اقتصادی

ضرر خصولتی شدن از کاملا دولتی بودن بیشتر است

ضرر خصولتی شدن از کاملا دولتی بودن بیشتر است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: خصوصی‌سازی انجام شد، اما آن‌گونه که باید موثر واقع می‌شد، نشد، بلکه خصولتی شد و ضرر خصولتی شدن از صد درصد دولتی بودن بیشتر است، زیرا اگر سیستمی دولتی باشد بالاخره نظارت بر آن وجود دارد.

ضرر خصولتی شدن از کاملا دولتی بودن بیشتر است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی اکبر ناطق نوری امروز در چهارمین مراسم اهدای نشان و تندیس امین‌‌الضرب به مناسبت صد و سی و شش سالگی تاسیس اتاق بازرگانی تهران که در تالار وحدت برگزار شد، ضمن تسلیت به دلیل حادثه دلخراش و غم‌انگیز هواپیما و از دست دادن تعدادی از بهترین جوانان و نخبگان کشور گفت: از آغاز نظام جمهوری اسلامی و سال‌های ابتدایی بعد از انقلاب یعنی دهه شصت خداوند این توفیق را به بنده و دوستان داد و معتقد بودیم اداره بخش‌های مختلف باید به دست مردم انجام شود و دولت باید برنامه‌ریز، هدایت‌گر، حمایت‌گر و نظارت‌گر خوبی باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه بیان داشت: بنابراین اعتقاد ما این بود دولت باید از محل تولید، سرمایه‌گذاری داخلی و اعتماد به جامعه، کشور را از طریق مالیات اداره کند و در این مسیر ناظر و برنامه ریز باشد.

وی اظهار داشت: متاسفانه این نگاه چپ‌گرایانه که نوعا در دولت‌های مختلف دیده شد، موجب فاصله گرفتن کشور از این نگاه و تفکر شد.

ناطق نوری با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد خصوصی‌سازی بیان داشت: خصوصی‌سازی انجام شد، اما آن‌گونه که باید موثر واقع می‌شد، نشد، بلکه خصولتی شد و ضرر خصولتی شدن از صد درصد دولتی بودن بدتر است، زیرا اگر سیستمی دولتی باشد بالاخره نظارت بر آن وجود دارد، اما وقتی سیستمی خصولتی می‌شود می‌توان از آن سوءاستفاده کرد و این سوءاستفاده شد و می‌شود.

وی با بیان اینکه ما نباید از صفر شروع کنیم، بیان داشت: بلکه از تجربیات دنیا می‌توان استفاده کرد و صرف اینکه اینها نامسلمان هستند و حتما خباثت دارند، عقلانی و اسلامی نیست که از تجربیات آنها استفاده نکنیم. بنابراین اگر یک دانشمند و محققی طرحی دارد حتی اگر نامسلمان باشد، آن علم را ما باید از او بگیریم و از آن استفاده کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به صبحت‌های یکی از کارآفرینان که امروز در مراسم نشان امین‌الضرب را به دلیل یک‌ عمر فعالیت و کارآفرینی دریافت کرد، گفت: این غمباد است که یک تولیدکننده بیاید و در این مراسم بگوید با همه فشار‌ها و ناملایمات و با همه پیچ و خم‌های اداری ایستاده‌ایم، آفرین بر شما که در این شرایط ایستاده‌اید.

ناطق نوری همچنین با اشاره به اینکه سال گذشته یکی از کارآفرینان برتر در همین مراسم نزد من آمد و گفت شرایط اقتصادی به گونه‌ای شده که درآمدها و هزینه‌ها سر‌به‌سر است و با این شرایط دیگر نمی‌توان ادامه داد،‌ اشاره کرد و بیان داشت: ولی من به وی گفتم شما برای ۱۵ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده‌اید و بنابراین خواهش می‌کنم که این کار را ادامه دهید، اگرچه ضرر کنید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه بیان داشت: امیدوارم خداوند متعال این توفیق را به دولت و مسئولین کشور عنایت فرماید و شرایط تولید کنندگان را درک کنند و گیر و گورهای قانونی را جمع کنند.

وی با انتقاد از بوروکراسی‌های اداری بیان داشت: الان دنیا با اینترنت اداره می‌شود و فضای مجازی حاکم است بنابراین برای حل مسائل مختلف یک کامپیوتر مرکزی قرار دهید تا همه از جمله فعالان اقتصادی و تولید کنندگان و مردم برای مسائل مختلف به آن جا مراجعه کنند و نیازی نباشد با این شرایط ترافیک و وضعیت هوای کشور مردم را به این اداره و آن اداره بکشانیم تا برای هر کاری زمان و وقت زیادی صرف کنند و با این کارها آن قدر مردم را سرگردان و خسته کنیم و بعد بگوییم چرا مردم اینگونه هستند.

وی همچنین به دوره وزارت کشور خود در سال ۶۱ اشاره کرد و بیان داشت: در آن زمان جمعی در دولت نامه‌ای را به خدمت امام راحل ارسال کردیم که در بخشی از آن آمده بود یک گروه در فکر دولتی کردن مردم و دسته‌ای دیگر در فکر مردمی کردن دولت اند که ما بودیم.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن