اقتصادی

عدم توازن جایگاه بانک مرکزی و بانک توسعه در طرح بانکداری

عدم توازن جایگاه بانک مرکزی و بانک توسعه در طرح بانکداری

مدیرعامل بانک توسعه صادرات، بیان اینکه در طرح بانک توسعه به نظر می‌رسد جایگاه بانک توسعه از بانک مرکزی بالاتر است، گفت: در طرح رئیس هیات امنا رئیس جمهور است و این عدم توازن بین جایگاه بانک مرکزی و بانک توسعه باید اصلاح شود.

عدم توازن جایگاه بانک مرکزی و بانک توسعه در طرح بانکداری

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی صالح آبادی در نشست بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی در سومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی، اظهارداشت: این طرح به نظر من نسبت به وضع موجود یک طرح خوب و قابل قبولی است.

وی افزود: ما در حوزه قوانین ضعف داریم و با این طرح می‌تواند خیلی از نقاط ضعف مرتفع شود؛ می‌توان درباره نقاط قوت طرح خیلی صحبت کرد اما هدف ما از این جلسه این است که نقاط ضعف مطرح و پیشنهاد اصلاحی برای آن داده شود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به طرح بانک توسعه، گفت: یک جلسه خدمت آقای بحرینی بودیم و درباره بانک توسعه صحبت کردیم. درباره بانک مرکزی در طرح مجمع عمومی حذف شده و هیات عالی هم نقش مجمع را ایفا می‌کند. بهتر بود مجمع عمومی از هیات عالی جدا می‌شد و ساختار مجمع عمومی ادامه می‌یافت.

وی با بیان اینکه در طرح بانک توسعه به نظر می‌رسد جایگاه بانک توسعه از بانک مرکزی بالاتر است، افزود: در طرح رئیس هیات امنا رئیس جمهور است و این عدم توازن بین جایگاه بانک مرکزی و بانک توسعه باید اصلاح شود.

صالح آبادی با بیان اینکه در کشور نظات‌های موازی و تداخل در نظارت وجود دارد، تصریح کرد: به عنان مثلا دیوان محاسبات به تخلفات بانک‌ها ورودمی‌کند در حالی که آیین‌نامه را بانک مرکزی نوشته و بانک مرکزی هم عملکرد بانک را رصد می‌کند و هیات انتظامی بانک‌ها برای بررسی تخلفات وجود دارد.

وی افزود: دیوان محاسبات صفا از حیث بودجه عمومی عملکرد را بررسی می‌کند اما بانک مرکزی از لحاظ رعایت قوانین بانکی رفتار بانک را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ پیشنهاد من این است که نظارت سایر نهادها حذف و نظارت بانک مرکزی تقویت شود؛

مدیرعامل بانک توسعه صادرات صندوق پروژه را ناکارآمد دانست و افزود: اینکه بانک توسعه برای هر طرح یک صندوق پروژه ایجاد کند شاید از یک نظر خوب باشد اما واقعیت این است که ما تجربه خوبی در این زمینه نداریم؛ در ایران به دلیل مسائل مختلف معلوم نیست در مدت چند سال یک پروژه ساخته و به بهره‌برداری برسد و مردم انتظار دارند در موعد تعیین شده پروژه به سود برسد اما هیچ سودی نمی‌دهد و این موارد معضلات جدیدی ایجاد می‌کند.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن