اقتصادی

فرهنگ سازمانی بخش دولتی روی بهره‌وری بخش خصوصی تاثیرگذار است

فرهنگ سازمانی بخش دولتی روی بهره‌وری بخش خصوصی تاثیرگذار است

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی گفت: اگر نظام اداری با کمترین بهره‌وری کار کند و سرمایه نیز بهره‌وری لازم را نداشته باشد، نمی‌توانیم شاهد ارتقای بهره‌وری در سطح کشور باشیم.

فرهنگ سازمانی بخش دولتی روی بهره‌وری بخش خصوصی تاثیرگذار است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، جمشید انصاری در اولین همایش متولیان بهره‌وری استان‌ها، اظهارداشت: در دو دهه گذشته درخصوص اهمیت بهره‌وری به اندازه کافی سخن گفته شده است و حال زمان آن رسیده که درباره عدم توجه به آن در نظام اداری و اجرایی کشور صحبت کنیم.

وی افزود: برنامه ششم توسعه متفاوت از برنامه‌های گذشته بود و در آن بر استقرار بهره‌وری در مدیریت کشور تاکید شده است در حالی که در برنامه‌های گذشته بر بهره‌وری اقتصادی توجه می‌شد.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی با بیان اینکه در کشور ما دولت در جهت‌گیری اقتصاد کشور جایگاه ویژه‌ای دارد تصریح کرد: به عنوان مثال در خدمات زیربنایی فوریت امر با دولت است و بیشتر فعالیت‌ها در وزارت نیرو، راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط دولت انجام می‌شود.

به گفته وی سهم دولت در اقتصاد در بخش کلان کمتر از ۴۰ درصد است اما تاثیرگذاری آن بیش از این است.

انصاری ادامه داد: ۱۵ درصد اشتغال مربوط به بخش دولتی و ۸۵ درصد بخش خصوصی است اما نحوه مدیریت و فرهنگ سازمانی نیروی انسانی شاغل در بخش دولت تاثیر خود را در فضای عمومی اشتغال می‌گذارد و بسیاری از قوانین مربوط به کارمندان دولت در بخش خصوصی نیز اجرایی می‌شود و بر این اساس، برنامه‌ریزی برای ارتقای بهره‌وری در بخش دولتی بر ارتقای بهره‌وری در بخش خصوصی نیز موثر است.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی با انتقاد از فعالیت کارمندان دولت گفت: واقعیت این است که در فرهنگ عمومی کشور کار فضیلت نیست و این امر در بخش دولتی بیشتر نمود می‌یابد.

وی تصریح کرد: اگر نظام اداری و بهره‌وری نیروی انسانی که عامل اصلی راهبری برنامه دستگاه‌های اجرایی است با کمترین بهره‌وری کار کند و سرمایه نیز بهره‌وری لازم را نداشته باشد نمی‌توانیم شاهد ارتقای بهره‌وری در سطح کشور باشیم.

انصاری گفت: ارتقای بهره‌وری در اقتصاد ملی نیز مهم است و با توجه شرایط نامطلوب اقتصادی حاکم بر کشور و در زمانی که سرمایه‌گذاری به سمت منفی حرکت می‌کند می‌توانیم با استفاده از عامل بهره‌وری بسیاری از مشکلات را حل کنیم.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن