فرهنگی

فعالیت‌های انجمن موسیقی کنار یک دی‌جی!/ پشت پرده تفاهم نامه انجمن موسیقی و سامانه تازه‌کار چیست؟

فعالیت‌های انجمن موسیقی کنار یک دی‌جی!/ پشت پرده تفاهم نامه انجمن موسیقی و سامانه تازه‌کار چیست؟

انجمن موسیقی ایران با سامانه‌ای تفاهم نامه همکاری امضا کرده که اساس کارش موسیقی پاپ است و تبلیغ خواننده دی‌جی در اولویت‌هایش قرار دارد.

فعالیت‌های انجمن موسیقی کنار یک دی‌جی!/ پشت پرده تفاهم نامه انجمن موسیقی و سامانه تازه‌کار چیست؟ – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، انجمن موسیقی ایران در روزهای گذشته تفاهمنامه‌ای با یک سامانه(سایت و صفحه اینستاگرام) امضا کرده است. این اتفاق نکات بسیار عجیبی در دل خود دارد که در اینجا به بررسی آنها می‌پردازیم.

صفحه‌ای کاملا پاپ به چه کار موسیقی دستگاهی و نواحی می‌آید

مدیرعامل انجمن موسیقی ایران درباره این تفاهمنامه اینچنین توضیح داده است: این همکاری با هدف معرفی بیشتر فعالیت‌های هنری و هنرمندان حوزه‌ی موسیقی نواحی و دستگاهی کشور به خصوص شرکت‌کنندگان جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان شکل گرفته است.

چرا انضباط و شفافیت مالیِ بیشتر به انجمن موسیقی گوشزد شداگر سری به صفحه‌ی موزیکچی در اینستاگرام یا سایتش بزنید، می‌بینید که این صفحه از همان ابتدا تا آخرین پُست‌هایش تنها موسیقی پاپ را تبلیغ و منتشر کرده است. تقریبا در هیچکدام از پُست‌های این صفحه نشانی از موسیقی ایرانی، موسیقی نواحی و موسیقی کلاسیک یا پخش اثری از جشنواره موسیقی جوان نیست. باید از مسئولان انجمن موسیقی پرسید که با کدام عقل سلیم و با کدام پیشینه‌ای سراغ چنین مجموعه‌ای رفتید.

بیایید ببینیم این سامانه‌ چیست و چه موسیقی‌هایی را حمایت می‌کند. اگر سری به صفحه‌ی آن در اینستاگرام یا سایتش بزنید، می‌بینید که این صفحه از همان ابتدا تا آخرین پُست‌هایش تنها موسیقی پاپ را تبلیغ و منتشر کرده است. تقریبا در هیچ کدام از پُست‌های این صفحه نشانی از موسیقی ایرانی، موسیقی نواحی و موسیقی کلاسیک یا پخش اثری از جشنواره موسیقی جوان نیست.

موسیقی دستگاهی و نواحی را کنار خانم دی‌جی ببینید

یکی از تازه‌ترین پُست‌های این سامانه به فردی اختصاص دارد که کارش «دی‌جی» کردن است. این روزها حضور این گونه افراد در فضای اینستاگرام و شبکه‌های مجازی پررنگ است. اما اینکه مدیری دولتی که زیرمجموعه‌اش با بیت‌المال اداره می‌شود، سراغ چنین صفحه‌ای می‌رود؛ پرسش‌های بسیاری در ذهن آدمی ایجاد می‌کند.

وقتی سری بزنید به صفحه‌ی همین فرد دی‌جی که مورد اشاره بود؛ آنجا با مجموعه‌ای از ویدیوهایی مواجه می‌شوید که مربوط به محافل رقص و پایکوبی است.

سری بزنید به صفحه‌ی همین خانمِ دی‌جی که کارش را در صفحه‌ی «موزیکچی» تبلیغ کرده‌اند؛ آنجا با مجموعه‌ای از ویدیوهایی مواجه می‌شوید که مربوط به محافل رقص و پایکوبی است.

حال تصور کنید که در چنین صفحه‌ای و در کنارِ کارِ کسانی مانند همین فرد دی‌جی، قرار است آثار موسیقی دستگاهی ایران، موسیقی نواحی و آثار برگزیدگان جشنواره ملی موسیقی جوان قرار بگیرد.

به راستی در انجمن موسیقی ایران کسی نبود که صفحه‌ی این سامانه را بررسی کند یا بود و بررسی کرده‌اند و با اهداف دیگری سراغش رفتند.

کسانی که در عرصه تبلیغات سواد لازم را دارند و به طور حرفه‌ای عمل می‌کنند، می‌دانند که هر بستر و هر رسانه و هر مدیایی مناسبِ تبلیغِ محصولاتی مشخص است. یعنی مثلا در صفحه‌ای که مختص موسیقی ایرانی است، معمولا موسیقی پاپ را تبلیغ نمی‌کنند و برعکس.
اینجا شاهدیم که نهادی دولتی می‌خواهد محتواهایی در عرصه موسیقی ایرانی و نواحی را در جایی نمایش دهد که اساسش متعلق به موسیقی پاپ است. بی‌شک مخاطبانِ بسیار محدود این سامانه، دغدغه‌ای در زمینه‌ی موسیقی ایرانی و نواحی ندارند.

احتمال کنار گذاشتن مدیر اجرایی جشنواره موسیقی فجر / ثابت‌نیا تا کی مدیر پروازی می‌ماند؟

آیا مخاطبان این سامانه واقعی‌اند

فاجعه وقتی تکمیل می‌شود که بتوان به دنبال‌کنندگان و حجم مخاطبان این سامانه هم شک کرد.

در بالای این صفحه آمار ۴۵ هزار و ۶۰۰ نفر دنبال‌کننده ثبت شده اما آماری که روی پُست‌هایش ثبت شده است چنین چیزی را به هیچ وجه تأیید نمی‌کند. یکی از پُست‌های این صفحه که خیلی هم زمانش دور نیست، تنها ۳۲ لایک خورده است. برخی از ویدیوهایش ۲۹۰ یا ۳۰۰ بار دیده شده‌اند.

البته آن وسط‌ها برخی از ویدیوها هم که به خوانندگان مشهور موسیقی پاپ متعلقند چند هزار بار دیده شده‌اند. با این اوصاف می‌توان به جرأت گفت که این صفحه به هیچ عنوان در میان صفحه‌های معتبر و پرمخاطب اینستاگرام قرار نمی‌گیرد.

بودجه بیت‌المال کجا خرج می‌شود

بیایید بخش دیگری از صحبت‌های مدیرعامل انجمن موسیقی ایران را با هم بررسی کنیم: «این همکاری قرار است متقابل باشد؛ فایل‌های صوتی و تصویری که امتیاز آن متعلق به انجمن است جهت بارگزاری در فضای مجازی در اختیار اپلیکیشن … قرار می‌گیرد و از سوی دیگر، این اپلیکیشن متعهد است برنامه‌های موسیقی کشور خصوصاً آنهایی که مرتبط با انجمن موسیقی ایران است را بارگزاری کند و از این طریق باعث پویایی بیشتر در فضای موسیقی خصوصاً در شهرستان‌ها شود.»

در چنین تفاهمی در واقع انجمن موسیقی با بودجه دولتی و بیت‌المال مشغول خدمت کردن به یک صفحه‌ی شخصی می‌شود. کسانی که در فضای مجازی و به خصوص اینستاگرام یا اداره‌ی سایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها فعالیت دارند، می‌دانند که مهمترین مسئله در این میان، تولید محتوا است. طبق آنچه مدیر انجمن موسیقی گفته است، انجمن برای این سامانه تولید محتوا می‌کند و آنها فقط زحمت انتشارش را می‌‌کشند.

البته در این میان انجمن موسیقی درباره‌ی پولی که این وسط ردوبدل می‌شود توضیحی نداده است. آیا انجمن به آنها پول می‌دهد یا آنها به انجمن یا هیچکدام!

چوب حراج به ظرفیت‌های انجمن موسیقی ایران در سراسر کشور

بخش دیگری از صحبت‌های مدیرعامل انجمن موسیقی را بخوانیم: سامانۀ … به پروژۀ استعدادیابی نیز فکر کرده است، پس از اینکه دربارۀ محتوای آن به توافق قطعی برسیم انجمن از طریق شعب خود در کشور برای معرفی آن کمک خواهد کرد.

این چند خط بالا یعنی انجمن موسیقی ایران تمام ظرفیت‌هایش در سراسر کشور را در اختیار سامانه‌ای قرار می‌دهد که اصلا معلوم نیست علت انتخابش چیست! مسئولان انجمن موسیقی باید پاسخگو باشند که سامانه‌ای که صفحه‌ی اینستاگرام و سایتش پر از موسیقی پاپ و گاهی تبلیغ آثار مستهجن است؛ چه سنخیتی با موسیقی دستگاهی ایران، موسیقی نواحی و جشنواره موسیقی جوان دارد؟

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن