سفری خطرناک با یک "سوخت‌بر" در دل پاکستان/ هر لحظه ممکن بود جانم را از دست بدهم!

سفری خطرناک با یک "سوخت‌بر" در دل پاکستان/ هر لحظه ممکن بود جانم را از دست بدهم! – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مرکز مستند سوره امسال ۳ مستند جدید در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت دارد که در این میان مستند کوتاه «من زنده برگشتم» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مجتبی حیدری در بخش مسابقه ملی آثار کوتاه به نمایش درخواهند آمد.

«من زنده برگشتم» عنوان مستندی کوتاه است که سوخت‌برهای سیستان و بلوچستان را سوژه اثر خود قرار داده است. در حقیقت کارگردان این اثر با یک سوخت‌بر که به پاکستان سفر می‌کند، همراه می‌شود تا بتواند مستندی را درباره این موضوع مهم بسازد.

مجتبی حیدری، کارگردان این اثر در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه این مستند داستان یک مهندس عمران اهل شهرستان سرباز استان سیستان و بلوچستان است، گفت: سوژه اصلی این فیلم تجربه هر کاری را از جمله معماری، مکانیکی و برداشت خرما از نخلستان‌ها و… دارد اما درآمد این کارها همیشگی نیست و کفاف دخل و خرج خانواده‌اش را نمی‌دهد. در این میان شغلی وسوسه‌انگیز با نام سوخت‌بری در آن منطقه وجود دارد که ممکن است هر فردی را جذب خود کنند اما نکته مهم اینجاست افرادی که این شغل را انتخاب می‌کنند به این موضوع واقف هستند که ممکن است هر لحظه جان خود را از دست بدهند.

وی ادامه داد: سجاد هم شغل سوخت‌بری را انتخاب کرده بود و من در این مستند تلاش کردم در مسیری که او برای تخلیه سوخت طی می‌کرد، یعنی تا پاکستان، همراهی‌اش کنم. در این مسیر ما با مشکلات و سختی‌هایی زیادی روبه‌رو بودیم که بسیاری از آن‌ها در این فیلم به نمایش گذاشته شده است.

کارگردان «من زنده برگشتم» با بیان آن که افرادی که به آن‌ها سوخت‌بر گفته می‌شود از جنس آدم‌های اطراف ما هستند، بیان کرد: برای من مهم بود که مخاطبان با دیدن این مستند متوجه شوند، افرادی که به آن‌ها سوخت‌بر و یا قاچاقچی سوخت گفته می‌شود، افراد معمولی از جنس آدم‌های اطراف‌مان هستند که دانشگاه رفتند، درس خوانده‌اند، برای زندگی و معیشت خود تلاش می‌کنند و می‌جنگند تا بتوانند زنده بمانند و زندگی کنند.

حیدری خاطرنشان کرد: همراه شدن با «ساجد»، سوژه داستان، کار راحتی نبود و موانع زیادی داشت. جالب است بدانید اگر دوربین دست من می‌دیدند، ممکن بود جانم را از دست بدهم به همین دلیل تقریباً نیمی از فیلم را با موبایل ضبط کردم. همچنین در مسیر ۱۷۰ کیلومتری تا پاکستان اتفاقات گوناگونی رقم خورد که از آن جمله می‌توان به کمین نیروی انتظامی، گم کردن راه، رد شدن و عبور کردن از منطقه و… اشاره کرد.

پدیده‌ قاچاق سوخت یا سوخت‌بری نه تنها سودی برای اقتصاد کشور نداشته است که تبدیل به یکی از مشکلات عمده در زمینه‌ منابع در کشور شده که امید است مسئولانی که نسبت به این موضوع آگاهی چندانی ندارند با تماشای مستندهایی مانند «من زنده برگشتم» راه‌حلی برای این قضیه پیدا کنند.

گفتنی است پانزدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت ۱۸ تا ۲۵ آذرماه برگزار خواهد شد.

روایت یک مستند از "سگ‌کشی" در تهران + فیلممستندی از بخش محرمانه جنگ که اسنادش به‌تازگی منتشر شده است/ چه کسی اطلاعات عراقی‌ها را افشا می‌کرد؟

انتهای پیام/

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + سیزده =