تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۰
کد خبر : 588663

سیستم تهویه مطبوع و انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی

سیستم تهویه مطبوع و انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی

این سیستم ها وظیفه کنترل دما و هوای محل سکونت و یا محیط اداری شما را بر عهده دارد و می تواند یک شرایط عالی و لذت بخش را برای استراحت ایجاد کند. طبق دستوری که شما به سیستم تهویه می­دهید دمای مورد نظر محیط شما به نسبت دستوری که به سیستم داده اید تعیین

این سیستم ها وظیفه کنترل دما و هوای محل سکونت و یا محیط اداری شما را بر عهده دارد و می تواند یک شرایط عالی و لذت بخش را برای استراحت ایجاد کند.

طبق دستوری که شما به سیستم تهویه می­دهید دمای مورد نظر محیط شما به نسبت دستوری که به سیستم داده اید تعیین می شود، به عنوان مثال اگر دمای ۲۱ درجه را تعیین کرده باشید این دما در حالت سرمایش و یا گرمایش به صورت استاندارد عمل می کند و شرایط مناسبی را برای رفاه شما ایجاد خواهد کرد.

این سیستم ها دارای انواع و کاربردهای مختلفی هستند که این موارد عبارتند از:

صنعتی و خانگی که هر کدام کاربرد مختلفی دارد.

مورد دیگری که انواع این نوع سیستم ها را دسته بندی می کند متمرکز یا غیرمتمرکز بودن آن­ها می باشد. برای این منظور سیستم هایی همچون کولرهای گازی و کولر های آبی که در منازل مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند از دسته بندی غیر متمرکز هستند و چیلر های سرمایشی که در یک محیط ثابت قرار دارند از نوع مرکزی یا همان متمرکز خواهند بود.

دلیل استفاده از سیستم های مطبوع

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد این سیستم ها برای کنترل دمای محیط مسکونی مورد استفاده هستند و برای ایجاد رفاه بیشتر عملکرد عالی دارند.

فاکتور های زیادی وجود دارد که برای انتخاب نوع سیستم تهویه مطبوع خود باید این فاکتورها را در نظر بگیرید. توجه به هر کدام از این موارد در زمان خرید سیستم تهویه مطبوع می تواند عملکرد مناسبی را برای شما به همراه داشته باشد و رفاه و آسایش بهتری را تجربه کنید. مشاهده لیست قیمت کولر گازی جنرال

این فاکتورها عبارتند از:

مورد اول ابعاد ساختمان می باشد. قدرت سیستم تهویه مطبوع به نسبت ابعاد ساختمان شما کم یا زیاد می شود. فرض کنید در یک ساختمان با ابعاد بسیار بزرگ سکونت دارید و اگر سیستم تهویه مطبوع شما قدرت کافی در گردش هوا را نداشته باشد نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و می بایست مدام فعالیت کند تا کمی هوای مطبوع وارد اتاق کند که باز هم نمی تواند رضایت شما را جلب کند، به همین منظور اولین فاکتور ابعاد و اندازه سیستم تهویه مطبوع به نسبت محل سکونت شما است.

کاربری ساختمان نیز می تواند فاکتور مهمی در انتخاب سیستم تهویه مطبوع باشد. همانطور که می‌دانید شرکت­ها یا اداره ها رفت و آمد زیادی دارند و مدام می بایست هوای این گونه مکان ها در گردش باشد و یک هوای رضایت بخش برای افراد ساکن در آن محیط ایجاد شود و اگر در یک منزل مسکونی سکونت دارید با توجه به رفت و آمد کمی که در آن محل وجود دارد نیازی نیست که از سیستم های تهویه مطبوع قدرتمند برخوردار باشید و در کنار این که انتخاب نوع کاربری ساختمان شما می‌تواند در هزینه و انتخاب سیستم تهویه مطبوع تاثیرگذار باشد پس در انتخاب آن دقت زیادی داشته باشید. کولر گازی ال جی می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد

عملکرد انواع سیستم های تهویه مطبوع

نوع کار کرد انواع سیستم های تهویه مطبوع به محیطی بستگی دارد که این سیستم در آن فعالیت می‌کند. انواع این محیط ها شامل محیط های خانگی و صنعتی هستند و می­بایست در زمان استفاده از این سیستم ها این فاکتور مهم را در نظر بگیرید.

