علم و دانش

محکومیت قطعی مدیرعامل دیوار به حبس؛ واکنش‌ها در فضای مجازی چه بود؟

محکومیت قطعی مدیرعامل دیوار به حبس؛ واکنش‌ها در فضای مجازی چه بود؟ – اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم؛ بر اساس اعلام سایت "دیوار" پلت‌فرم فروش و ارائه کالا و خدمات نو و دست‌دوم، حکم مجازات زندان (سه ماه و یک روز حبس غیرقابل تبدیل) اشکان میرآرمندهی، مدیرعامل دیوار در دادگاه تجدیدنظر تهران تأیید شده است.
به‌گفته سایت دیوار، اتهام مدیرعامل این پلت‌فرم "فراهم آوردن موجبات فساد و فحشا از طریق جذب زنان تن‌فروش" بوده است،
دیوار بر این اساس بیانیه‌ای صادر و در آن عنوان کرده است: "آگهی‌های موضوع اتهام دارای هیچ محتوای غیرقانونی نبوده و محکومیت دیوار صرفاً بر اساس اقداماتی است که اشخاص ثالث در فضای خارج از این پلت‌فرم انجام داده‌اند. دیوار امکان بررسی انگیزه، سوءنیت و سابقه احتمالی یکایک چهل و چهار میلیون کاربر استفاده‌کننده از این پلت‌فرم را ندارد و به همین دلیل باید بین مسئولیت پلت‌فرم و کاربر آگهی‌دهنده تمایز حقوقی قائل شد."

واکنش‌ها چه بود؟

انتشار این خبر واکنش‌هایی را در پی داشته است، با ذکر این توضیح که قضات دادگاه‌ها در روند دادرسی و صدور رأی استقلال دارند و رأی دادگاه بدوی در دادگاه تجدیدنظر به تأیید رسیده است، برخی از این واکنش‌ها را بازخوانی می‌کنیم؛

نخستین واکنش مربوط به اشکان میرآرمندهی است؛ آنجا که نوشت: "سایت دیوار یک پلت‌فرم آگهی آن‌لاین است و نیت‌خوانی از آگهی‌های انتشار‌یافته غیر‌ممکن است. این حکم در حالی صادر شده است که دیوار شرایط کار را برای یک‌میلیون و ۴۰۰هزار کسب‌و‌کار فراهم کرده است و بیش از ۱۱۰۰ نفر از جوانان ایران، مستقیم در سایت دیوار مشغول به کار هستند."

مجتبی توانگر، نماینده مردم تهران در خانه ملت هم در واکنش به این رأی نوشت: "پلت‌فرم‌های انتشار و تبادل محتوا یکی از ستون‌های اصلی اقتصاد دیجیتال است و روشن نبودن چارچوب‌های حکمرانی این حوزه یک حلقه مفقوده اساسی در تکمیل شبکه ملی اطلاعات است.

کاش تا زمان روشن شدن این چارچوب‌ها دستگاه محترم قضا با مدارای بیشتری نسبت به کارآفرینان این حوزه برخورد نماید."

از طرفی احمد دستاران، بلاگر فعال در توئیتر هم نوشت: "هر دقیقه ۵۰۰ ساعت ویدئو در یوتیوب آپ‌لود می‌شه؛ به‌نظرتون رفتار دولت آمریکا در صورتی که مثلاً فقط یک دقیقه از این ۵۰۰ ساعت ضدهلوکاست باشه چطوره؟

وقتی شما برنامه‌ای طراحی می‌کنی که این‌همه برات سوددهی مالی داره؛ وظیفه داری قبلش شرایط پاک نگه‌داشتنش رو هم فراهم کرده باشی."

موضوع دیگری که کاربران توئیتر در خصوص حکم زندان مدیرعامل دیوار به آن پرداختند، موضوع طرح صیانت از کاربران فضای مجازی است که آنها هم از دیوار استفاده کرده‌اند. طبق این طرح پلت‌فرم‌های داخلی و مدیران ارشد آن باید چند تعهد به‌عهده بگیرند که سالم‌سازی اخلاقی این پلت‌فرم‌ها از جمله آنهاست.

ترفند جدید برای خالی‌کردن حساب آگهی‌‌دهندگان سایت دیوارتهران| اعتراف به سرقت ۱۰۰ خودرو/ فروش اموال مسروقه در سایت دیوار

انتهای پیام/+

منبع خبر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا