علم و دانش

قابلیت عجیب دستیار صوتی آمازون می‌تواند شما را تا سرحد مرگ بترساند

قابلیت عجیب دستیار صوتی آمازون می‌تواند شما را تا سرحد مرگ بترساند

قابلیت جدید و عجیب الکسا، دستیار صوتی آمازون دو حالت دارد؛ یا کاربران را تا سرحد مرگ می‌ترساند یا مورد استقبال آنها قرار خواهد گرفت.

تصور کنید بلندگوی هوشمندتان ناگهان با صدای یکی از بستگان فوت شده شما صحبت کند؛ احتمالا از شنیدن چنین صدایی وحشت‌زده خواهید شد! اگرچه این اتفاق صرفا یک شبیه‌سازی است، اما چیزی از ترسناک بودن آن کم نمی‌کند. آمازون اخیرا از توانایی جدید دستیار صوتی خود، الکسا در تقلید صدای یکی از بستگان درگذشته خبر داده است. این ویژگی طی کنفرانس re:Mars در لاس‌وگاس توسط روهیت پراساد، معاون و دانشمند ارشد تیم الکسا ارائه شد.

پراساد توضیح داد که اگرچه هوش مصنوعی نمی‌تواند غم از دست رفتن عزیزان را از بین ببرد، اما قطعا می‌تواند خاطرات آنها را زنده کند. سپس ویدیویی پخش شد که در آن کودکی از دستیار الکسا می‌پرسد:

آیا مادربزرگ می‌تواند برای من داستان «جادوگر شهر از» را بخواند؟

پس از تایید الکسا، این دستیار هوشمند با صدای مادربزرگ با کودک صحبت کرد. پراساد در ادامه گفت که مهندسان شرکت به‌ راه‌حلی رسیده‌اند که طی آن Alexa پس از گوش دادن به یک قطعه ضبط شده در کم‌تر از یک دقیقه قادر است تا صدای هر شخصی را شبیه‌سازی کند. پیش‌تر، عملی کردن چنین قابلیتی به ساعت‌ها ضبط در استودیو نیاز داشت.

پراساد خطاب به مخاطبین این کنفرانس گفت:

رویاها و داستان‌های علمی-تخیلی ما در حال تبدیل شدن به واقعیت هستند. در واقع، هوش مصنوعی به لطف پیشرفت‌های حاصل شده در یادگیری ماشینی، به درک جدیدی از رفتار مشابه با انسان (نه احساسات) رسیده است.

با این وجود، قابلیت عجیب دستیار صوتی آمازون احتمالا برای هر کسی مناسب نباشد. آمازون در ارتباط با جزئیات و تاریخ عرضه این قابلیت بر روی دستیار صوتی خود، الکسا اطلاعاتی را در اختیار نگذاشته و احتمالا تنها برای نشان داده توانایی‌های کمک دیجیتال این گجت، چنین ویژگی عجیبی را به نمایش گذاشته است.

در حالی‌که این قابلیت عجیب شاید در نظر برخی جذاب باشد، اما به عنوان مثال وقتی می‌خواهید فرزندانتان به جای الکسا، صدای شما را از طریق این بلندگوی هوشمند بشنوند، احتمالا با سوءاستفاده برخی از افراد، تجربه استفاده از آن چندان رضایت‌بخش نباشد.

مقاله اصلی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا