تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰
کد خبر : 590556

عوارض هولناک ترک رابطه زناشویی

عوارض هولناک ترک رابطه زناشویی

عوارض هولناک ترک رابطه زناشویی به گزارش منیبان؛ آثار ترک رابطه زناشویی یکی از مواردی است که در قانون به آن پرداخته است. به‌محض وقوع عقد نکاح، هریک از زن و مرد دارای حقوق و تکالیفی در برابر یکدیگر می‌شوند که باید، در راستای هرچه بهتر انجام تکالیف خود بکوشند. از جمله وظایفی که هر

عوارض هولناک ترک رابطه زناشویی

به گزارش منیبان؛ آثار ترک رابطه زناشویی یکی از مواردی است که در قانون به آن پرداخته است. به‌محض وقوع عقد نکاح، هریک از زن و مرد دارای حقوق و تکالیفی در برابر یکدیگر می‌شوند که باید، در راستای هرچه بهتر انجام تکالیف خود بکوشند. از جمله وظایفی که هر زن، در مقابل مرد خود و هر مرد، در مقابل زن خود دارد، ایجاد رابطه زناشویی یا مقاربت است که گرچه در قانون، دراین‌خصوص برای زنان اشاره مستقیمی وجود ندارد.

آثار ترک رابطه زناشویی

ترک زناشویی از طرف مرد و زن، آثار حقوقی خاصی را به دنبال دارد که هر یک از زن و مرد، در صورت ترک زناشویی، با آن روبرو خواهند شد.

ترک زناشویی از طرف مرد

ترک زناشویی از طرف مرد، به این معنا است که شوهر از انجام مقاربت جنسی، با همسر شرعی و قانونی خود، خودداری کند. همان‌طور که گفتیم، باتوجه‌به شرع، انجام زناشویی، از حقوق زنان نیز است و ترک زناشویی از طرف مرد، می‌تواند از مصادیق عسر و حرج زن در قانون مدنی لحاظ شود و در صورت اثبات آن، زن می‌تواند اقدام به درخواست صدور حکم طلاق، به‌واسطه عسروحرج ایجاد شده، نماید. شایان‌ذکر است، ازآنجاکه این ترک، از جانب مرد صورت می‌گیرد، در طول رابطه زوجیت، نفقه زن، همچنان بر عهده مرد است.

ترک زناشویی از طرف زن

ترک زناشویی از طرف زن به معنای ترک تمکین خاص است. درصورتی‌که زن، اقدام به ترک تمکین خاص کند، ناشزه شناخته خواهد شد و مطابق قانون، از نفقه که از حقوق مالی و قانونی زنان است، محروم می‌گردد.

شایان‌ذکر است چنانچه مرد نشوز زن را به‌واسطه ترک زناشویی از طرف زن اثبات کند، می‌تواند با این دلیل، از دادگاه، تقاضای تجویز ازدواج مجدد داشته باشد و علی‌رغم اینکه این ازدواج، بدون اذن همسر اول است، برای زن، حق طلاق، ایجاد نمی‌گردد.

منبع خبر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.