سیستم تهویه مطبوع و انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی

عملکرد سیستم تهویه مطبوع در محیط صنعتی

‏محیط های صنعتی که شامل کارگاه‌ها، محیط های مورد استفاده برای مواد شیمیایی و تولیدی ها هستند همواره هوای آلوده ای را تجربه می‌کنند و افرادی که در این محیط فعالیت دارند این هوای آلوده را استنشاق می کنند. برای این منظور سیستم تهویه مطبوع می تواند هر نوع آلودگی را از این محیط خارج کند و هوای تازه را به محیط محل کار وارد کرده و تنفس را راحت تر کند، همچنین برخی دیگر از عملکرد هایی که سیستم تهویه مطبوع در محیط های صنعتی دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در صورتی که هوا سرد باشد به کمک این سیستم های تهویه مطبوع می توان دما را افزایش داد و محیط را گرم کرد.

در مقابل عملکرد افزایش دما، کاهش دما را می توان به کمک سیستم های تهویه مطبوع انجام داد، به عنوان مثال در فصل گرما می توان این محیط را هم خنک و هم پاک و تمیز کرد.

نکته دیگر که خیلی برای محیط های صنعتی مهم می­باشد ثابت بودن یک دمای استاندارد است. با توجه به اینکه دمای استاندارد طبق مطالعاتی که انجام شده است دمای ۲۱ درجه می باشد و برای این منظور سیستم تهویه مطبوع می بایست دما را در این حالت استاندارد نگه دارد و اگر دما خارج از این حالت استاندارد باشد به صورت اتوماتیک فعالیت کرده و دما را به حد مطلوب می رساند­، همچنین زمانی که دمای مطلوب برسد و نیازی به عملکرد سیستم تهویه مطبوع نباشد این سیستم به صورت اتوماتیک خاموش یاد دور آن کم می­شود.

اگر در محیطی کار می کنید که مواد شیمیایی خطرناک در هوا پراکنده هستند و می توانند اثرات مخربی بر سیستم ایمنی بدن انسان بگذارد استفاده از سیستم های تهویه مطبوع می تواند جان انسان ها را نجات دهد. این سیستم با خارج کردن هوای آلوده و ورود هوای پاک هم عملکرد تنفسی شما را بهبود می‌بخشد و هم جلوی هرگونه اتفاق ناگوار را می­گیرد.

سیستم تهویه مطبوع و انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی

عملکرد سیستم تهویه مطبوع در محیط مسکونی

نکته قابل توجه برای عملکرد سیستم تهویه مطبوع در محیط های مسکونی این است که عملکرد این سیستم تهویه نسبت به سیستم تهویه مطبوع در محیط های صنعتی عملکرد یکسانی دارد و تفاوت چندانی در عملکرد آن­ها وجود ندارد.

تنها تفاوتی که می‌توان برای این سیستم ها در نظر گرفت نوع طراحی و نصب آن­ها در انواع محیط ها می باشد، اما از نظر کیفیت، مطلوب بودن دمای محیط و خروج هوای آلوده می توان گفت که عملکرد هر دوی این سیستم ها تقریباً یکسان می­باشد.

سیستم مرکزی

این سیستم ها به صورت متمرکز وظیفه گرمایش یا سرمایش یک محیط بزرگ را بر عهده دارند و می توانند عملکرد مناسبی در تهویه هوا داشته باشند. اگر بخواهم برخی از این سیستم ها را مثال بزنم می توان به موتورخانه ها یا چیلرها اشاره کرد. بهترین وضعیتی که برای این سیستم های تهویه مطبوع می توان در نظر گرفت ارزان بودن آن­ها می باشد و با توجه به نوع عملکرد و قیمتی که دارند مقرون به صرفه بوده و در بسیاری از شرکت ها و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

مهمترین نکته در استفاده از این نوع سیستم های تهویه مطبوع این است که سرویس کاری های دوره­ای باید به صورت منظم انجام شود. خرابی های احتمالی در این نوع تهویه باید به سرعت برطرف شده و عملکرد آن­ها مجدداً به آن­ها باز گردد، در غیر این صورت عملکرد این نوع سیستم های تهویه به سرعت دچار اختلال شده و اگر سرویس کاری یا تعمیر آن به خوبی انجام نشود راندمان این سیستم پایین می­آید و در بسیاری از اوقات مشاهده شده که عملکرد آن­ها به صفر می­رسد و تنها با تعویض قطعات می توان عملکرد مناسب را از آن­ها انتظار داشت، به همین خاطر در سرویس کاری های دوره­ای و تعویض قطعات این سرویس ها باید دقت ویژه بکار گرفته شود، همچنین باید بدانید که سرویس کاری این قطعات می تواند امری پیچیده و کاملا خطرناک باشد، پس باید از افرادی کمک بگیرید که تخصص بالایی در این حوزه دارد و می‌توانند به خوبی عملکرد سیستم را به آن بازگردانند، همچنین تعویض قطعات نیز می بایست توسط افرادی انجام شود که تجربه و دانش این کار را دارند و به دستگاه آسیب نمی زنند، برای این منظور شما می توانید با تلفن پشتیبانی ما تماس بگیرید یا به این لینک مراجعه کنید و از افراد و نیروی متخصص تیم پشتیبانی ما بهره مند شوید.

سیستم تهویه مطبوع و انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی

پرکاربردترین سیستم های تهویه مطبوع

چیلرها را می توان از جمله پرکاربرد ترین دستگاه های سیستم تهویه مطبوع نامبرد. دلیل آن در زیر توضیح داده می­شود.

این سیستم با توجه به قدرت و عملکرد عالی که دارد می تواند هوای هر نوع محیطی را خنک کرده و هوای گرم را به بیرون هدایت کند، همچنین وظیفه تمیز کردن هوا را نیز بر عهده دارد که می تواند برای محیط های بزرگ بهترین عملکرد را داشته باشد، همچنین چیلر ها دارای دو نوع سیستم های جذبی و چیلر های تراکمی می­باشند.

مهمترین تفاوتی که بین این دو سیستم سرمایشی وجود دارد این است که در سیستم های جذبی انرژی حرارتی برای عملکرد و آن­ها در نظر گرفته شده است و برای چیلر های تراکمی می توان از انرژی الکتریکی یا همان برق کمک گرفت.

کولر گازی

این ابزار نیز می تواند یک نوع سیستم تهویه مطبوع برای انواع محیط های مسکونی و اداری باشد. در کنار اینکه این سیستم می‌تواند فرآیند سرمایشی را برای انواع محیط ها انجام دهد می تواند عملکرد مناسبی در تهویه هوا و ورود هوای مطبوع و لذت بخش را برای محیط مسکونی فراهم کند.

پکیج ها

مراقبت و نگهداری موتورخانه ها می تواند در کنار هزینه‌های اضافه دقت و تخصص زیادی را نیاز داشته باشد، اما پکیج ها در کنار این که می تواند هزینه ها را مدیریت کند سرویس کاری و نگهداری های دوره­ای کمتر دارد و می تواند عملکرد بهتری نسبت به موتورخانه ها داشته باشد.

از بهترین عملکرد هایی که پکیج دارد این است که می‌تواند به صورت مجزا برای هر کدام از واحدهای یک محیط اداری آب گرم تولید کرده و به همان قسمت ارسال کند.

مصرف انرژی مورد استفاده برای پکیج ها بسیار پایین تر می باشد و همین امر باعث شده تا مدیران ساختمان ها و محیط های اداری پکیج را  به موتورخانه ها ترجیح می دهند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.