علم و دانش

سلاح سایبری جدید روسیه برای اختلال وسیع در خدمات اینترنتی

سلاح سایبری جدید روسیه برای اختلال وسیع در خدمات اینترنتی

سرویس اطلاعاتی این کشور یک نرم افزار جدید برای حملات سایبری توسعه داده است. این سلاح سایبری جدید روسیه ، توانایی قطع اینترنت در سطح گسترده را دارد.

گسترش ویروس کرونا در سطح دنیا و اجرا سیاست باعث وابستگی بیش از پیش ما به اینترنت شده است، وابستگی که همراه خود آسیب‌پذیری را نیز به همراه دارد. دولت‌های مختلف نیز به شکل مداوم در تلاش هستند تا راه‌های جدیدی برای ضربه زدن به رقبای خود بدون وارد شدن به جنگ و تنها از طریق اینترنت پیدا کنند.

سلاح سایبری جدید روسیه

یکی از این راه‌ها ایجاد اختلال در خدمات مهمی است که به اینترنت وابسته هستند. روسیه یکی از کشورهایی است که ید طولانی در این گونه حملات سایبری برای پیشبرد اهداف خود دارد. برای مثال در سال ۲۰۱۶ هکرهای روس با آلوده کردن مودم‌های مشتریان شرکت ارائه دهنده اینترنت دویچه تلکوم، دسترسی حدود ۱ میلیون کاربر آلمانی به اینترنت را قطع کردند.

سلاح سایبری جدید روسیه

اکنون بر اساس اسناد منتشر شده توسط یک گروه مخالف دولت روسیه، سرویس اطلاعاتی این کشور (اف اس بی)، چندین بدافزار را به همین منظور تهیه کرده است که می‌تواند باعث قطعی اینترنت به مدت چندین ساعت در یک کشور کوچک شوند. این بدافزارها Fronton، Fonton-3D و Fonton-18 نام دارند.

سلاح سایبری جدید روسیه

این بدافزارها از سلاحی قدیمی به نام بات نت‌ استفاده می‌کنند. بات نت یک دستگاه متصل به اینترنت است که هکرها به آن نفوذ کرده و با استفاده از این دستگاه اقدام به فعالیت‌های خرابکارانه می‌کنند. یکی از این فعالیت‌ها حملات توضیع شده DoS است که طی آن هکرها با استفاده از تعداد زیادی از بات نت‌ها، حجم عظیمی از اطلاعات را به یک سرور ارسال کرده و با اشباع ظرفیت آن باعث از کار افتادنش می‌شوند.

سلاح سایبری جدید روسیه

بات نت‌ها معمولا کامپیوترهای آلوده شده هستند اما تفاوتی که سلاح سایبری جدید روسیه دارد، استفاده از اینترنت اشیاء است. اینترنت اشیاء به مجموعه‌ای از دستگاه‌های الکترونیکی اشاره دارد که به اینترنت متصل هستند و می‌توان آن‌ها را از طریق نرم‌افزارهایی در تلفن همراه و یا کامپیوتر کنترل کرد. از دوربین‌های مداربسته گرفته تا یخچال‌های هوشمند، تجهیزات پزشکی و حتی برخی اتوموبیل‌ها از طریق اینترنت قابل دسترس هستند و معمولا بر خلاف کامپیوتر و یا تلفن همراه، این دستگاه‌ها فاقد ابزارهای پیشرفته برای جلوگیری از نفوذ بدافزارها هستند. سلاح سایبری جدید روسیه به گونه‌ای طراحی شده که علاوه بر کامپیوترها، از این دستگاه‌ها نیز برای ارسال اطلاعات به یک سرور خاص استفاده می‌کند و از این طریق می‌تواند به راحتی و در سطحی وسیع، خدمات مهم را مختل کند. برای مثال با حمله به سرورهای دی ان اس یک کشور کوچک، اینترنت آن را برای ساعاتی قطع کنند و یا گروهی از وبسایت‌ها را از دسترس خارج کنند.

سلاح سایبری جدید روسیه

انتشار این اسناد نشان دهنده اهمیت امنیت دستگاه‌های هوشمند است که در حال حاضر تولیدکنندگان توجهی به آن ندارند. در شرایطی که استفاده از اینترنت و این گونه وسائل به شدت افزایش یافته است، خطر سوء استفاده از اینترنت اشیاء توسط دولت‌ها و علیه بخش غیرنظامی دو چندان شده و این مساله نیازمند توجه ویژه شرکت‌های تولید کننده این گجت‌ها است.

لینک منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 18 =

دکمه بازگشت به بالا