علم و دانش

طرح صیانت هزینه‌های مردم را کاهش می‌دهد؛ چون از اینترنت بین الملل استفاده نمی‌کنند!

طرح صیانتطرح صیانت هزینه‌های مردم را کاهش می‌دهد؛ چون از اینترنت بین الملل استفاده نمی‌کنند!

نایب رئیس کمیسیون مشترک طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی گفت این طرح باعث کاهش هزینه‌های مردم می‌شود، چون دیگر از اینترنت بین الملل استفاده نمی‌کنند.

علی یزدی خواه، نایب رئیس اول کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی درباره این طرح پرحاشیه اظهار کرد مجلس تلاش می‌کند بررسی طرح صیانت را تا قبل از پایان سال و فرا رسیدن نوروز ۱۴۰۱ به پایان برساند. به گفته یزدی خواه، طرح جدید مجلس، یک اقدام حداقلی به منظور حفظ و حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی است. وی درباره احتمال فیلترینگ و محدودسازی فضای مجازی گفت:

این که هنوز برخی افراد این‌گونه القا می‌کنند که هدف از طرح صیانت، فیلتر کردن و محدود کردن فضای مجازی است، در راستای اقدامات بدخواهانه دشمنان بیرونی برای مردم ایران است. رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون فرهنگی تاکید کرده‌اند که ما به دنبال فیلترینگ فضای مجازی نیستیم. وزیر ارتباطات نیز بیان کرده فیلترینگ جایی در برنامه‌های این وزارتخانه ندارد.

طرح صیانت موجب قطع اینترنت بین الملل می‌شود؟

نایب رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت در ادامه اظهار کرد مردم نه تنها نباید نگران این موضوع باشند، بلکه باید خوشحال هم باشند؛ چرا که ما به دنبال ارزان‌سازی هستیم. کاربران اختیار دارند در هر یک از پلتفرم‌های داخلی یا خارجی که تمایل دارند، فعالیت داشته باشند، اما ما می‌توانیم قیمت پلتفرم‌های داخلی را پایین بیاوریم و از اینترنت بین الملل استفاده نکنیم که این امر منجر به کاهش چشمگیر هزینه‌های آنها می‌شود.

بنابراین علی یزدی خواه معتقد است که پس از تصویب طرح صیانت، مردم از اینترنت بین الملل استفاده نمی‌کنند و به دلیل استفاده از پلتفرم‌های داخلی، هزینه‌های آنها کاهش خواهد یافت. این اظهارات بار دیگر موجب نگرانی کاربران شده است؛ چرا که با وجود تکذیبیه‌های مسئولان و نمایندگان مجلس، به نظر می‌رسد شاید محدودیت‌هایی در اینترنت بین الملل و شبکه های اجتماعی و پیام رسان‌های خارجی به وجود بیاید و ممکن است مردم مجبور به استفاده از پلتفرم‌های داخلی بشوند.

نکته جالب اینجاست که از طرفی نمایندگان مجلس قصد دارند با تصویب طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، مردم را به استفاده از پلتفرم‌های داخلی تشویق کنند و شاید محدودیت‌هایی را برای پلتفرم‌های خارجی به وجود بیاورند، اما از سوی دیگر، روز گذشته نخستین جلسه بررسی این طرح به صورت زنده از طریق یک شبکه اجتماعی خارجی یعنی لایو اینستاگرام برای مردم پخش شد!

منبع گجت نیوز

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا