اقتصادی

عقب‌ماندگی نظام بانکی در اجرای استانداردهای بازل

عقب‌ماندگی نظام بانکی در اجرای استانداردهای بازل

دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران گفت: اگر چه کشورهای دنیا در حال پاس کردن بازل‌های ۳ و ۴ نظام بانکی هستند اما نظام بانکی ایران هنوز در حال گذراندن بازل ۲ است.

عقب‌ماندگی نظام بانکی در اجرای استانداردهای بازل

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پیمان مولوی امروز در همایش شکل‌دهی آینده سیاست‌گذاری پولی و بانکی که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد با اشاره به گزارشی که در مجامع بانکی دنیا تهیه شده است،‌گفت: این گزارش مربوط به بانک‌هایی است که هزاران میلیارد دلار سرمایه و دارایی دارند و ارزش آنها از کل اقتصاد ایران بالاتر است.

این اقتصاددان بیان داشت: این گزارش بر روی پلت‌فرم‌ها و بانک‌های قدیمی انجام شده و حرکت آن به سمت بانکداری مدرن نشان می‌دهد که در دنیا در حوزه تأمین مالی ۴ تغییر پرداخت، بازار، مدیریت سرمایه‌گذاری و بیمه و همچنین تأمین مالی به ثبت رسیده است.

مولوی اظهار داشت:‌ در کشورمان ابزارهای پرداخت پیشرفته و همچنین ۸ میلیون دانلود از روی یک اپلیکیشن پرداخت و تراکنش مالی به ثبت رسیده اما در حوزه سپرده جهانی با روشی که ایران وام می‌دهد پیش نمی‌رود و تغییرات ساختاری بسیار بزرگی در این حوزه انجام شده و تغییرات آنقدر سریع است که مدیرعامل جی‌پی‌مورگان معتقد است که تا چند سال آینده چیزی به نام بانکداری کنونی وجود ندارد.

دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران اظهار داشت: عادت مشتریان در دنیا در حال شکل دادن ابزارها و روش‌های تأمین مالی جدید در دنیاست و این بدان معناست که ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که اگر ۸ سال پیش می‌گفتیم یک پیرمرد از گوشی خود تاکسی تلفنی می‌گیرد کسی آن را باور نمی‌کرد اما اکنون شرایط تغییر کرده و قدرت انتخاب در دنیا زیاد شده و برخلاف ۱۰ سال قبل تغییرات در حال افزایش است.

وی همچنین بیان داشت: مجمع جهانی اقتصاد معقد است که تجربیات دیجیتالی مشتریان در تضاد با سیستم بانکداری استاندارد است. به این معنا که اقتصاد ایران با اقتصاد جهان فاصله دارد.

وی همچنین بیان داشت: نظام بانکی ایران بازل ۲ را می‌گذراند در حالی که پاکستان و سایر کشورهای دنیا در حال پاس کردن بازل‌های ۳ و ۴ هستند.

وی افزود: این در حالی است که درباره مدیریت ریسک تنها یک بانک ایرانی مدیریت ریسک را مدنظر قرار داده و پیش برده است.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن