی" نام دارد و از هفتم اردیبهشت‌ماه همزمان با ایام ماه مبارک رمضان روی آنتن شبکه نسیم خواهد رفت. مسعودی مجری، کارگردان و طراح این مسابقه شعار "خونه بمونید، بازی کنید و جایزه بگیرید" را برای این مسابقه درنظر گرفته است. او در جریان گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم به این نکته اشاره کرده است که علاقه‌مندان به این مسابقه ویدئوهای خودشان را در بخش‌های بازی یک قطعه از یک فیلم، موسیقی ابداعی با وسایل خانه، اجرای نمایش طنز کرونا و هر کار خلاقانه‌ای با موضوع کرونا ارسال و در این مسابقه شرکت کنند.

علی مسعودی درباره "خونه‌مونی" شبکه نسیم، گفت: مردم را دعوت کردیم به این مسابقه که هم از آلام‌شان کم شود و هم اینکه می‌دانیم بسیاری استعداد داریم که هنوز شکوفا نشده‌اند. این مسابقه‌ها که هدف‌شان استعدادیابی است باید این سرمنزل‌ها را برای آینده بازیگری و هنرمندی این مرز و بوم فراهم کند. کاری که از مردم خواسته‌ایم ویدئوهایی از هنرمندی‌ها و خلاقیت‌ها و ابتکاراتشان ارسال کنند و ما داوری می‌کنیم. همزمان با تعدد ارسال ویدئوها در دو سه روز آینده فیلمبرداری را در دریاچه شهدای خلیج فارس آغاز خواهیم کرد و ان‌شاءالله شبکه نسیم هر شب ماه مبارک رمضان روی آنتن می‌رود.

وی در خصوص داوران ثابت و مهمان برنامه، توضیح داد: این مسابقه ۴ داور ثابت دارد و هر شب هم داوران مهمانی خواهیم داشت. الیکا عبدالرزاقی، عباس جمشیدی‌فر، کمند امیرسلیمانی و خودم داوران ثابت این مسابقه‌ایم و هر شب هم شخصیت‌های دیگری به برنامه خواهند آمد. تاکنون هدایت هاشمی و بشیر حسینی قطعی شده‌اند و البته شخصیت‌های دیگری اضافه می‌شوند. محسن برهمانی تهیه‌کننده این برنامه است که با همکاری و مشارکت معاونت اجتماعی شهردار تهران تولید می‌شود و تمام سعی‌مان از ساخت این ۲۰ قسمت اولاً استعدادیابی و شناساندن مستعدینی که خلاقیت‌هایشان دیده نشده است و ثانیاً ایجاد لحظات شاد برای مردمی که مشکلات روحی ناشی از سختی و مشکلات ویروس کرونا پیدا کرده‌اند. اصولاً کارهایی که مردم خودشان مشارکت دارند فضای خنده‌دار و بانشاطی را به‌وجود می‌آورد. امیدوارم کووید۱۹ مثل پسرعمویش "سارس" برود و برنگردد و دیگر شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

مسعودی درباره ادامه این مسابقه تلویزیونی، گفت: فعلاً ۲۰ قسمت برای آن درنظر گرفته‌ایم و اگر مردم استقبال کنند و شرایط ادامه‌اش فراهم شود شاید در پاییز و زمستان هم قسمت‌های دیگری ساخته شود.

آقای مدیری! اگر رقص نور خریده‌اید پس چرا در تلویزیون کار می‌کنید؟"دهکده بچه‌ها" به رمضان تلویزیون رسید

برنامه "کودک‌شو" با شروع ضبط، خودش را به آنتن رمضانی تلویزیون می‌رساند. "کودک‌شو" بعد از مدت‌ها غیبت روی آنتن و مشکلات کرونایی، با پیچیدگی و سختی مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی، خودش را به آنتنِ نوروزی رساند. تغییرات در بازی‌ها و شکل و شمایل مسابقه نشان می‌داد که گروه کارگردانی تغییر کرده‌اند و مسابقه به روزهای جدید و متنوع خود رسیده است. پیگیری‌های خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد که "کودک‌شو" به آنتن رمضانی شبکه نسیم می‌رسد. احتمال دارد بازی‌های جدیدی اضافه شوند؛ این روزها بدون تماشاگر و با رعایت مراقبت‌های بهداشتی و ضدعفونی‌کردن صحنه برنامه، به ضبط خودش ادامه می‌دهد.

"کودک‌شو" با اجرای پژمان بازغی چند فصلی است روی آنتن شبکه نسیم رفته است و در نوروز نیز هر شب به صورت ویژه و بدون حضور تماشاگران پخش شد. برنامه احتمالاً شنبه تا سه‌شنبه و جمعه‌ ساعت ۲۱ در ایام ماه مبارک رمضان، روی آنتن بروند.

سال گذشته برنامه‌های "شوتبال"، "کودک‌شو" و "وقتشه" روی آنتن رمضانی تلویزیون بود. امسال "کودک‌شو" در ویژه‌های نوروزی حضور فعالی داشت اما هنوز از ادامه‌اش با توجه به شرایط ویژه کرونایی خبری نیست، حتی برنامه "دورهمی" که قرار بود چند روز گذشته به آنتن برگردد با توجه به اطلاعیه‌ای که خود برنامه "دورهمی" در صفحه مجازی‌اش منتشر کرده بود معلوم نیست چه وضعیت پخشی در ایام ماه مبارک رمضان خواهد داشت.

"دورهمی" هفته گذشته روی آنتن رفت؛ احتمال دارد برنامه "دورهمی" همان آخر هفته‌ها در کنداکتور رمضانی تلویزیون باشد.

انتهای پیام/

لینک منبع تسنیم نیوز

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.