اقتصادی

سوءمدیریت قبل از سیل سیستان و بلوچستان نقش مهمی در ایجاد خسارات گسترده داشت

سوءمدیریت قبل از سیل سیستان و بلوچستان نقش مهمی در ایجاد خسارات گسترده داشت

یک کارشناس اقتصادی گفت: جنوب بلوچستان، بیشترین آسیب را در سیل دیده است. به گونه ای که هزار هکتار باغ موز کامل تخریب شده است. زیرساخت ها در این مناطق زیاد تخریب شده است.

سوءمدیریت قبل از سیل سیستان و بلوچستان نقش مهمی در ایجاد خسارات گسترده داشت

به گزارش خبرگزاری فارس، موضوع «موضوع ابعاد اقتصادی کشاورزی سیل سیستان و بلوچستان و سیاست های کشاورزی» با حضور کارشناسان اقتصادی در برنامه «پایش»، بررسی شد.

علیرضا کردلو کارشناس اقتصادی در خصوص بهره وری کشاورزی در کشور، گفت: بهره وری در کشاورزی، تنها بهره وری در تولید محصولات نیست. در بهره وری باید، زنجیره کشاورزی را مد نظر قرار داد.

کارشناس اقتصادی بیان کرد: در کشاورزی تجاری، باید همه زنجیره از تولید کننده تا مصرف کننده، بهره وری بالایی داشته باشد چون در غیر این صورت، کشاورزی پیشرفت نخواهد کرد.

وی ادامه داد: وضعیت کشور در کشاورزی تولید محور، مطلوب ارزیابی می شود. اما رویکرد صحیح در این حوزه، کشاورزی ارزش محور است. یعنی زمانی کشاورزی ارزش دارد که بتوان محصولات آن را فروخت و صادر کرد.

کردلو با بیان اینکه کشاورزی رودخانه ای در مقابل کشاورزی قراردادی است، گفت: در کشاورزی رودخانه ای، کشاورز بر اساس تشخیص خود اقدام به کشت محصول می کند اما در کشاورزی قراردادی، خریدار به شما سفارش کشت محصول را می دهد که در این روش کشاورزی بهینه است بهره وری بالایی دارد.

وی افزود: در کشاورزی تجاری، نگاه کشاورز به بازار و تجارت است و مبتنی بر آن کشت محصول را انجام می دهد. برای تغییر رویکرد از کشاورزی سنتی به تجاری، نیاز به یک نهاد واسط داریم تا با شناخت بازار به کشاورز کمک نماید چه مصولاتی را کشت کند.

این کارشناس اقتصادی گفت: این واسطه ها مراکز توسعه خدمات کسب و کار هستند که نیروی انسانی آنها ظرفیت سازی شده اند تا این کار را انجام دهند. ما در این زمینه ضعف نیروی انسانی متخصص و کارآمد داریم.

کردلو در پایان افزود: به تازگی در کشور در این خصوص فعالیت هایی در حال انجام است اما هنوز جای کار زیادی احساس می شود. ما نیاز به ظرفیت سازی برای نیروی انسانی در زمینه ایجاد نهاد های واسط برای امر کشاورزی تجاری داریم تا از این طریق به بهره ور شدن کشاورزی سرعت ببخشیم.

*سوءمدیریت قبل از سیل سیستان و بلوچستان نقش مهمی در ایجاد خسارات گسترده داشت

محمد رحمانی کارشناس اقتصادی با تاکید بر باریدن ۳۰۰ میلی متر باران در عرض ۴۸ ساعت در سیستان و بلوچستان، تصریح کرد: این حجم باران باعث راه افتادن سیل می شود و در سیستان و بلوچستان مسبوق به سابقه نبوده است.

وی گفت: جنوب بلوچستان، بیشترین آسیب را در سیل دیده است. به گونه ای که هزار هکتار باغ موز کامل تخریب شده است. زیرساخت ها در این مناطق زیاد تخریب شده است.

رحمانی افزود: قسمت اعظم موز مصرفی کشور در منطقه زرآباد بلوچستان تامین می شود به نحوی که این منطقه را پایتخت موز ایران نام گذاری کرده اند. این باغ ها صد در صد تخریب شده اند. محصولات کشاورزی در این سیل آسیب جدی دیده اند.

رحمانی با بیان اینکه مردم از این سیل نیز توانسته اند استفاده کنند، گفت: مردم در زمین های کشاورزی که آب جمع شده اند، حصار ایجاد نموده اند تا آب بیرون نورد و از این طریق آب کشاورزی خود را تامین نموده اند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: هواشناسی ۳ روز قبل از سیل پیشبینی بارش ۶۰ تا ۹۰ میلیمتری را داشت. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که برخی از سدهای بزرگ سیستان و بلوچستان بیش از ۱۰ سال خشک بوده اند. یکی از علل سیل، این بود که آب منطقه ای سیستان و بلوچستان بر اساس بارش ۵۰ میملیمتری برنامه های خود را چیده بود.

رحمانی گفت: با این حال آب های عبوری از سد ها بیش از مقدار ظرفیت آنها بوده است و اگر سدها قبل از سیل نیز خالی می شدند، بازهم مشکلات ایجاد می شد. البته در حالت کلی و با توجه به شرایط خشکسالی سیستان و بلوچستان کسی جرئت نمی کند سد را خالی کند. چون ممکن است پیش‌بینی های هواشناسی در واقعیت رخ ندهد و ضرر هنگفتی به منابع آبی وارد شود.

وی افزود: بیشتر تخریب ها در جنوب غرب سیستان بوده است که سد کاریانی در آنجا قرار است مستقر شود. اگر این سد در آن منطقه وجود داشت، این خرابی ها حاصل نمی شد.

این کارشناس اقتصادی گفت: در سیل بلوچستان، تمهیدات لازم قبل از وقوع سیل نیز اندیشیده نشد که همین عامل مشکلات سیل را دوچندان نمود.

انتهای پیام/

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن